• |
ide | kryesore

Vuçiç provokon me luftë: “Kosovën do ta marr si Alievi, Nakorni- Karabakun”

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Një deklaratë e fortë që evokonte kohën me të errta të konflikteve të përgjakura në ballkën, nga ama e presidentit serb Aleksandar Vuçiç ka ndezur sot gjakrat në Prishtinë Tiranë dhe Kosovë. Duke përdorur ngjarjete  fundit të konfliktit mes Armenisë dhe Azerbaxhanit, Vuçiç përmendi një skenar të ngjashëm nëse Serbia dhe Kosova nuk gjejnë rrugën drejt paqes.


“Shumëkush mendon se tani gjendemi në pozitë shumë më të mirë për sa i përket Kosovës, për shkak të situatës së brendshme atje, dhe se deri në dhjetor apo janar Serbia nuk pret aq shumë presion nga fuqitë e mëdha. Por konflikti në Nagorno-Karabak tregoi se një konflikt i grirë mund të kthehet në katastrofë të vërtetë”, tha kreu i shtetit serb.


Për të kuptuar se sa provokuese dhe e rrezikshme është deklarata e uftimet për kontrollin e këtij rajoni kanë shpërthyer qysh më 27 shtator duhet sqaruar ajo që ndodhi në majat e Nagorno-Karabakut. Me prishjen e Bashkimit Sovjetik, kjo pjesë që ishte brenda kufijve shtetërorë të Azerbaxhanit, por banohej nga mbi 90% prej popullsisë armene donte të bëhej e pavarur. Natyrisht Azerbaxhani nuk e lejonte dhe për këtë filloi lufta.

Në atë kohë Armenia qe më e fortë dhe futi ushtrinë e saj duke pushtuar jo vetëm malësitë e Karabakut por edhe zonat përreth. kjo situatë zgjati pëe dy dekada e gjysëm, derisa Azerbaxhani filloi luftimet për kontrollin e këtij rajoni më 27 shtator. Ekuilibri i forcave, ndihma që i dha diktatorit Aliev Erdogani dhe shpërfillja e Armenisë nga Rusia bënë që azerët ti fitonin tokat e humbura dhe të nënshkruanin një fitore me marrëveshjen e paqes që u nënshkrua në fillim të kësaj jave, duke rikthyer në favor të tyre shumë territore.

Zona me blu te thellë teritoret e fituara nga Azerbaxhani dhe she me viza diagonale zonat qe do ruhen nga ushtria ruse pas marreveshjes se paqes 

Pikërisht këtë nënkupton përmendaj e kësaj nga Vuçiç e cila lë të kuptohet se Sebia mund të veprojë si Azerbaxhani.

Kjo ka ngjallur reagime të forta në Prishtinë.

Presidentja në detyrë e Kosovës, Vjosa Osmani e ka konsideruar fjalën e homologut të saj si kërcënim për luftë. Osmani ka kërkuar që përgjigja për këtë çështje të vijë nga BE. “Unë pres që BE dhe NATO të përgjigjen ndaj këtij kërcënimi për një luftë të dhunshme, të bërë nga Vuçiç”, shkruajti ajo në Tëitter.

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, tha se deklarimet e presidentit të Serbisë nuk janë në dobi të normalizimit të marrëdhënieve midis dy vendeve, ndërsa në anën tjetër Ministria e Jashtme e Kosovës theksoi:“Kosova nuk është as Nagorno Karabak, as konflikt i ngrirë, krahasimet e qëllimshme të Vuçiqit tregojnë qartazi qëllimin për destabilizim dhe krijimin e tensioneve të reja në rajonin e Ballkanit”.

Edhe në Tiranë kjo nuk kaloi në heshtje. Ish kryeministri i kohës së luftës dhe ministri i tanishëm i diasporës 

Pandeli Majko shkroi: “Deklarimi i Presidentit serb për “konfliktin e ngrirë” është shmangie e deklaratës së firmosur në Shtëpinë e Bardhë dhe procesit të integrimit europian. Mendje të ftohta logjistike në Serbi e kuptojnë gatishmërinë e shqiptarëve në disa shtete në se dikush i shkon pas idesë se skenarit të konfliktit. Atij do ti dihet fillimi por jo fundi”!

Ndërsa në Beogard pasi hodhën gurin u munduan të fshehin dorën. Teksa pa reagimet e forta nga shqiptarët Serbia zyrtare reagoi duke i quajtu deklarata shqiptare si histerike.  Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, tha se mesazhi kryesor i Vuçiqit sot ka qenë se, për Serbinë dhe popullin serb, “paqja është më e rëndësishmja”. “Nëse përfaqësuesit shqiptarë në Prishtinë janë njësoj të interesuar për paqe, ata duhet ta mirëpresin dhe mbështesin një angazhim të tillë nga Beogradi”, tha Petkoviq.

“Serbia dhe presidenti i saj konfirmojnë vazhdimisht, edhe me fjalë, edhe me vepra, se ne jemi garantuesi më i fortë i paqes dhe stabilitetit në rajon dhe këtë e kuptojnë dhe e mbështesin të gjithë faktorët relevantë nga bashkësia ndërkombëtare”, u mundua të qetësojë gjakrat ai.

©Lapsi.al

13 Comments

 1. He more analista debila.. Kur Vucici e beri deklaraten e konflikteve te ngrira para 2 javesh , ju shkruat me shkronja te medha.. TREMBET VUCICI ….
  Komentova ne ate anal-ize debile duke ju shkruar se e keni anal-izuar gabim kete deklarim te vucicit … Ajo ishte me shume nje kercenim ndaj shqiptareve se sa nje ‘ FRIKE E VUCICIT’ ..
  Biles komentova dhe se kush jane ngjashmerite e Nagorni karabakut me Kosoven.

  1. perqendrimi vemendjes eshte drejtim ,fjala qe flitet eshtesht pergjegjsi ,vepra llogari, thotë:

   nagorni karabaku ishte i azarbejxhanit,dhe fitoj azarbejxhani e drejta keshtu dhe kosova,juve keni problem me formimin,mendor,qe po te fundos dita dites,bashk me kombin tend pakthyeshem ,por te keshilloj dicka,,kombi serb ,me shum se askush e ka provu fuqin e te mallit zot,dhe asnjeher nuk ka fituar,dhe dije se sa me shum njeriu te thellohet dhe ti shpalle luft te mallit zot gjithpushteteshmit edhe me te ashper,do te gjeje ndeshkimin e tije dhe sa her pendohet njerzve ju kthen hakun dhe i kthehet ZOTIT VET TE MALLIN ZOT E GJEN MESHIRUES,FALES ULLESUES FURRNIZUES NGA MIRSIT E TIJE,JU I KENI SHPALLUR LUFT TE MALLIT ZOT PERDERI SA QENDRONI DHE USHQENI PADREJTESI NDAJ NJERZVE KERKONI TE BENI ZULLUM NE TOKE,PA TE DREJTE,DHE NESE NUK NDRYSHONI NDESHKIMIT TIJE NUK I SHPETONI DOT,JU FTOJ ,NESE KENJI NJE GRAM MESHIR PER VETET TUAJA LARGOHUNI NGA PADREJTESIJA SE NUK TRIUMFONI,SEPSE I GJITHMESHIRSHMI NUK I KRIJOJ ELEMENTET QE TE TRIUMFOJNE AJO,SEJcILIN NGA NE I MALLI ZOT E BERI PENG TE MENDIMIT FJALES DHE VEPRES VET NE PERGJEGJSI DHE DHOGARI PER AQ KOHE SA NE NUK PENDOHEMI ,ZGJILL E MERR O TE MALLIN ZOT DHE SHPETIM O EGON E PUSHTETIT PER PARA ,DHE HUMBJEN NDESHKIMIN SHKATRRIMIN TEND DHE ATYRE QE TE VIN PAS ,KJO QE PO TE THEM ESHTE E SIGURTE ASHTU SIc ESHTE E SIGURT ,KRIJIMI JOT KRIJESAT GJITHcKA QE TI PREK SHIKON DEGJON PREcIPITON SHIJON ,DHE PO ASHTU ULLZIMI HYJNOR QE ESHTE HAK TE cILIN E VERTETOJ ZOTI I DERGUARI TIJE DIETARET SHKENcA PRAKTIKA FAKTET PREZENT,TASHME PADREJTESIJA KA PLOTSU KUPTIMET FAKTET E ZHVILLIMIT SAJ NE SHESH,,TE FOTJ TE DUASH VETEM VETEN TENDE SHPIRTIN TEND ASKEN TJETER MOS E NDOT MOS E PRISH PASI ZOTI YT TA VENDOSI ME MESHIREN E TIJE TE PASTERT NE TRUPIN TEND PRANDAJ EDHE TI DORZOJA TE PASTERT ATIJE SEPSE NGA AI ERDHEM DHE ATI DO TI KTHEHEMI ,NE SMUND TE MBAJM FRYMEN E FUNDIT NE TRUPIN TON JOME TE SFIDOJME TE MALLIN ZOT LIGJET E TIJE KRIJIMIN E TIJE PERcAKTIMIN E TIJE,BINDU SE PERcAKTIMI ZOTIT PER TE PADREJTIT KUR KALOJN MASEN SI INDIVID DHE KOLEKTIV ESHTE NDESHKIMI DHE NUK NDRYSHON PERDERI SA NUK PENDOHEN DHE NUK VEPROJN SIPAS LIGJIT TIJE,MOS VRAJ MENDJEN PER TJERET DHE MOS SHPRESO TEK ASGJE QE I MALLI ZOT KA KRIJU SI MUNDESI FUQIJE ,QE TI ME TE TRIUMFON SE MI GJITHA QENDRON FUQIJA TIJE QE PADREJTESISE SI KA LEN TRIUMF,SI MENDOJNE NJERZIT,QE KRIJUESI LEJON KRIJESAT TE DALIN MBI TE,PO TE NDOLLTE KJO TE GJITH DO BEHESHIM KRIJUES ZGJILLJESH PER DESHIRAT QE KEMI ,ME TE DREJTE DO BENIM PYETJE URDHERO KRIJO ZGJILLJE PER PROBLEMET NJERZORE,POR PERPARA KESAJ HESHTIM TE GJITH ULUM KOKEN DORZOHEMI ,ATEHERE RRUGA ZILLJEVE MBETET VETEM SIPAS LIGJIT TE ZOTIT VLERAVE JO RRUGA DJALLIT QE NA NXIT NE E EGON TONE PER PADREJTESI NDAJ NJERITJETRIT NE TOKE,,TASHME I NDERUAR KE DY RRUG TE ZGJELLESH O TE MALLIN ZOT SHPETIMIN O DJALLIN HUMBJEN TE MESME NUK KA NUK EKZISTON SI KRIJIM AS FUNKSION QE TI TE FITOSH,E BERA KET KOMENT POSAcERISHT PER JU SEPSE JU DUA SI VETEN NUK DESHIROJ TJU SHOH NE NDESHKIMIN E TE MALLIT ZOT NE DY BOTET DHE KET DASHURI PO E NDAJ ME JU DHE VETEN DO TA DUANI VETEM ATEHERE KUR TE DESHIRONI PER TJERET ASHTU SI PER VETET TUAJA,RESPEKT I ,,TE NDERUAR UROJ TE ME KUPTONI TE VERTETEN E NATYRALITETIT NJERZORE QE SEJcILI DESHIRON TE DREJTEN E VET DHE NUK PRANON PADREJTESI TI BEHET,DOMOSDOSHMERIT E JETES DHE TE MENDONI QE PAcMANGESHEM DO TI KTHEHENI KRIJUESIT GJITHESIS ZOTIT BOTNAVE,DHE PREGATITUNI QE NE KET BOT PER KET SE PERGJEGJSIJA NE DITEN E GJYKIMIT GJYKIMI ESHTE I DREJTE DHE ATJE NUK KA MIQ PARA FUQI QE TJEKALOHEN VETEM SE ME PESHOREN E DREJTESISE,MOS VRITNI MENDJEN SE MUND TA SFIDONI ZOTIN E MALLERISHEM DUKE BER PADREJTESI ,KRIJESAVE TE TIJE POR MENDONI SE SI ME MENDIMET FJALET DHE VEPRAT TUAJA TE FITONI MESHIREN E TIJE,DHE FITONI JO HUMBISNI ,JU KESHILLOJ KENI NEVOJ TE KESHILLOHENI THELLE ME TE MALLIN ZOT MUNDESIT I KENI LBRIN E TIJE HYJNOR

   1. perqendrimi vemendjes eshte drejtim ,fjala qe flitet eshtesht pergjegjsi ,vepra llogari, thotë:

    asnje njeri i pafajshem su ka boxh te padrejteve qe perfshihen ne padrejtesi ndaj popullit vet dhe popujve tjere,dhe me pa aftesi dhe padituri,kerkojn te mbajn pushtet duke larguar luftuar dhe persekutuar ato qe jan ne rrug te drejte duke zhvilluar interesat e tyre,ku tani ai zhvillim solli perfundim kriza shkatrrim ,urrejtje hakmarrje luftra,tani me forc kerkojn te mbajn pushtet dhe influenc dicka qe tashme po del jasht funksionit sepse si pergjigjen mundesit,u nuk kan faj ato qe flasin vetmbrohen organizohen apo luftojn te keqen ,themi zoterinje fajin sua kemi ne njerzit e pafajshem ne deshtimin tuaj perse jeni largu nga rruga e drejt ,dhe keni pranu padrejtesin si sistem jete,kush ju ndaloj juve te ndiqnit rrugen e drejte ,te zhvillonit mendimin permes vlerave,dhe ta ndertonit lumturin begatin ne menyr te lejuar pa i hyr kujt ne hak,dhe ne menyr te ndersjellt te quheshim vllezer jo armiq,I MALLI ZOT TE VERTETEN E KRIJOJ TE JET FUNKSIONALE DHE PERMBUSHESE TE DESHIRAVE TONA NE SAJE TE RREGULLIT TE TIJE,,cFAJ JU KAN TE PAFAJSHMIT PSE JU KENI DESHTUAR,,DHE JU VET PO MBYLLINI BURIMET E JETES NE TOKE VETEM NGA PADREJTESIJA,ZOTERINJ ,NUK KAN VLER ME AKUZAT IMPONIMET NDESHKIMET LUFTRAT,NE ZGJILLJEN E PROBLEMEVE ,ME PADREJTESI ,POR ZGJILLJET VLERAT DOBIN QARTESIN GJALLERIN SHPRESEN SIGURIN PAQEN SHPETIMIN E JEP VETEM E VERTETA,JU PELQEN APO JO ME JU OSE PA JU ,ME NE OSE PA NE AJO ESHTE E TRIUMFUAR VETVETIU QE NGA KRIJIMI,SE FUNKSIONOJNE ZGJILLJET VETEM SIPAS SAJ,DHE E PAVERTETA ,NUK FUNKSIONON E KUNDERSHTON TI I PARI TE BEJNE PADREJTESI DIKUSH DHE KERKON TE DREJTEN TENDE TI I PARI ,PO TJERET ZOTERI NUK KAN NJE NATYRALITET NJERZOR SI JU,KUJT MENDON SE PO JA HELL ZOTIT BOTNAVE ,NJERZVE KRIJESAVE ,JO ZOTERINJE VETES SUAJ SEPSE I MALLI ZOT QE NGA KRIJIMI ,PERMES LIGJEVE TE TIJE NE SISTEMIN E KRIJIMIT FUNKSIONIT NA BERI PENG TE MENDIMIT FJALES VEPRAVE TONA,KESAJ SI IKEN DOT ASKUSH,NDESHKIMIT TIJE,PERDERI SKA PENDIM NDRYSHIM,PER DOBI,KUSHDO QE REFLEKTON KUNDER PADREJTESIS ESHTE VETMBROJTJE NATYRALITET I LIGJESHEM QE NGA KRIJIMI,I DREJTE QE NUK ZHDUKET VETEM SE SHTOHET NE RAPORT ME PADREJTESIN ,VEPRIMET TONA QE NUK TJETERSOHEN AS cKRIJOHEN VETEM SE TRANSPETOHEN E KAN VENDIN ATY KU NUK NDRYSHOHEN DOT KODIN GJENETIK GENE,ASKUSH GJAT HISTORIS NJERZORE NUK MUNDI TE SFIDOJN KRIJUESIN E GJITHESIS DHE TRIUMFOJN ME PADREJTESI POR KOH PAS KOHE I MALLI ZOT I NDESHKOJ ME DENIM SIPAS LIGJIT TIJE,EDHE PER JU KLESHTU DO NDOLLIN PAcMANGESHEM NESE VAZHDONI NE PADREJTESI,I MALLI ZOT NUK E DON PADREJTESIN JA KA NDALUAR VETES E KA SHPREHUR QART ,ASNJE KRIJES PO ASTU AS EDHE TI SE PRANON TE BEHET TY,PADREJTESI ,ATEHER PERSE KERKON TUA BESH TJEREVE,

  1. perqendrimi vemendjes eshte drejtim ,fjala qe flitet eshtesht pergjegjsi ,vepra llogari, thotë:

   PADREJTESIJA KA QEN. ASHT, DHE DO JEN SHAH MAT KUNDER LOJTAREVE TE VET,NUK FUNKSIONON ,ESHTE NJELLOJ SI TI THUASH DIKUJT DUA QE PARAN QE KAM NE MENDJE TE MA KALOSH NE LLOGARIN TIME BANKARE,SI MUND TE FUNKSIONOJN IDEJA ,PA RALITET OBJEKTIV,PA DOBI VETEM SE DEM PER GJITH,ME PLOT NEGATIVITET,PLOT KUNDERSHTIME KUSH TA PRANON

 2. Kushtetuta e Shqiperise e ka klauzole detyruese ceshtjen e kosoves

  Hapje lufte ndaj kosoves, eshte hapje lufte kunder shqiperise

  Po pallosh-gjatoshi, kryeministri me miqesor ndaj beogradit,

  me numrin me te madh te vizitave, si do rreagoje ndaj mikut te tij basketbollist ?????

 3. Me ligësinë e zakonshme dhe intelektin e ulët Lulzim Basha, jo për të parën herë, shprehet se “As unë dhe as përfaqsuesit e opozitës nuk kanë akses në atë që ndodh në spitale. Është mungesa e testimeve që ka sjellë këtë përhapje jashtë kontrollit. Këto nuk janë shifra reale. Unë personalisht kam dy të shtruar…”

  Çfarë informacionesh të tjera kërkon “specialisti” dhe “shpëtimtari” Basha përveç atyre që jepen çdo ditë (njësoj si në vendet e tjera evropiane), si: numri i të testuarve, të infektuarve, të shtruarve në spital, të intubuarve dhe të të vdekurve?!

  Nëse përhapja e virusit në Shqipëri paska ardhur nga “mungesa e testimeve”, po në vendet perëndimore (shumë prej të cilave janë më keq se Shqipëria) nga ka ardhur kjo përhapje?!

 4. Nuk e kuptoj kemenguljen idiote te gazetareve per tu shpallur “fanar ndricues ne Adriatik”. Diktatorit Ailiev thote gazetari ,a thua se ne jemi kampione te demokracise dhe duhet ti japim mend botes. Apo sorroisti Pashinian qe deri nje dite para armepushimit u thoshte qytetareve armene se fitorja ishte eminente dhe nga ora ne ore do te niste kunderofensiva armene. Injoranca totale mbi problemin e Karabakut i ben keta gazetare qe te bejne pastaj krahasime idiote me Kosoven dhe duket sikur i bejne fresk Vucicit . Per ata qe se dine ne malesite e Karabakut jetojne rreth 150 mije armene etnike te cilet brenda Azerbajxhanit dhe te shkeputur territorialisht me Armenine gezonin autonomi brenda BS-se. Ne 92 me renien e BS-se ata shpallen pavarsine cka coi ne reagimin e azereve. Armenet te ndihmuar fort nga ruset dhe iranianet i shkaterruan azeret te cilet si shtet i sapoformuar kishin nje ushtri te krijuar nga civile te veshur me uniforme. Jo vetem qe mbajten Nagornin e Karabakut por pushtuan edhe shtate provincat rreth e rrotull nga ku debuan sistematikisht rreth 800 mije azere. 4 rezoluta te OKB-se i kerkonin Armenise qe te leshonte territoret e grabitura dhe denonin veprimet e saj si pastrim etnik. Fiks si serbet dhe ne ideologji po ashtu armenet pretendonin se Nagorni Karabak ishte zemra e Armenise dhe indoktrinuan popullin e tyre. Azeret jane ne te drejten e tyre dhe jane viktimat e jo agresoret prandaj krahasimi qe ben Vucic eshte mashtrues e i djallezuar . Gazetaret tane vazhdojne te theksojne se Karabaku eshte me shumice armene kur kjo eshte rezultat i spatrimit etnik nga armenet. Politikanet tane nuk duhet te rrine pasive ndaj ketyre deklaratave por pa skrupuj ti tregojne Vucicit se ajo qe u ndodhi armeneve mund tu ndodhe edhe serbeve per here te dyte.

 5. Dhe me Serbine do bejme Mini-Shengen e do vellazerohemi si pa te keq sikur asgje ska ndodhur.
  Ti thote dikush Rames qe ta marri ne telefon vellaun serb e ti terheqi deklaratat e te kerkoje falje ose perndryshe do coje note proteste te Keshilli i Sigurimit ne OKB, do kerkoje mbledhje te jashtzakonshme te Natos, do kerkoje nga BE sanksione ndaj Serbise dhe do krijoj nje front Diplomatik Ballkanik me gjitha shtetet qe kane probleme me Serbine

 6. deklarata e vucic jane per politike te brendeshme jo se megjithmend Vucic do sulmoje prap kosoven .Serbet e dine qe kosova iku qe diten qe u hodh raketa e pare ne beograd

  1. Po po aty mahu ti se ju iku. O shok po nuk forcove ekonomine e ushtrine, te kercet prape mbas ca vitesh se si dihet si levizin interesat.

 7. mos flisni e mos bene te diturin ju qe nuk dini as politike e as histori , Ju qe nuk dini shume as per Kosoven , as per genocidin serb mbi 150 vjecar mbi shqiptaret, e jo me te dini per armenet e azeret. Azerbajxhani luftoi per te marre tokat e pushtuara nga Armenia me ndihmen e Rusise e te Iranit,pra ashtu sikurse edhe kosovaret luftuan per Kosoven shqiptare kunder Serbise kolonzatore e cile ka aleat po Rusine dhe Iranin. Madje armenet jane armatosur kunder azereve me arme te Serbise. Aleat i Azereve ne kete lufte ishte Turqia, pasi populli azer i perket kombit turk. Mirepo edhe Turqia ishte perkrah NATO-s per clirimin e Kosoves.Serbia kurre nuk mund te kthehet ne Kosove ,. as ne enderr te mos e shikojne serbet kete, jo vetem se do te perballet me kombin e bashkuar shqiptar , por edhe me NATO-n dhe SHBA-te. Por nje mesim duhet ta nxjere Tirana dhe Prishtina, ate se te dy shtet shqiptare duhet te forcohen ekonomikisht dhe ushtarakisht, ashtu sikurse u forcua edhe Azerbajxhani qe mposhti DHE SHPARTALLOI ARMEMENINE

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu