• |
ide | kryesore

Berisha thirrje Ramës: Të mbyllen shkollat, janë bombat biologjike të pandemisë!

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Ndërkohë që kryeministri Rama dhe Ministrja e Arsimit Evis Kushi dolën në një konferencë për të siguruar se gjendja e pandemisë është krejtësisht nën kontroll nëpër shkolla, ish-kryeministri Sali Berisha ka përshkruar një situatë krejt tjetër. “Mbyllja e shkollave është urgjence per frenimin e pandemise” shkruan Berisha duke analizuar shifrat e pandemisë.


Miq, dje ne Shqipëri pati 795 te infektuar nga covid19 ose 5 here me shume raste se sa me dt 15 shtator. Po keshtu pati dhe 17 vdekje apo mbi 50% te te gjitha vdekjeve te tre muajve te pare te pandemisë. Keto te dhena deshmojne se situata e pandemisë ne Shqipëri eshte jashte çdo kontrolli dhe po rrok listën me shpejtësi. Duhet mbajtur parasysh se me nje testim normal numri i rasteve te infektuara dje do te ishte 2500-3000, dhe po te mos fshiheshin vdekjet spitalore, numri i te sëmurëve te vdekur dje nga covid ne spitalet covid dhe ato te rretheve eshte rreth 36-40″ shkruan Berisha.


Argumentave të Ramës dhe të ministres Kushi se edhe vende të tjera si Gjermania, Italia etj i kanë hapur shkollat, Berisha u vë përballë faktin se kushtet në Shqipëri ndryshojnë katërcipërisht nga ato në këto vende.

Ne shkollat e Shqiperise nuk ekzistojne kushtet me minimale mbrojtese te femijeve tane nga covid 19. Shumica derrmuese e tyre jane pa uje, pa mjediset e duhura higjeno sanitare, pa dizinfektant me klasa 45 nxenes dhe ne asnje aspekt absolutisht ne asnje aspekt nuk mund te krahasohen me shkollat e Gjermanise, Frances, Britanise, Italise” thotë ish kryeministri, që denoncon faktin se janë qindra mësues që urdhërohen të vazhdojnë punën megjithëse kanë rezultuar pozitivë me covid.

8 Comments

  1. Jo Sale mos ja fut kot. OBSH -ja vete , si organizate katastrofike qe eshte ,thote se shkollat ndikojne vetem ne 3,5 % te infektimeve. Mos kerkoni gomarlleqe. Mos i lini femijet injorante. Ata jane me te rendesishem se ne. Mesimi on line eshte totalisht i papershtatshem. Jam mesues dhe prind. Mbyllni lokalet, restorantet e gjithcka qe besoni eshte e nevojshme ,por jo shkollat.

    1. Po te shikosh rezultatet qe pati Italia, Franca dhe Anglia kur mbyllen shkollat do kuptosh qe OBSH vepron ne sherbim te te majtes nderkombetare e cila deshiron te marre “flamurin e progresit’ me cdo cmim.. Ne Shqiperi ka te deklaruar dhjetra mesues dhe shume me teper femije ..Mesimi On-Line eshte mesimi i te ardhmes , per ju mesuesit nuk eshte e thjeshte por mesohuni se pushimet 6 muaj ne vit po mbarojne!

    2. Te mbyllin kafenete o plak i keq dhe kumplarate e tua dhe te edvinit dhe shkelzenit. E bete kete popull me piramidat -popull kafenesh qe ka pushtuar cdo trotuar e hapesire me tavolina e karrige

    1. Te mbyllin kafenete o plak i keq dhe kumplarate e tua dhe te edvinit dhe shkelzenit. E bete kete popull me piramidat -popull kafenesh qe ka pushtuar cdo trotuar e hapesire me tavolina e karrige

  2. Na shkrive ti Sale tani po te bika ne mend ty per popullin…. , per kushtet e higjenes ect… Nuk te kujtohet kur ishe ti ne fuqi cbehej mut mjeri jeni e kak tjeteri asnje nuk mendon per popllin.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu