• |
ide | kryesore

Më 2 dhjetor hiqen masat kufizuese në Britani, Boris Johnson njofton vendimin

-Instant, Arkiva, Planet, Të fundit

Boris Johnson ka konfirmuar se bllokimi i dytë kombëtar në Angli do të përfundojë më 2 dhjetor. Boris Johnson hoqi bllokimin e dytë, duke paralajmëruar se kufizimet për parandalimin e Covid-19 do të hiqen plotësisht deri në Prill të këtij viti.


Në një deklaratë që mbajti ditën e sotme, Kryeministri tha se ka një ‘rrugë shpëtimi’ pasi konfirmoi se izolimi i dytë kombëtar do të përfundojë në Angli në 2 Dhjetor.


Ai tha se palestrat mund të hapen përsëri në të gjitha nivelet, ndërsa ekziston potenciali për tubime të vogla familjare gjatë sezonit festiv. Sportet spektatorë gjithashtu do të jenë në gjendje të bëjnë një rikthim por duke zbatuar masat mbrojtëse.

“Nga e Mërkura e ardhshme njerëzit do të jenë në gjendje të largohen nga shtëpia e tyre për çdo qëllim dhe të takojnë të tjerët në hapësirat e jashtme publike, në varësi të rregullit të gjashtë , adhurimi kolektiv, dasmat dhe sportet në natyrë mund të rifillojnë dhe dyqanet, kujdesi personal, palestrat dhe sektori i gjerë i kohës së lirë mund të rihapen.” – tha Johnson.

Por megjithatë masa kufizuese nuk do të hiqet për pub-et, ndërsa restorantet do të mbyllen pas orës 22:00.

Johnson tha se britanikët ‘kanë nevojë për Krishtlindje’ ndërkohë rregullat që do të duhen të zbatojnë njerëzit gjatë këtyre ditëve do të njoftohen së shpejti.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu