• |
ide | kryesore

Baton Haxhiu: Jo Basha, ja kush ishte në arrestimin e Lafit Gashit (Emri)

Arkiva

Ish-komandanti i UÇK-së për zonën operative të Llapit, Latif Gashi ka thënë më herët se Lulzim Basha i ka shkuar në banesë, i maskuar dhe i shoqëruar nga vajza e Sali Berishës, Argita, gjatë arrestimit të tij.


Gashi është shprehur se gjatë arrestimit të tij në banesë kishte shkuar i maskuar edhe Lulzim Basha si dhe Argita Berisha. Basha, sipas Gashit, ishte sjellë në mënyrë jo humane me gruan e tij, ndërsa kjo e fundit e kishte njohur nga vetullat, sytë, flokët dhe e folura.


Ndërkohë, në “Opinion”, gazetari i njohur kosovar, Baton Haxhiu ka thënë se e ka të sigurtë që Basha nuk ka qenë në arrestimin e Latif Gashit, dhe beson gjithashtu se kryedemokrati nuk e ka marrë kasetën e masakrës së Krushës.

Baton Haxhiu: ”Nuk ka qenë Basha te arrestimi i Latif Gashit. Atje ka qenë Bora, s’du t’ja jap mbiemrin. Përkthyesit kanë qenë shqiptarë dhe nga republika e Serbisë. Kasetën nuk e di askush fatin e saj real. Nuk besoj që Basha ka shku prej qiellit e ka marrë kasetën. Nëse e ka marrë në Kukës është gjë tjetër, në Kosovë jo. Por ka kontradita në deklaratën e Bellanicës, ai thotë vetë që ia kamë dhënë BBC.”

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu