• |
ide | kryesore

Bellanica akuzon Bashën për zhdukjen e filmimeve të masakrës serbe, gjigandi mediatik konfirmon se videon ia dha vetë Bellanica BBC-së

-Instant, Lajme, Të fundit

Milaim Bellanica, personi që ka filmuar masakrën e Krushës së Madhe ka deklaruar së fundmi se kasetën me 45 minuta xhirime nga masakra ia ka dhënë kryedemokratit Lulzim Bashës.


Kreu i Partisë Demokratike, Basha e ka mohuar këtë dhe konfirmimi i fjalëve të tij ka ardhur nga një artikull i vjetër i BBC. Artikulli mban datën 4 prill 1999 dhe në të shkruhet se Bellanica ka regjistruar pamjet dhe ia ka dorëzuar ato korrespondentit George Alagiah. Për më tepër, Milaim Bellanica ka deklaruar në atë kohë për rrjetin mediatik BBC se më shumë se 100 njerëz janë vranë nga forcat serbe.


Në artikull po ashtu, thuhet se Bellanica u arratis në Shqipëri dhe gjithashtu i ka dhënë BBC një listë me 26 viktima të masakrës. Kjo bie ndesh me deklaratat e fundit të bëra nga ai, ku pretendon se me Bashën kishte një marrëveshje të nënshkruar që në prill të 99-ës, përmes së cilës kishte pranuar dhënien e dëshmive në këmbim të mundësisë së largimit nga Shqipëria për në perëndim, gjë e cila nuk kishte ndodhur.

 

Më poshtë gjeni linkun e artikullit:

http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/311264.stm?fbclid=IwAR33lBDWWVNMf9Gn8SEl0GFGHreGkaudwUZSVDLMMabhoAZHbDCGlwGsTSg

 

10 Comments

 1. Sali Berisha përshembull ka një qëndrim të ndryshëm nga Qeveria e Tiranës. Ai këmbëngul se UÇK ka kryer krime në Kosovë dhe dikush prej tyre duhet të dënohet.

  Lulzim Basha nuk ka as qëndrimin e Sali Berishës, as atë të Edi Ramës. Dhe problemin e ka, se ai dëshiron të ketë qëndrimin e Edi Ramës, por është i kompleksuar nga puna si hetues i UÇK-së, dhe nga ana tjetër, nuk do t’i afrohet fare qëndrimit të Berishës, edhe pse ai qëndrim ëshë formuar edhe nga puan e Lulzim Bashës.

  Për një të huaj që e ndjek këtë debat në Shqipëri, nuk përbën problem populizmi i Qeverisë. Ajo e ka të qartë aleancën me liderët politikë të UÇK-së. Për një të huaj është e paqartë se çfarë mendon në të vërtetë Lulzim Basha si politikan, jo si hetues i UÇK-së.

  1. Tani ,që t’a themi midis nesh,shqiparëve,shumica e atyre liderëve të ashtuquajtur politik, ishin dhe janë ca hunj gardhi,hajduta dhe vegla shërbimesh nga më të ndryshmet.Fakti ku e kanë katandisur Kosovën në këto 20 vjetë nuk lë vend për diskutime.Të ishin burra të mirë,bënin atë luftë komitësh(të vërtetën e bëri NATO)dhe ktheheshin në katundet e tyre dhe qeverisjen ja linin intelektualëve që kuptojnë si bëhen ato punë. Bënë të njëjtin gabim që u bë në Shqipëri në 1944 ku çobenët menduan se kuptonin nga qeverisja dhe e dhjenë e shkatërruan këtë vend.Të njëjtin gabim po bën edhe ky çobani Rama që s’ merr vesh nga lidhet gomari.

   1. Ke te drejte, nje pjese e tyre ishin ne sherbim te UDB-se. Nuk e di pse heshtin ne Tirane e Prishtine kur shume mire e dine kete fakt.

 2. Ku je futur tani sherbetor i piste i narkos,muhamut veliu,bashkpunetor e mekembes i edvin rames,manipulator i opinionit publik???
  Ju ka goditur Basha ne palce,incenaratoret jane krim shtetror,mafia e plehrave eshte gati per tu kallur,ne tave edvini,arben ahmetaj,hajduti lefter koka,Erjon velia,Klodian Zoto,Arben Bilushi,vjollca e vejusha e topit dhe shpura qe kane firmosur ml euro nga taksat e shqiptareve te gjore !
  Deshtuat monstra,ti kosovar bythpalare,turpi te mbulofte fisin se ti me shume mundesi je bashkpuntor i UDB-se !

 3. nje pjese e tyre ishin ne sherbim te UDB-se. Nuk e di pse heshtin ne Tirane e Prishtine kur shume mire e dine kete fakt.

 4. BELLANICA TY DUHET ME TE QI NENE MOTER GRUA MOR SERB I SHITUR POR MOS HARRRO JE NJE KRIM MORRR I QIR NGA SERBI TANI DO TE QIN SHQIPTARET………..

 5. Më në fund Sërbia po ja arrin qëllimit të fusë sherr mes shqiptarëve.Dhe pjesën më të madhe të ndarjes e kanë antishqiptarët nëShqipëri ,Rama me kompani ,shërbëtorë të zellshëm të Vuçiç.Sigurisht janë tradhëtarët nga Kosova që pas 20 vjetësh kujtohen të sajojnë gënjeshtra.Si mund një nip Kosove si Basha me gjyshër të persekutuar e që erdhën në Shqipëri për ti shpëtuar dhunës të bëjë një gjë të tillë.Këtë herë është momenti që Shqipëria e Kosova të ndahen një herë e mirë nga kjo e keqe.Të dënojmë këta tradhëtarë në dy krahët.E vërteta do triumfojë.

 6. Bravo Lapsi e ja lavët mirë by*tën BASHOVIÇIT . Nuk i latë asnjë pisllëk .Jeni bërë EUNUK të SALI KURVË BERISHOVIÇIT . Po i shërbeni më së miri agjentuarave të huja 👏😞

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu