• |
ide | kryesore

Hong Kongu, qyteti më i vizituar në botë nga turistët për vitin 2019

-Instant, Arkiva, Stil

Hong Kongu është qyteti më i vizituar në botë për vitin 2019. Plot 56 milionë turistë e kanë vizituar këtë qytet për vitin e kaluar, shkruajnë mediat ndërkombëtare.


Vizitorët, shumica nga Kina, tërhiqen nga përzierja e madhe e kulturave, pamjeve të porteve dhe blerjeve të klasit botëror.


Qendra globale e financave gjysmë-autonome, e  drejtuar nga ana e kinezëve përben rreth 5 për qind të prodhimit të saj të brendshëm bruto, ose rreth 18 miliardë dollarë, direkt nga turizmi, pa llogaritur paratë e shpenzuara në dyqane dhe në restorante e lokale.

Qeveria tha se sektori i turizmit në Hong Kong punëson rreth 260 mijë njerëz, sipas qeverisë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu