• |
ide | kryesore

Kaseta e masakrës së Krushës/ Rama i bën thirrje Bashës të sqarojë pozicionin

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Edi Rama reagon sërish pas akuzave të kameramanit amator Milaim Bellanica që filmoi 22 vite më parë masakrën e serbëve mbi civilët në Krushë të Madhe, se kasetën ia kishte dorëzuar Lulzim Bashës që punonte asokohe në UNMIK të Kosovës.


Edhe pse tezën e Bellanicës e hodhi poshtë vetë miku i Edi Ramës, Dash Peza, që tha se kaseta i është dorzuar BBC-së dhe jo Bashës, kryeministri vazhdon ti japë jetë tezës se Basha manipuloi kameramanin dhe zhduku provat e genocidit serb në Kosovë.


Lexo më tej: Kaseta e masakrës së Krushës/ Dëshmitari Dash Peza jep një tjetër version nga kameramani Bellanica 

Rama thotë se heshtja e Bashës po e kthen liderin e opozitës në një të akuzuar, duke e ftuar më tej publikisht të sqarohnte pozicionin e tij në lidhje me këtë çështje. Ndërkohë, Basha përkundrazi nuk ka heshtur për këtë ngjarje.

“Hetoi krimet e UÇK-së dhe fshehu provat për serbët”/ Si i përgjigjet Basha akuzave 

REAGIMI 
Nuk jam unë që e akuzoj Lulëzim Bashën, po vetë heshtja e tij e gjatë, shmangia nga ballafaqimi me pretendimet e palëve të tjera, sharjet në vend të shpjegimeve dhe mosshpjegimet e tij, përballë fakteve dhe dëshmive nga organizata e individë krejt të besueshëm, e kanë kthyer Lulëzimin në një të akuzuar, që sa më shumë i bën bisht përballjes me akuzat, aq më i dyshimtë duket në sytë e publikut!

Në këtë mes unë kam vetëm një rol, atë që më takon: T’i kërkoj Lulëzim Bashës t’i sqarojë publikut se kush është ai në këtë mes dhe pse i’a kërkojnë atij dëshmitarët hesapin e nuk i’a kërkojnë dikujt tjetër?! Sepse Lulëzimi nuk është dokushdo dhe këtu nuk flitet as për jetën private, as për punën private, po për një çështje sa publike e me interes kombëtar, aq edhe karakteriale për drejtuesin e opozitës, i cili synon të bëhet i pari i shtëpisë sonë të përbashkët.

20 Comments

 1. Pozicioni eshte ky :
  Aneta ka hapur kembet dhe se kush ka hyre….. asnje s’eshte më i sigurt!
  E njejta histori e ngjashme dodhi dhe me Gregun…..

  1. Fushata e propogandes se Rames ka targetuar ende pa filluar fushata kreun e opozites. Duke perdorur strategji nga me te paskrupulltat, mjafton te baltosin kundershtarin. Qe do te thote se ka nje frike te madhe per humbje. Qe do the thote, per fat te keq, qe do zbatoje nje strategji te pameshirshme, jo etike dhe jo ligjore per te mbajtur pushtetin. Nje nga skandalet me te medha, eshte rreshtimi i Top-Channel perkrah organizates kriminale te pushtetit. Me mire qe i ndjeri Dritan Hoxha nuk jeton, ne menyre te mos e shikonte se ku eshte katandisur media e tij.

 2. Ti e dhier a e kristaqi spiunit pse flet si kur vburr qe je I ke tegjitha institucionet tavertetojen dhe te na mbrosh nge armiqt

 3. Tani qe pashe intervisten origjonale ( te paren ) te ketij Bellanices.. e besoj ate. Ai e paska sqaruar qe ne fillim se BBC paska marre nje kopje te kasetes dhe se kaseten origjinale ja ka dhene bashes qe i eshte paraqitur . Pra alibia e Lapsit se meqe BBC paska marre kaseten, atehere , Basha nuk ka marre asnje kasete. ( llogjike kalamajsh) .
  E dyta Bellanica e thote troc qe ne intervisten e pare se Basha i eshte paraqitur si perkthyes i gjykates se Hages ( jo si i UMNIKUT) dhe ja ka kerkuar kasten.

  Une besoj se kaseta origjinale nuk eshte zhdukur. Kur SHIKu yne ka pare se BBC ka nje kasete per ate masaker nisi Bashen ( njeriun e saj per Kosoven) per ta siguruar ate kasete. Dhe basha thjesht beri detyren qe ju caktua nga SHIKU . E mori kaseten dhe e solli ne Tirane. Kaq e thjesht eshte.
  Basha nuk kishte as interes dhe as tagrin ta zhdukte kaseten ( se po ta bente e zhdukte SHIKU per 24 ore) , Ai ishte thjesht nje antar i shikut te ciit ju dha nje detyre dhe ai e kreu ate .

  1. Pra (ta mbeshtes) kaseten e mori Basha dhe ja dha ….Fatos Klosit. Kete po thua? Vazhdo se paske fantazi. Ja pershembull, aty erdhi Rama qe e kushte kuptuar lojen e Lulit 20 vjecar qe donte ta zhdukte kaseten si agjent i dyfishte edhe i SHIKUT edhe i UDB biles poliagjent pasi spiunonte edhe per Hollanden, dhe e rrembeu kaseten, por ne largim e siper bandat e Sali Berishes e rrethuan dhe pas nje lufte heroike Rama i plagosur me hunde te thyer(ka foto per kete) u detyrua tia jape kaseten. Pastaj ai kaseten ia dha serbeve te cilet kur pane trimerine e Rames vendosen qe Vucici te behej vella me kumanarin tone dhe te nderrmernin pajtimin e kombeve tona nepermjet nanoshengenin. Jepja Topit qe ta rregulloje pak dhe Veliut ta recitoje. Do te funksionoje.

 4. Ky i ores 12,19 e paska lidh trurin e vogel me zorren e bythes dhe qitka mendime te dhime , suksese e hengre sufllaqen per sot por punoke per te siguruar te djelen, kaq e thjeshte eshte

 5. HAJDUTI BERTET KAPENI HAJDUTIN, KESHTU ESHTE KJO PUNA E RAMOVICIT.

  SHIH SE PO VDESIN NJEREZIT SI QENTE E KAZANEVE.

  KY ESHTE HALL JO KASETA. MUHABET KURVASH POLITIKE.

 6. Kush ka degjuar intervisten e Dash Pezes, duhet te mbaje mend nje detaj “te parendesishem”. Milaimi ka shkuar te flase me gazetaret e BBC dhe nepermjet Pezes i ka thene qe kishte patur frike dhe kaseten e mbante te fshehur e jema. Pra kuptohet qe kishte vetem nje kopje. Detaj tjeter interesant eshte fakti se gazetaret e BBC i kane thene Bellanices se nuk paguajne per videon. Konkluzionet i nxjerr gjithesecili me mendjen e vet

 7. C’jane keto karlliqe qe ndodhin mes pasardhesve te pellazgeve?! Tall trapin serbi me ne, hedh nje gur, te gjithe vrapojne pas tij!!! Sa poshte kemi rene si komb!!!

 8. Edvin !Ti je thjesht nje monster dhe nuk çuditem !?Pse ?Normale eshte duke qene i biri i te jatit,vrases dhe dajes superkiller nuk mund te jesh ndryshe,veçse nje monster e dale boje keqas.
  Krejt Shqiptaret e dine,eshte e lehte fare te kuptojne se Millaimi,eshte i kurdisur,dallohet lehte se si mashtron ?
  Nuk e ke pasur te veshtire ta besh ti pjelle e qelbur te gjesh kesisoj mallçakesh,ke Batonin shefin e UDB-se qe eshte i madh fare,shume i madh,keshtu ka qene gjithe jeten ne UDB !Gjetet dhe nje debil qe nusja e dalloi nga vetullat se ishte Basha ?!Hahahahah,nje morte qe s’te bie plehre njeri!
  Kerkoja shpjegimin vetes pse e stise kete lloj plehrelliku monster ?
  Leshove mutamut veline qe eshte i pakursyer ne keto gjera,teper i pervuajtur dhe dole :Bole ne rreze te diellit !
  Ti je tradhetar i kombit,vellau i Vuçiç !
  Ke ndonje gje per inceneratoret e Top Channel ?
  Na thua ndonje gje per njerzit e ketij vendi qe po vdesin ne Ambulanca ?
  Thuaju Shqipareve pse vjedh ne çdo kehe ?
  Keto jane problemet qe nuk i kaperdini dot monster !

 9. Eshte nje foto qe shpreh se sa te drejte jane politikanet qe kane keto vila.

  Ky vend nuk eshte Gjiri Derrave, eshte Gjiri Lalzit, i lalëve te zinj. E nese duhet te ndryshoje kahja e historisë ketu duhet te nisi.

  Diten qe do rrethohet me shirit nga OFL dhe pronareve do u shkoje letra qe per 48 ore te motivojne pasien e tyre, ne mos SPAK shpall sekuestron, vetem atehere njerezit do te thone:

  Kjo eshte dita 1 e kalendarit te ndryshimit ne drejtimin e duhu

 10. gjatosh-palloshi eshte akuzuar ne me shume se 5 raste qe eshte arrestuarneper evrope per trafikim ikonash

  ky muhabet qe ne fillim te viteve 1990

  nuk jam une ai qe po e akuzoj, une shpresoj qe ai nuk eshte hajdut dhe trafikant

  por, tani une mendoj qe ky duhet te dale dhe ka per detyre te mos t’ju beje bisht akuzave

  por ti provoje shqiptareve se nuk ka vjedhur apo trafikuar trashegimine shekullore shqiptare

  po me kete do merret ndonjehere topi, klani, sokol palla apo kto mediat e sumes ???!!!

  ju shpelafte mortja

 11. Rama vijon te isistoje per kaseten ,se edhe nga Opinioni i perfaqesuesit te vet Blendi Fevgiziu,nuk e ka kuptuar ku ka shkuar kaseta,se keshilltari i vet Baton Haxhiu,si dhe jargaxhiu (qe flet shume ,e nuk thote asgje) Lorenc bejtexhiu,jo vetem qe nuk pranonin deshmine e bashkejetuesit te Rames,ne Peze,por perpiqeshin t’a rrotullonin “muhabetin”duke kaluar nga nga Kina,nepermjet Siberise,dhe benin cmos te cmontonin cdo te vertete per kasenet dha fatin e saj.Batoni,nuk paska zane mend ,nga deshtimet me paraqitjen ,ne te njenjtin emision,te hartave per ndarjen e Kosoves,e me vone,i mohonte,si nje i pabese edhe ndaj vehtes se vet.Sa here qe ka probleme me Opoziten,Blendi merr menjehere Batonin,dhe Lorencin,si zagar te tij,por shpesh nuk harron as Pezen (milionerin e rilindjes),se te tre jane vetem si zhurmuesa qe fillojne e nuk lene te tjeret te flasin.por sidoqofte,perfundojne me turp,megjithese,per kete turp,te tre ndihen krenare.

 12. Zoti Kryeminister, Lulit nuk i do kari te japi shpjegime. Do na japesh njehere Linden ta punojme ketu te Kastrati se i ka shku cica sa koka jote

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu