• |
ide | kryesore

Kaseta e masakrës së Krushës/ Dëshmitari Dash Peza jep një tjetër version nga kameramani Bellanica

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Kaseta me filmimet e masakrës së Krushës i është doëzuar televizionit BBC nga Milaim Bellanica, personi që filmoi pamjet e masakrës së tmerrshme që paramilicia serbe kreu në Krushë.


Kështu u shpreh sot ish-deputeti socialist Dashamir Peza, i cili me këtë deklaratë hedh poshtë akuzat e kameramanit amator nga Kosova Bellanica, se Lulzim Basha i mori kasetën dhe e zhduku. Dash Peza, mik i ngushtë i Edi Ramës dhe më pas deputet atëhere shoqëronte ekipin e BBC si përkthyes në Kosovë.


Lexo më tej:

Andi Bushati:Një sprovë për të shpëtuar tradhëtarin Basha

Peza tha sot në një intervistë për News 24 se BBC i bëri të qartë Milaim Bellanicës se nuk do t’ia blejnë kasetën. Nëse ai dëshiron mund t’ia japë kasetën që pamjet ti transmetohen botës. Dhe, sipas Pezës, ai këtë bëri.

“Me kujtesën që kam unë mendoj që kjo kasetë i është bërë e qartë Melaimit që ai po ja dhuron BBC dhe përshtypja ime është që ka pasur një marrëveshje mes dy palëve. Ai ka pranuar që ta japë, BBC ka bërë të qartë që ata nuk blejnë lajme. Nëse zotëria dëshironte të ndihmonte që lajmi t’i bëhej i njohur botës, duhet të jepte kasetën te BBC. Kam përshtypjen që BBC ja ka ofruar zyrës së OKB, por përtej kësaj nuk di asgjë, sepse këto janë cështje që nuk kishin nevojë për përkthim nga ana ime.” – tha Peza në intervistë.

(Në video Belanica në mes, gazetari me të kuqe dhe majtas Peza). 

Vetë Bellanica deklaroi pak ditë më parë në Top Channel se këto filmime ia pati dhënë Lulzim Bashës i cili atëherë punonte në UMNIK për zbardhjen e krimeve serbe, dhe ky i fundit e ka zhdukur kasetën. Por, në pohimet e tij, Belanica nuk e fsheh që e ka çuar kasetën në BBC, madje ai thotë se Lulzim Basha erdhi ti’a kërkonte këtë dokument të rrallë, vetëm pasi pamjet u shfaqën në BBC.

Ndërkohë Basha e ka hedhur poshtë këtë pretendim. Basha thotë se nuk e ka marrë kurrë këtë kasetë.

Lapsi.al, që e zbuloi Pezën në disa pamje të një televizioni norvegjez, se ai ishte prezent në dorëzimin e kasetës që u bë objekt sherri politik në Tiranë, shkroi dje se ai qe njeriu që mund ta zbardhte disi këtë dilemë (lexo shkrimin poshte).

Filmimet ekskluzive/ Ish deputeti socialist Dashamir Peza dëshmitari që ruan misterin e kasetës për masakrën e Krushës

Vetëm ai mund të tregonte nëse gënjente Bellanica apo Basha. Ndërsa sot duke folur për Neës 24 Dash Peza ka bërë të qartë se kameramani kosovar e ka dhuruar kasetën për BBC dhe se kanë qenë gazetarët anglezë që mund ti’a kenë dorzuar atë më pas OKB-së.

©LAPSI.AL 

20 Comments

 1. Ja pra ra dhe loja e poshtër alla Ramiste.E kjo vërteton përfundimisht që Rama bën politikën sërbe duke tradhëtuar shqiptarinë.Një përgëzim dhe për z.Peza.Tregoi dinjitet.

 2. Perseri,Bushat,maezallah,se e nxjerr nga goja,fjalen e thjeshte,qe rrjedh natyrshem nga ky shkrim,qe kush genjen dhe se kush tha te verteten.Fol,drejt more Bushat,e mos e ndyj vehten,me militantizmin tend,ndonese jo pro rilindjes,por ama qartesisht,kunder atyreve qe e demaskojne rilindjen dhe pasusit e tyre,real,apo virtuale….

 3. Ramazoni ska pas ndonjehere turp qe te kete sot. Ai spati turp kur akuzoi te atin se kishte femine me ish te shoqen, as kur dilte pa breke ne plazh, as kur qihej ne bythe dhe vishej me tanga ju kerkoni te kete turp se po genjen per Lulin

 4. po moj bythe po Dash Peza e di ku shkoi kaseta ! Videokaseta ju dha serbeve nga Lylzimja per shume para argita Lylzimja punonin per serbet jo per shqiptaret Jo me kot Sali Shpella e beri kryetar te PeDes

 5. I paemer 16 :44 !Mbase ajo qe te ka bere koken duhet te tregoje te verteten e ardhjes tende ne kete dynja !Je ngjizur nga gomari,mbase dhe kali se tjeter qenije nuk i bente derman mamabaxhelles qe te ka sjelle me fytyre nga bytha !
  E keqja jote kuptohet,niveli yt lexohet,edhe nga ata qe nuk e dine ate qe sapo thashe me lart !
  Kaseten e ka thyer gomari mbase edhe kali sepse jot eme,e futi te shpella qe ka mes shaleve dhe harroi se e ka aty e palla e gomarit e demtoi keqas,kaseten e melaimit !
  Deshtuat shpifarake,ndytesa te qelbur,spihune te UDB-se e bashkpunetor te Vuçiç kriminelit te Millosheviçit !
  Jeni te marre fund,shpirti po u del nga bytha se aty frymoni ju,felliqesira pafund !

 6. Babai ja ka shkerdhyer gruan, Griselda, droga, hajduteria, makuteria, kazani, PPP, llapaqeneria, ja kan zen syte ketije matufit gerdall Ram podhes,

 7. Komandati i UÇK: Lulzim Basha më arrestoi! Ishte edhe çika e Berishës,shpellkaret po ja marin ne goje dash pezes per kete ‘ndihme’ ju beri,por kameramani amator ka thene qe lulzimja erdhi tek une pasi bbc e shfaqi dy minutat per boten dhe ai thote qe ja dha lulzimes,pse lulzimja thote qe nuk e njoh kete kosovarin??

 8. Shkurt fafe fare, lajmin sajesë e ka farketuar TOP BLUSH CHANNEL.
  Dhe besoj nuk e keni veshtire ta gjeni ke porosi te kujt Bastardi…..

 9. Sa më i pa arsyeshëm e idiot të jetë një lajm i shpifur alla Tao Tao, aq më shumë ju a ndezë fantazinë kërriçëve të tij.
  Po shoh këtu që ky trafikanti i drogës , të cilit i është ngulitur në mëndje qe e kanë përdhunuar në shpellat e Karaburunit “shpellk…. e Saliut”, që ti japë më tej fantazisë së neandertalit Tao.

 10. Parardhesit e rilindjes denuan me mijra njerëz me epitetin axhent të UDB pastaj po kishte vend për në spaç mirë përndryshe i pushkatonin që të forcojnë pushtetin e proletariatit taktik e vjetër i dhjeri kryeministër ka akuzuar babajn e tij ,prandaj ti i pa emër i 16 ,44 mos ha mut më mirë thuaj se je nga i njëjti kazan me pleh edhe ti

 11. 4 te vrare ne bulevard minister i brenshem, firmosja e detit minister i jashtem, 220 milion euro ruga e kombit minister i transporteve, 4 vjete gjume ne bashkine Tirane, Doni me per
  BE ( LULIN )
  Ta Gezoni ju qe e doni

 12. Kari-zmatiku duhet me thone njiher se a eshte denuar ne franc si trafikant ikonash dhe ti bej dua Berishes qe lejoi ndryshimin e emrave nga edvin ne edi se nuk do shkelte ne france. Por ky lideri global do me heq vemendjen nga hallet e shqiptarve dhe vazhdon e genjen si gjithmon. Ky ha dark e ben marreveshje me Vucicin dhe akuzon Bashe ka byth me nejt kjo o popull, fshati digjet palikari krihet, delet vetem rrine e shikojn si shkojn njeri pas tjetrit ne varr nga covidi, mallkim te rend paskim pasur si popull.

 13. Eshte nje foto qe shpreh se sa te drejte jane politikanet qe kane keto vila.

  Ky vend nuk eshte Gjiri Derrave, eshte Gjiri Lalzit, i lalëve te zinj. E nese duhet te ndryshoje kahja e historisë ketu duhet te nisi.

  Diten qe do rrethohet me shirit nga OFL dhe pronareve do u shkoje letra qe per 48 ore te motivojne pasien e tyre, ne mos SPAK shpall sekuestron, vetem atehere njerezit do te thone:

  Kjo eshte dita 1 e kalendarit te ndryshimit ne drejtimin e duhu

 14. Eshte nje foto qe shpreh se sa te drejte jane politikanet qe kane keto vila.

  Ky vend nuk eshte Gjiri Derrave, eshte Gjiri Lalzit, i lalëve te zinj. E nese duhet te ndryshoje kahja e historisë ketu duhet te nisi.

  Diten qe do rrethohet me shirit nga OFL dhe pronareve do u shkoje letra qe per 48 ore te motivojne pasien e tyre, ne mos SPAK shpall sekuestron, vetem atehere njerezit do te thone:

  Kjo eshte dita 1 e kalendarit te ndryshimit ne drejtimin e duhur

 15. dokumente të periudhës janar-shtator 1999, që nxjerrin në pah heshtjen e pashpjegueshme të Sali Berishën për masakrat e Millosheviçit ndaj shqiptarëve të Kosovës, rezistencën e UÇK-së dhe më pas ndërhyrjen e NATO-s, duke bombarduar Serbinë. Gjatë kësaj periudhe, vendimtare për 1/3 e shqiptarëve në Kosovë, Sali Berisha vijonte betejën për pushtet në Sheshin Skënderbej.

  Në 14 janar 1999, forcat ushtarake serbe kryen një nga masakrat më të përbindshme mbi popullsinë shqiptare në Kosovë, e njohur tashmë botërisht si masakra e Reçakut, e cila tronditi botën. Në 18 Janar 1999, Kuvendi i Shqipërisë zhvilloi një seancë të posaçme, duke miratuar një deklaratë, përmes të cilës dënonte ashpër gjenocidin e Millosheviçit në Reçak, ndërsa i kërkonte NATO-s të bombardonte menjëherë Serbinë.

  Sali Berisha, i cili pretendon se ka kërkuar bombardimin e Millosheviçit që në vitin 1992, nuk figuron që të ketë marrë pjesë në këtë seancë. Ndërsa në deklaratë bëhet thirrje për unifikim të politikës dhe rezistencë ndaj agresionit serb, Berisha protestonte në sheshe për të rrëzuar qeverinë socialiste.

 16. Emisioni Opinion i Fevziut, ku ishte Basha perballe gazetareve ne thonjza, se vetem gazetare s’mund te jene, i ngjante nje gjyqi te turpshem te kohes se Enverit, ku akuzuesit satrape ishin te gjithe “gazetaret”, duke filluar qe nga Fevziu, Lorenc Vangjeli, e dy te tjeret.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu