• |
ide | kryesore

Austria thirrje BE-së: Turqisë t’i hiqet statusi kandidat

-Instant, Lajme, Planet

Lucas Mandel, eurodeputeti i kancelarit Sebastian Kurtz bëri vërejtjet sot me rastin e debatit në Sesionin Plenar të Parlamentit Evropian mbi tensionet në rritje në Mesdheun Lindor.


Ai i bëri thirrje Turqisë të heqë statusin e një vendi kandidat për anëtarësim në Bashkimin Evropian dhe të pezullojë të gjithë ndihmën e para-pranimit, duke përsëritur thirrjen për “sanksione të ashpra dhe drastike kundër Ankarasë, të cilat tani po bëhen gjithnjë e më të mundshme”.


“Udhëheqja e shtetit turk vazhdon rrjedhën e konfrontimit. Shteti turk vazhdon të bëjë gjithçka që është e mundur për të destabilizuar më tej rajonin e Mesdheut Lindor. Sfida më e fundit ishte në vendbanimin bregdetar qipriot të Varosia, i cili u paraqit si një piknik”, tregon eurodeputeti austriak, përgjegjës për politikën e jashtme dhe të mbrojtjes të partisë së tij në Parlamentin Evropian.

“Ajo që është me të vërtetë absolutisht e qartë sipas ligjit ndërkombëtar është se i gjithë ishulli i Qipros është territori i shtetit anëtar të BE, Qipro dhe se vetëm Erdogan nuk e njeh”, tha ai.

“BE është pa mëdyshje dhe unanimisht në anën e vendeve të saj anëtare, Qipro dhe Greqi“, tha Lucas Mandle.

“Erdogan po mundohet të largojë vëmendjen nga dështimi i tij katastrofik financiar, por dëmi i bërë nga regjimi turk është i madh dhe turqit nuk do të mashtrohen nga këto manovra të dukshme në planin afatgjatë”, paralajmëron ai.

1 Comment

  1. I plasi trapi turqis per ju akoma se keni kuptuar
    ik futi nje orgji andej se rrac kurvash jeni ju nje mut si greku qyrrash kopil

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu