• |
ide | kryesore

Presidencialet 2020/ LIVE rezultati i garës Trump – Biden

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme, Planet

Shtetet e Bashkuara të Amerikës po numërojnë sot votat për zgjedhjet më të rëndësishme në vend, ato të Presidentit.


Garues janë Presidenti aktual Donald Trump dhe ish-zv.Presidenti Joe Biden.


Pjesëmarrja në zgjedhjet e 3 nëntorit është rekord. Vetëm me postë para datës 3 nëntor janë dërguar 100 milionë vota. Pritet që shifra totale e votuesve të kalojë 150 milionët. Përpos votës për Presidentin, dje në ShBA u votua edhe për 1/3 e Senatit dhe për të gjitha, 435 vendet e Dhomës së Përfaqësuesve.

Tabela poshtë tregon se sa afër pragut prej 270 votash janë secili kandidat.

Shtetet në blu të fortë dhe të kuqe të fortë tregojnë ku kanë fituar Trump ose Biden. Shtetet në blu të hapur ose rozë tregojnë ku Presidenti ose ish-zv.Presidenti kanë përparësi dhe gara vazhdon.

©Lapsi.al përditëson vazhdimisht rezultatin:


3 Comments

  1. Ne kete moment qe po flasim Presidenti i ri i Amerikes, Joe Biden, i ka te sigurta 270 votat. FItorja e tij vetem mund te thellohet. Ne keto te dhenat qe ka dhene Lapsi do i shtoja edhe nje Biden ne Nebraska, pasi qe aty Trampi ka fitu 4 kurse Biden 1 (sepse ky shtet si dhe shteti Maine i ndajne votat, ndryshe nga shtetet e tjera) pra behen 239. Shto ketu 6 Vota nga Nevada, 10 nga Wisconsin dhe 16 nga Michigan( ku me krenari kane kontribuar edhe shqiptaret) behen gjithsej 271. Pra Presidenti Biden eshte i fituar edhe sikur Trampi ta fitoje Georgian, Karolinen e Veriut apo Pensilvanian. URIME SHQIPTARE kudo qe jeni. Dite jashtezakonisht e madhe. Dite te mira po vijen per ne. Minishengeni vdiq. Asosacioni vdiq. Ndarja e Ujmanit vdiq. Nderrimi i emrit nga UJMAN(ujeMban) ne Trump Lake, ndalohet. Aleanca shqiptaro-amerikane forcohet.Prishet perpjekja per miqesi fallco ndaj Amerkikes, te serbeve. Kosova hyn ne OKB dhe NATO.Shqiperia afrohet me BE (nqs bejme detyrat e shtepise). Qeveria DUlla koti i ka ditet e numeruara.URIME. te presim sa te jete 100% e sigurte, dhe te mbushim sheshet e Tiranes, PRishtines, dhe SHkupit duke festu me flamuj amerikane ne duar, si dhe me portertet e Biden, Clinton, Bush, Bob Dole

    1. Edhe Albini te qi motren gjate festimeve dhe te ben me vella ti VVV i lumtur nga fitorja e nje plaku matuf.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.