• |
ide | kryesore

Cardi B reagon pas kopjes së kopertinës

-Instant, Paparazzi, Slider

Reperja 28-vjeçare kohët e fundit u shfaq në kopertinën e Footwear News si një promovim për bashkëpunimin e saj të ardhshëm me Reebok.
Në foton e kopertinës, Cardi mban një këpucë, ndërsa krahë të shumtë shtriheshin rreth saj.

Indian Express raporton se kompania po i bën “homazhe” perëndeshës hindu, Durga, e krahasueshme me reperen sepse ajo “është një zë dominues femëror në një kohë kritike”.


Ngjashmëria, megjithatë, shkaktoi reagime të ashpra dhe Cardi B u akuzua për “përvetësim kulturor” (cultural appropriation)  në internet. “Cardi B nuk i bëri “homazhe” perëndeshës hindu Durga duke mbajtur një këpucë në dorë. Ky është një mosrespekt i qartë dhe në asnjë mënyrë vlerësim kulturor,” tha një kritik në Twitter. “Ajo nuk mund ta kalojë këtë pa kërkuar falje për talljen me kulturën tonë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu