• |
ide | kryesore

Lubonja për fitoren e Biden: Kthim në normalitet, mandati i dytë për Trump do ishte rrezik i madh

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Fatos Lubonja ka komentuar zgjedhjet në SHBA duke thënë se lajmin për triumfin e Biden e ka pritur me lehtësim dhe e cilëson një kthim në normalitet.


Sipas tij një mandat i dytë për Trump do ishte shumë i rrezikshëm pasi do të rrezikonte rëndë demokracinë, institucionet apo dhe botën me politikat e tij.


Shkurt do thoja që, kemi të bëjmë me një kthim në normalitet. Domethënë, është unë personalisht e kam pritur me lehtësim. Një fitore tjetër e Trump e kam parë si rrezik më të madh edhe për botën me politikat e tij shumë kontroverse, polarizuese, të njëanshme, edhe për demokracinë me prirjen e tij për të kontrolluar institucionet, për mos lejuar ato që janë vlera e Amerikës.

Amerikanët kur u ndanë nga Britania nuk donin të qeveriseshin nga një mbret, por nga një president. Ka qenë një luftë e madhe për ta konsoliduar këtë sistem në mënyrë që çdo 4 vite të ketë zgjedhje të lira, pas 8 vitesh të ikë Presidenti.

Ky e turbulloi keq sistemin që ka defektet e veta. Janë krijuar dhe premisat për zgjatje të mandatit të President.

Trump ishte kërcënim për institucionet demokratike, i personalizoi shumë, tentoi t’i kontrollojë. Në këtë kuptim është kthim në normalitet.”- tha Lubonja për News 24.

10 Comments

 1. nuk ka fituar akoma o ju qifsha motrat, e ka shpall vetëm media e korruptuar po nuk ka fol gjykata akoma o ropqira

  1. Hahaha! Albanistani mbahet per lepirebythshmeri te larte! 😛 Eshte karakteristike e popujve ballkanike. Por ne e kemi me te theksuar kete zakon.

 2. Kthim ne normalitet……
  Tos anal isti e di normalitetin ne US. Ashtu sic di me fol edhe per urbanistiken, policine, politiken e jashtme, mbareshtrimin e lopeve……

 3. o Tos marmalata pse kerkon te besh gjithologun apo te ha suma ngaqe te ka ngel ves qe nga burgu. Prit dhe pak se shume shpejt do ta lepish ate qe po peshtyn njesoj si nusja Bilalit para 4 vjetesh

 4. “Forrest Gump në Ballkan, Borati i botës. Kaloi pjesën më të madhe të kohës duke gënjyer në lidhje me Trump, falsifikoi foto duke përdorur para ruse të dyshimta, tani kalon i pari në anën tjetër. Kur ai hesht mendohet se është budalla, por kur e hap gojëni i heq të gjitha dyshimet. #Basha.” – shkruan Fazllic në Twitter

 5. “[ Trump ishte kërcënim për institucionet demokratike, i personalizoi shumë, tentoi t’i kontrollojë. Në këtë kuptim është kthim në normalitet.”- tha Lubonja për News 24. ]”

  Z. Lubonja nuk po i besoj syve çfarë pallavrash po shkruan, po me zhgënjen dita-ditës.

  Nuk po zgjatem shumë, po une jam ne Amerike dhe e verteta është kryekëput e kundërt me ato broçkulla që po thua. Ke parë shumë media qeveritare, vendore apo të huaja dhe të kanë shpëlare trutë. Kurse Biden është nje turp per Amerikën, po nje skandal i vërtetë…. Merr ca pushime njëherë andej nga malet tona për t’u qartësuar pak.

  Sinqerisht më vjen keq dhe shpresoj te bësh kthesë.

 6. Per Tosin dikur kam pas rrespekt, por ose pleqeria ben te veten, ose kemi pas qene trapa ne qe na eshte pas duk Tosi i mencem, dhe tani na kane ardh mend.
  Qe Trampi eshte Trap kete e di e gjithe bota, por nuk eshte ky problemi, Problemi jane kundershtaret e Trump, ato qe shkouan deri aty sa te fallcifikonin zgjedhjet ne Amerike diten per diell.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu