• |
ide | kryesore

Xho Bajden Presidenti i ri i ShBA, çfarë ndodh tani

-Instant, Arkiva, Lajme, Planet
Xho Bajden ka fituar garën për t’u bërë presidenti i ardhshëm i SHBA, duke mundur thellë Donald Trump.

Biden ka fituar fushën kryesore të betejës në Pensilvani, duke e shtyrë atë mbi pragun e votimit të kolegjit elektoral me 270 vota që kërkohen për të futur në Shtëpinë e Bardhë.


Fushata Trump ka treguar që Presidenti nuk do ta pranojë rezultatin.


Biden tha se ai ishte “i nderuar dhe i përulur” që u zgjodh President.

“Përballë pengesave të papara, një numër rekord amerikanësh votuan. Duke provuar edhe një herë, që demokracia rreh thellë në zemrën e Amerikës,” tha Presidenti i zgjedhur.

Tani ishte koha për të “hedhur zemërimin dhe retorikën e ashpër pas nesh dhe për t’u bashkuar si një komb. “është koha që Amerika të bashkohet dhe të shërohet.” 

Rezultati e bën Donald Trumpin presidentin e parë me vetëm një mandat që nga vitet 90-të.

Projeksionet për fitoren e Xho Bajden bazohen në rezultatet jozyrtare nga shtetet që tashmë kanë mbaruar me numërimin e votave të tyre dhe rezultatet e pritura nga shtete si Uisconsin ku numërimi po vazhdon.

Fitorja e parashikuar e Biden në Pensilvani e çon atë në 273 vota të kolegjit elektoral.

Zgjedhjet kanë pjesëmarrjen më të lartë që nga viti 1900. Biden ka fituar më shumë se 74 milionë vota deri më tani, më shumë se kurrë për një kandidat presidencial të ShBA. Trump ka tërhequr më shumë se 70 milionë, numrin e dytë më të lartë në histori.

Presidenti Trump e kishte deklaruar veten në mënyrë të rreme fitues të zgjedhjeve kur numërimi i votave ishte i papërfunduar. Që atëherë ai ka pretenduar parregullsi në numërim, por nuk ka paraqitur ndonjë provë të mashtrimit në zgjedhje.

Fushata e tij ka ngritur një mori gjyqesh në shtete të ndryshme dhe të premten, ndërsa Biden u shfaq pranë fitores, Trump tha: “Këto zgjedhje nuk kanë mbaruar”. 

Zgjedhjet u bënë ndërsa rastet e koronavirusit dhe vdekjet vazhduan të rriteshin në të gjithë Shtetet e Bashkuara, me Presidentin Trump që argumentonte se një presidencë e Biden do të rezultonte në bllokime dhe errësirë ​​ekonomike. Xho Bajden akuzoi presidentin për dështimin për të vendosur masa të mjaftueshme për të kontrolluar përhapjen e Covid-19.

Xho Bajden rikthehet kështu në Shtëpinë e Bardhë, ku ai shërbeu për tetë vjet si zëvendës i Presidentit Barak Obama. Në moshën 78 vjeçare, ai do të jetë presidenti më i vjetër në historinë amerikane, një rekord i mbajtur më parë nga njeriu që ai tani ka mundur, Donald Trump, i cili është 74 vjeç.

Fitorja e projektuar nga BBC e Xho Bajden pas katër ditëve të numërimit të përpiktë të votave është denoncimi i një fushate të jashtëzakonshme, të kryer gjatë një pandemie shkatërruese dhe trazirash të përhapura shoqërore dhe pushtetarësh të pazakontë në detyrë.

Në përpjekjen e tij të tretë për presidencën, Biden gjeti një mënyrë për të lundruar mes pengesave politike dhe mori një fitore që, megjithëse mbase e ngushtë në numrin e kolegjit elektoral, parashikohet të tejkalojë totalin e përgjithshëm kombëtar të Trump me të paktën katër milionë vota.

Me këtë fitore të tij të parashikuar dhe jo zyrtarisht të vulosur, Xho Bajden ai sjell me vete nënkryetaren e parë grua, me trashëgimi multi-etnike.

Biden tani mund të fillojë detyrën e mundimshme të planifikimit të tranzicionit në administratën e tij të re. Ai do të ketë pak më pak se tre muaj për të mbledhur një kabinet, për të përcaktuar përparësitë e politikave dhe për t’u përgatitur për të qeverisur një komb që përballet me kriza të shumta dhe i ndarë ashpër përgjatë vijave partizane.

Xho Bajden ka ëndërruar për Shtëpinë e Bardhë për shumicën e 50 viteve të tij në arenën publike. Me këtë çmim të jetës, sidoqoftë, vijnë sfidat e jetës.

Çfarë ndodh tani? 

Zakonisht kandidati humbës pranon por Trump është zotuar të kontestojë rezultatet e zgjedhjeve në disa fronte.

Duke iu përgjigjur rezultateve të Pensilvanisë, fushata e tij dha një deklaratë duke thënë: “Këto zgjedhje nuk kanë mbaruar. Projeksioni i rremë i Xho Bajden si fitues bazohet në rezultatet në katër shtete që janë larg përfundimit.” 

Një rinumërim do të mbahet në Georgia, ku kufijtë janë të ngushtë, dhe Trump dëshiron të njëjtën gjë në Uisconsin. Ai gjithashtu është zotuar të marrë masa ligjore në Gjykatën e Lartë, duke pretenduar mashtrim në votim pa prova.

Nëse rezultati i zgjedhjeve sfidohet, do të kërkonte që ekipet ligjore ta kundërshtojnë këtë në gjykatat e shtetit. Gjykatësit e shtetit do të duhet të mbështesin sfidën dhe të urdhërojnë një rinumërim, dhe atëherë gjyqtarëve të Gjykatës së Lartë mund t’u kërkohet të prishin një vendim.

Ndërkohë, votat në disa shtete po vazhdojnë të numërohen dhe rezultatet nuk janë kurrë zyrtare deri në çertifikimin përfundimtar, i cili ndodh në secilin shtet në javët pas zgjedhjeve.

BBC shpjegon se kjo duhet të bëhet para se 538 zyrtarë të zgjedhur nga Kolegji Zgjedhor, i cili vendos zyrtarisht kush fiton zgjedhjet, të takohen në kryeqytetet e tyre për të votuar në 14 Dhjetor.

Votat e zgjedhësve zakonisht pasqyrojnë votën popullore në secilin shtet. Sidoqoftë, në disa shtete kjo nuk është një kërkesë zyrtare.

Presidenti i ri zyrtarisht betohet në detyrë në 20 Janar pas një periudhe tranzicioni për t’iu dhënë atij kohë për të caktuar ministrat e kabinetit dhe për të planifikuar punën.

Dorëzimi i pushtetit bëhet në një ceremoni të njohur si inaugurimi, e cila mbahet në shkallët e ndërtesës së Kapitolit në Uashington DC.

Pas ceremonisë, presidenti i ri shkon drejt Shtëpisë së Bardhë për të filluar mandatin katër vjeçar në detyrë. ©LAPSI.AL 

39 Comments

 1. Por tani shikohet se Hashim Thaçi dhe shokët e tij nuk kanë shkuar në Hagë për trafik organesh, çka shpifte raporti, por për akuza të tjera, kryesisht eleminime fizike pas luftës dhe keqtrajtime e vrasje gjatë luftës. Akuza të tilla në ekstrem ndaj Hahsim Thaçit për këtë gjë, ka bërë Sali Berisha.

  Sali Berisha ka akuzuar së fundi Hashim Thaçin se ka eleminuar 200 drejtues të LDK-së në Kosovë dhe për këtë duhet të shkojë në Hagë të përgjigjet.

  Në fakt, shifra e veprimtarëve të LDK të vrarë pas lufte është shumëfishuar nga Berisha mbi 20 herë, shumë më tepër se sa trillimet e Dick Marty-t.

  Pra nëse Berishën e krahasojmë me Dick Marty-n, Dick Marty del njeri serioz dhe i moderuar. Për më tepër që Hashim Thaçi dhe shokë e tij nuk po përballen në Hagë për akuzat e Dick Marty-t, por gjëra të tjera, si kjo deklarata e Berishës, që është bërë në maj 2019 në emisionin 360 gradë të Artur Zhejit,mziut I pd ta shpalle qytetare nderi te shqupit Biden

 2. Po shyqyr qe si perfundim fitoj Bidoni qe po qetsohen sufllaqexhinjte,se Biden po i ha shume trapi per Albanistanin,mbase qetesohen dhe anal bythsat se na cane trapin neper tv ,si perfundim ne shqiperi do te udheheqi njohsja e politikes boterore Elisa Bernabic,se bashku me Jozefina Merkel ne kabinetin e tyre do marrin pjese Rudina,Murrizi,Balla,dhe minister i jashtem Kujtim Gjuzi kryetar parlamenti Astrit Kavajsi,betimin do ta bejne ne shtepine e bardhe ne prani te zotit Biden.

 3. fest fest u bo bideja president
  ndonje dite do u dhjese neper shkallet e shtepise se bardhe
  do i marri muti shalet
  edhe ajo jevga do behet presidente
  po gezojne shqipot

 4. O analfabet qe te puneson Bushati ne portal, Emri i tij eshte Joe Biden dhe jo si e ke shkrujt ti. Ajo qe do ndodhi tani e tutje eshte qe do kete disa zhvillime interesante dhe per kete duhet tja leme kohes. Qe Joe te merrte vota me shume se Obama apo ndonje ish president tjeter si psh Reagan apo Clinton duket pak si e pabesueshme pasi ai ne fushte pothuajse nuk doli fare nga bodrumi shtepise dhe fushaten ja bene mediat dhe ata qe e mbeshteten shume fort financiarisht. Kjo mund te jete fushata e pare ne amerike ku jane hedhur miliarda dollare vetem te largonin Trump. Po sec kam nje parandjenje qe nuk ka mbaruar cdo gje akoma

  1. un pres zhvillime deri ne 20 janar. mos harroni qe gjykata supreme eshte e perbere nga 6 ultrakonservatore dhe nga 3 liberale dhe te jeni te bindur qe capi do shkoje ke kasapi dhe votat e shtuara (ku per cudi ska asnje per trump) nuk do konsiderohen

 5. Xhoja do vazhdoje te flej gjum dhe bythzeza do vazhdoje me botoks. Karavirusi do zhduket dhe kinezi do i fuse virusin e rradhes…wait and See..

 6. Pidhni pirdhni se liroheni, votimet sksn mbaruar o kokloqe. Ca do ndodh tani? Tani eshte koha per rinumrim sipas ligjit dhe koha per cdo ankese per parregullsi te regjistrohet ne gjykate. Kur te rinumrohen e skartohen gjith votat e paligjshme qe kto shtete te kontrolluara nga demokratet dhe sorosi sajuan dhe futen ne sistem atehere zgjedhjet certifikohen dhe del fitusi.
  Presidenti ne usa nuk zgjidhet nga media apo urimet e merkelit bashes apo cdo kareagjozi tjeter. Pres usa zgjidhet dhe do zgjidhet vetem me vora te ligjshme. Amerika nuk do behet kurre socialiste ta harroni ju klyshet e kuq🖕

  1. JU JENI AQ INJORAT SA NUK E DINI KUSH JANE ME TE VERTETE TE KUQTE.
   TRUMPI HYRI NE PUSHTET NGA RUSIA O TRAP.
   AMERIKA SAPO MORI PERSERI KONTROLL TE SHTETIT PRANDAJ U ENTUZIAZMUAN TE GJITHE ME BIDEN.
   ME VJEN KEQ QE SHUME NGA JU ENDE SE KUPTOJNE QE KENI PERKRAHUR RUSINE(TE KUQTE) GJITHE KETO VITE.

 7. Shkurt muhabeti, në SHBA nuk fitoi Biden, po fituan mediat.
  Edhe njoftimin “zyrtar” se kush fitoi zgjedhjet, nuk e dha ndonjë institucion juridik, po bashkësia mediatike.
  Paradoksalisht, në fushata elektorale , janë partitë liberale të majta , ato që grumbullojnë qindra milionë para nga multimiliarderët që kontrollojnë njëkohësisht mediat, ndonëse si ideollogji kanë luftën kundër kapitalizmit.
  Tema dominuese mediatike e këtij viti për gjithë planetin ka qenë pandemia.
  Llogjikisht e historikisht, epidemitë kanë bërë kërdinë në vendet e pazhvilluara e të varfëra.
  Po pse pandemia e sars Covid 19, goditi më rëndë jo vetëm me përhapjen më të madhe të infeksionit e numurin e viktimave, por edhe goditjen ekonomike, vendet me zhvillimin më të madh ekonomik të botës ?
  A thua Afrika e Azia paskesh pasur sistemin më të mirë e të sofistifikuar shëndetsor , mjekët më të mirë e spitalet më moderne ?
  Si ka mundësi që vende me popullsi gjigande të Azisë , si Kina e India të kenë numurin më të ulët të viktimave e dëmet më të vogla për mbylljen e veprimtarisë prodhuese, e SHBA e Europa të ketë numura rekord të larta, si për dëmet shëndetsore , ashtu edhe ekonomike ?
  Nuk është këtu fjala për të bërë pyetjen me tendencë të “teorive konspirative”, por për një fakt qartësisht të dallueshëm .
  Një pyetje tjetër që mund të shtrohet lidhur me proçesin demokratik të zgjedhjeve, është :
  Sa i takon “blerjes korruptive të votave”, kush ndikon më shumë, paraja e derdhur për të blerë direkt vota apo paraja e hedhur për të blerë fjalën mediatike ?
  Sa i takon dy rymave politike , globalizmit e nacionalizmit e ndikimit të tyre në zgjedhjet .
  Populli i cilitdo shteti në botë , do të preferonte apo zgjidhte si lider një politikan me ide globaliste, pra që pretendon të luftojë për gjithë botën, apo një politikan “nacionalist” që prioritet ka progresin e shtetit e shtetasve të tij ?
  Cila është rruga më e mirë për progresin botëror ekonomik e kulturor, ndarja e detyruar e të ardhurave në mënyrë të barabartë në të gjitha shtetet e botës, siç predikon komunizmi, apo fuqizimi i çdo shteti duke konkuruar me regulla e ligje të barabarta ?
  A duhet që shtetet e zhvilluara të ndihmojnë më të varfërat ?
  Sigurisht që po, por nëse nuk lufton që të mgresh nivelin ekonomik në vëndin tënd, si mund të ndihmosh të tjerët ?

 8. Per ate [email protected] qe ka harru emrin e ores 10:45
  Kur presidentin e USA ne 2016 e paska zgjedh Rusia, pse mos ta kete zgjedh dhe ne 2016?
  Rusia ku ta gjeje nje president Gamor ngordhalaq si Bideja, apo ajo zuzka e zeze pas tij

   1. Kur keto muhabete jane per ty mor katunari gjysem opinge i Corrushit nuk qenkan per mua qytetar den baba den?
    Ate lapsus “pse mos ta ket zgjedh dhe ne 2016 (duhet 2020)” e kam bo kastile qe te jap ty mundesi te shkruash se paku nje here te vetme c’ke ti ne mendje jo c’pjerdh byth e Mender kurves.

    1. Hahaha sjam ai klyshi komunist i corrushit, po pandeh se dicka te lig te ka ber.
     Gjithsesi nqs vertet e urren sistemin e xhaxhit duhet ta dije qe trump u be president me ndihmen e putin.
     Nqs je nga keto langot qe degjon delirantet e konspiracive si cako o myftaraj o cani, ateher me vjen keq sesi ju ka palluar trurin interneti

     1. Ti e ke te shkru ne balle mor katunar Corrushi se je ai kurva plak Ethem Lalaj rroskopi i rrjeteve sociale! I shkordhy rendshem ne bythe nga maloket qe i mallkon “shpellKar” dhe kopjac pa pagese i Uturakut TemA dhe diarreve te Mender Bazes bythderrmuarit nga Saliu kaq vjet rrjesht.
      Zaten ky eshte shkaku i solidaritetit tend me Menderin, qe pervec se detyres partise, e keni bythen shpelle si kurva qe jeni.

     2. Amon na thuj si u be president trumpi me putinin ti qe qeke kutia menjes dhe e paske palluar algoritmin?!

     3. Per nder me thuaj.
      Ke te ka qire ky nga corrusha?
      Gruan, motren, nenen? Mos esht yt ate dhe e shan kot o lumadh

     4. Говорит Москва
      Respublikanskaya partiya
      go trump go trump.
      biden komunist biden komunist.
      kamala black

 9. Ethem Lalaj i ores 14:21
  Une tok me nje grup qe ti i quan “shpellKar” (NGA HALLI QE KE HEQUR), te shkordhyem ty prapanicen sa ndenje 1 muaj me byth perpjete, apo ke harru?
  Dhe kjo ngjau pasi grate e familjes te dolen “me ne ne cete”!
  Hajt, te fala nga shtepia!

   1. Ethem Lalaj, ne google ke pare ate qe une i kam bere Ethem Lalajt ose xhe Temes, pra shkordhimin e grave te familjes nderkohe qe ti rri ne kompjuter e kopjo diarrete e Mender Bazes.
    Te fala nga shtepia, i thuaj i keni nga nje i cetes qe ju palluan mbreme Ha ha ha ha .

 10. Tashmë që është vënë nën shënjestrën e Ramës që po i përmend të gjitha bëmat në Kosovë dhe kundër saj, ka ardhur koha që Basha të flasë për zhdukjen e filmimeve të Krushës në Kosovë kur serbët ekzekutuan 240 njerëz të pafajshëm. Të mohojë akuzat të paktën.

  Pasuria e Lulzim Bashës në vitin 2004, kur hyri në politikë:

  -Shtëpi në Utrecht, Holandë, 510 mijë gulden / 231.500 euro (shitur)

  -Apartament ne Tiranë, 205 mijë USD / 171.700 euro

  -Apartament në Durrës, 33 mijë euro

  -Apartament në Tiranë, 17.500 lekë

  -Apartament në Tiranë, 62 mijë USD/52 mijë euro

  -Troje 22 100 metra 2 në Tepelenë

  -Automjet Mercedes Benz, 72 mijë euro

  -Pikturë , 6500 euro

  -Orë dore, 5200 euro

  -Ore dore, 4500 euro

  -Unazë diamanti, 11.500 euro

  -Servis porcelani, 6800 euro

  -Aksione në NASDAQ, 18 mijë USD/15 mijë euro

  -Depozitë bankare, 52 mijë USD / 43.500 euro

  -Depozitë bankare, 81 mijë euro

  Të ardhura si këshilltar në UNMIK, 80 mijë USD

 11. Po ky rilindasi me proces verbal ne dore.Tani na jep pasurine e Rames.Pervec viles ne Dajt se ate e dime e beri me leket e emigrimit dhe kursimet e gruas.

 12. Ky proces ishte vjedhje e paster.Duhet te rinumurohen votat ne 7 shtete e fundit, nuk ka mundesi ishte para Trump pastaj erdhi posta dhe si me magji kaloj para Biden.Si mund te vi ne pushtet dikush kur gjate fushates premton rritje taksash.Nuk ka mbaruar akoma ka gjykate kushtetuese atje jo si ketu qe ben Rama ca ti doj trapi.

 13. ku jane mbledh gjithe trumpistet rrota kari ketu te lapsi duhet te jene shoke te Qim Pekes e Arjan Canit apo Bleona Qerretit Trumpin po e ndan dhe gruaja kurse ketu dalin e mbrojne sikur ju ka qire motrat e nonat

 14. Ti Ethem bythqire Lalaj qe rri ketu mes ketyre rrota kari sic thua, je nje bythqire qe nuk te rri ajo bythe pa rroten e karit brenda. Ti qe mbro Biden te paska qire gocen sipas logjikes tende bythqire or plak kurve.

   1. Ej Ethem bythqir Lalaj une jam beqar or matuf por ti ngrehu nga tastiera e kompjuterit se po ta shkordhejne gruan ato “shpelKaret” or plak kurve.

 15. Përveç ” shpëtimtarit ” tonë të përjetshëm dhe gaztorit të pavdekshëm me emrin Sali Berisha, taborrit të “shpëtimtarëve” tanë të rremë i është bashkuar edhe Presidenti i Republikës i cili, pas përshkrimeve bajate, vulgare, të padenja dhe antikushtetuesve të pushtetarëve, ka lëshuar ultimatumin çudibërës ” O sot, o kurrë ! “.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu