• |
ide | kryesore

Komediani i njohur tregon sfidën me sëmundjen

-Instant, Paparazzi, Slider

Michael J.Foxtregoi për kalvarinë e gjatë të sëmundjes së ti, Parkinson.


Fituesi i “Golden Globe” tregoi momentet kur u diagnostikua me Parkinson në 1998, dhe ishte vetëm 28 vjeç, diskutoi pengesat shëndetësore që e çuan atë të vinte në pikëpyetje optimizmin e tij dhe si arriti ta fitonte sërish. Ndërsa në vitin 2018, një tumor në shtyllën kurrizore të Fox, ishte duke u rritur me shpejtësi dhe duke i shkaktuar dhimbje të tmerrshme në të gjithë trupin e tij.  Ndërsa tani, ai po planifikon një “pension  të dytë” dhe është gati që karriera e tij si aktor të përfundojë Në librin e ri të tij, “Asnjë kohë si e ardhmja”, tregon se si ai po hyn në një “pension të dytë”.


Duke shkruar se “puna e tij si aktor nuk e përcakton atë”, Fox thotë se luftimet e tij të fundit për shëndetin janë vetëm një faktor në vendimin e tij për të ndaluar veprimin. “Ka arsye për gabimet e mia në memorizim – qofshin ato mosha, apo çështje të njohura me sëmundjen, shpërqendrimi nga ndjesitë e vazhdueshme të Parkinsonit, ose mungesa e ndjesisë për shkak të shpinës, por unë e lexoj atë si një mesazh, pra një tregues.”

“Ka një kohë për gjithçka, dhe koha ime për të vendosur një ditë pune dymbëdhjetë orëshe dhe për të memorizuar shtatë faqe dialogu, është më së miri prapa meje,” thotë 59 vjeçari.

“Në drejtësi për veten time dhe për producentët, regjisorët, redaktorët dhe mbikëqyrësit, për të mos përmendur aktorët që gëzojnë pak ritëm, unë po hyj në një pension të dytë”, shkruan Fox. “Kjo mund të ndryshojë, sepse gjithçka ndryshon. Por nëse ky është fundi i karrierës time të aktrimit, ashtu qoftë.”/

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu