• |
ide | kryesore

Britania miraton vaksinën e Pfizer në 1 dhjetor

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Autoritetet shëndetësore të Britanisë do të administrojë vaksinën e koronavirusit më 1 dhjetor.


Britania do të miratojë vaksinë e prodhuar nga Pfizer javën e ardhshme, përpara se të marrë miratimin e SHBA-ve. Lajmin e publikoi The Telegraph të dielën.


Burime nga qeveria thanë se autoritetet britanikejanë gati të nisin procedurat për miratimin e vaksinën. Ndërsa administratata shëndetësore e SHBA-ve do të japë miratimin e vaksinës më 10 dhjetor.

Pfizer ishte kompania e parë që deklaroi se vaksina e saj garanton 95% mbrojtje ndaj koronavirusit. Pas Pfizer, edhe kompania Moderna dhe AstraZeneca raportuan se vaksina e tyre japin garanci 95%.

Exit.al

1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu