• |
ide | kryesore

Basha mori kasetën e masakrës së serbëve/ Bellanica ndryshon sërish versionin

Arkiva, Lajme, Të fundit

Milaim Bellanica, personi i cili filmoi krimeve të serbëve në fshatin Krushë e Madhe ka deklaruar disa herë se kasetën e masakrës ia ka dhënë Lulzim Bashës. Por në emisionin “Open” në Top Channel versioni i tij ngriti pikëpyetje. Ai tha se fillimisht BBC ia dha pamjet në 4 prill dhe një ditë pas transmetimit mbërriti Basha të cilit ia dha kasetën.


Por gazetarët në studio kujtuan se në atë kohë nuk ishte krijuar ende UNMIK që u ngrit në qershor 1999. Më pas Bellanica e ndërroi versionin.


“Atë natë që u publiku në BBC, zbriti helikopteri në shtëpinë ku flija, aty kanë qenë refugjatët e Suharekës. Ata u tutën se mos po vjen armiku. Ishin persona me logon e Gjykatës së Hagës” – tha Bellanica.

Edhe ish-deputeti socialist Dashamir Peza që luante rolin e përkthyesit për gazetarin e BBC tha se kasetën e masakrës e mori BBC. ©LAPSI.al

4 Comments

  1. Po vdesin nga 10 veta ne dite. Tv qenefat e paguar nga Rama merren me nje pijanec qe ka dashur tja shese ate kasete BBC. Me nje Matrapaz ne kohe lufte! Basha do ishte shume bythqir nese nuk do e fuste ne burg Ramen. Pervers kryeminister qe ben makinacione ne nje kohe qe shtetet e tjera merren me pandemine

  2. Kush e di sa lekë ka marë ky për të lëshuar tymnajën!!!Nuk është problemi si është e vërteta ,Për Ramën ka gjullurdia që krijon.Dhe ky robi kujtoi në atë kohë se do fitonte noi lek nga Bcc.Ato lek i fitoi tani nga Rama.

  3. Top Blush Channel, ose ERTV3 sic po njihet se fundmi, po ben cmos te therrase te njejtin ‘deshmitar’ ne gjyqin e shtrigabe kunder Bashes, mjaft qe te permendet emri.
    Kjo thjesht sa i thellon gropen Bastardit te Kristaqit, asgje me shume

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu