• |
ide | kryesore

FOTO/ Ndahet nga jeta gruaja më e bukur në botë: Kishte 2 liqene në vend të syve

-Instant, Arkiva, Lapsi Leaks

U nda nga jeta në Milano Isa Stoppi, një nga modelet italiane me famë botërore në vitet “70. Ajo kishte frymëzuar shumë fotografë të cilët e kishin identifikuar si “gruaja më e bukur në botë” dhe që “kishte 2 liqene në vend të syve”.


E lindur në Libinë koloniale, por e rritur në Piacentino. U shfaq në vitin 1962 kur u zgjodh të përfaqësonte Italinë në Miss Universe. Menjëherë nga ajo kohë pushtoi kopertinat. U martua në vitin 1972 me sipërmarrësin Gian Germano Giuliani, i cili u nda nga Bedy Moratti, vajza e pronarit të Inter, Angelo.


Deri në lindjen e fëmijës së dytë punoi për revistën Vogue. Karrierën e shtriu edhe në SHBA pasi u vendos në Neë York. Aty shihej shpesh me Maria Callas, Frank Sinatra dhe Dustin Hoffman. Mes atyre që iu vunë nga pas ishte edhe Ted Kennedy. ©LAPSI.al

Isa Stoppi: la scomparsa di un'icona - L'Officiel Pin on Makeup Addio a Isa Stoppi, top model icona degli anni 60 e 70 - MFFashion.com Morta Isa Stoppi, modella italiana molto amata negli anni 70 | Sky TG24 ISA STOPPI | Mocho´s Blog Isa Stoppi: «Vi racconto quando le modelle erano tutte al naturale » -  Corriere.it Pin su ISA STOPPI The Book

 

1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu