• |
ide | kryesore

Situatë e frikshme/ 602 raste të reja me Covid, ndërrojnë jetë 8 pacientë

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Situata e koroanvirusit në Shqipëri është e rëndë. COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2241 testime, 564 të shëruar, 602 raste të reja dhe 8 humbje jete në 24 orët e fundit. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel të gjithë qytetarëve të respektojnë në çdo moment rregullat për parandalimin e SARS COV2, të mbajnë maskën në çdo ambient jashtë shtëpisë, të respektojnë distancimin fizik duke shmangur grumbullimet dhe të kudjesen për higjenën vetjake.


Në 24 orët e fundit, në vendin tonë janë kryer 2241 testime, prej të cilave 155 janë testime janë kryer për arsye depistimi. Kanë rezultuar pozitivë me virusin SARS COV2, 602 qytetarë në 24 orët e fundit. Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:


249 raste në Tiranë, 47 raste në Gjirokastër, 38 raste në Lushnje,

30 raste në Fier, Korçë, Kavajë, 27 raste në Vlorë, 24 raste në Berat,

20 raste në Elbasan dhe Librazhd, 18 raste në Kukës, 16 raste në Përmet,

12 raste në Lezhë, 7 raste në Pukë dhe Kuçovë, 6 raste në Devoll, Mat, Dibër,

3 raste në Sarandë, 2 raste në Pogradec, 1 rast në Krujë, Tropojë, Bulqizë, Kolonjë.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 564 qytetarë të cilët kanë plotësuar karantinimin 14 ditor, sipas të dhënave të Operatorit Qendror të Kujdesit Shëndetësor. 13.453 qytetarë e kanë fituar betejën me virusin që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në 3 spitalet COVID, po trajtohen 406 pacientë, 14 në terapi intensive, nga të cilët 3 të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit, kanë humbur jetën 8 qytetarë me Sars-Cov2 pozitiv në spitalet COVID: një 48 vjeçare, një 71 vjeçar, 74 vjeçar, një 85 vjeçar nga Tirana, një 60 vjeçar nga Mirdita, një 60 vjeçar nga Kurbini, një 63 vjeçar nga Gramshi, një 71 vjeçar nga Durrësi.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i drejtohet të gjithë qytetarëve që janë të konfirmuar ose në pritje të përgjigjes së testit, të qëndrojne të izoluar, duke respektuar detyrimin e vetekarantinimit. Për çdo shenjë të sëmundjes duhet të kontaktoni mjekun tuaj të familjes. Nëpërmjet linjës së gjelbër falas 0800 40 40 mund të lidheni me mjekun e familjes dhe të merrni informacionin e nevojshëm për COVID19.

Urgjenca Kombëtare është 24/7 në shërbim të pacientëve. Telefononi 127 nëse dyshoni se jeni të prekur nga Covid19 dhe për çdo urgjencë mjekësore.

COVID-19 – Statistika (16 Nëntor 2020)

Raste të reja ditore 602

Të shëruar ne 24 orë 564

Të shtruar në spitale 406

Humbje jete në 24 orë 8

Testime ditore 2,241

Testime totale 157,891

Raste pozitive 28,432

Raste të shëruara 13,453

Raste Aktive 14,348

Humbje jete 631

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 6890

Durrës 1164

Fier 1122

Korçë 846

Shkodër 836

Elbasan 785

Vlorë 650

Lezhë 633

Berat 454

Gjirokastër 467

Kukës 358

Dibër 143


5 Comments

 1. Komandati i UÇK-se ishte Taulant Balla ?!Apo Edvin Rama,lere kete te fundit se atehere po merrej me gjykaten se akuzonte te jatin se i kishte palluar gruan dhe vete flinte te dash peza,tok e tok !

 2. Normale qe e frikshem,nese do te jepshin shifrat reale eshte katastrofale !?
  Kushtet jane te tmerrshme,sherbimi i lemerisur,higjena zoti mos ju provofte !
  Pyetini pak jashte kamerave,familjaret e atyre qe ja kane dale ose qe kane marre te ndjeret nga Spitali,se do u tregojne realisht se çfare ndodh ??!?!?!?!?!?!
  Ju betohem ne zot,kane hyre socialiste te thekur e kane dale ne urrejtes te çmendur fare per edvin monstren e zuzken qe mjaulline cdo dite ne media ?!Mos e dhente zoti ta provoni spitalin e edvin hajdutit !
  Myllini lokalet,baret,palestrat o kriminel te neveritshem,sidomos ata qe kane vetem ambjent te brendshem !?
  Genjeni per shifrat,si ai qemoti por keto jane fatale,sepse jane jete njerzish e jo pula o kriminel !?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.