• |
ide | kryesore

Egjipt/ Bie helikopteri, ndërrojnë jetë 7 persona

-Instant, Lajme, Planet

Shtatë anëtarë të Forcës Shumëkombëshe Vëzhguese në Sinai të Egjiptit humbën jetën, pasi helikopteri i tyre u rrëzua sot, tha një burim izraelit për AFP.


“Pesë amerikanë, një francez dhe një çek u vranë,” të gjithë anëtarët e Forcës Ndërkombëtare të Ndihmës së Sigurisë (ISAF), e cila mbikëqyr paqen midis Izraelit dhe Egjiptit, tha burimi, pa dhënë hollësi për shkakun e rrëzimit.


Izraeli është një nga themeluesit e këtij misioni të pavarur, i cili nuk është i lidhur me KB.

Nga ana e saj, ushtria izraelite ofroi ndihmën e njërës prej njësive të saj të zgjedhura për të siguruar ndihmë në vend për “të plagosurit”, tha një zëdhënës.

Marrëveshja e paqes së vitit 1979 midis Izraelit dhe Egjiptit parashikon çmilitarizimin e Sinait, ku kjo Forcë Multilaterale dhe Vëzhguesit (MFO) është vendosur që nga fillimi i viteve 1980.

Sot, ai numëron rreth 1,100 ushtarë të kombësive të ndryshme të dislokuar në Sinai, Egjipt, ku organizatat e armatosura janë aktive, duke përfshirë një degë lokale të Shtetit Islamik.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu