• |
ide | kryesore

Përplasja e frikshme e luftëanijeve ruse dhe amerikane në Detin e Japonisë, kërcënimi me zhytje dhe misteri i incidentit

-Instant, Arkiva, F1, Planet
Rusia thotë se një prej anijeve të saj luftarake u afrua dhe përndoqi një anije ‘shkatërruese’ (luftarake) të Marinës Amerikane pasi hyri në ujërat territoriale në Detin e Japonisë, ditën e djeshme.

Moska akuzoi anijen amerikane, ‘USS John S McCain’ se udhëtoi 2 km përtej kufirit të saj detar në gjirin e Pjetrit të Madh, dhe se do ta zhyste atë.


Sipas rusisë, pas kërcënimit, anija luftarake amerikane u largua nga zona.


Nga ana tjetër, marina amerikane mohoi çdo keqbërje dhe tha që anija e saj nuk ishte “dëbuar“.

Incidenti ndodhi të martën në Detin e Japonisë, i njohur gjithashtu si Deti Lindor, një zonë uji i kufizuar nga Japonia, Rusia dhe Koretë.

Sipas ministrisë ruse të mbrojtjes, anija e saj Flotës Paqësore, Admirali Vinogradov përdori një kanal ndërkombëtar komunikimi për të paralajmëruar anijen amerikane rreth “mundësisë së përdorimit të goditjes për ta nxjerrë atë nga ujërat territoriale”. 

“Deklarata e Federatës Ruse në lidhje me këtë mision është e rreme,” tha një zëdhënës i Flotës së 7-të të Marinës Amerikane, Toger Joe Keiley. “USS John S McCain nuk u” dëbua “nga territori i asnjë kombi”. 

Sipas zëdhënësit, SH.B.A. “nuk do të përkulej kurrë nga frika ose do të detyrohej të pranonte pretendime të paligjshme detare, të tilla si ato të bëra nga Federata Ruse “, citoi BBC.

Incidente të tilla në det janë të rralla, megjithëse Admirali Vinogradov ishte gjithashtu i përfshirë në një përplasje gati me një kryqëzor amerikan në Detin e Kinës Lindore vitin e kaluar.

Si Rusia ashtu edhe SH.B.A. shkëmbyen fajin për atë incident. (më poshtë video nga përplasja) 

Të dy vendet akuzojnë rregullisht tjetrin për manovra të rrezikshme ushtarake, në det dhe në ajër.

Në një rast në vitin 1988, një fregatë sovjetike (anije luftarake), Bezzavetny, “përplasi” fizikisht një kryqëzor amerikan, Yorktoun, në Detin e Zi, duke e akuzuar atë për ndërhyrje në ujërat territoriale.

Marrëdhëniet midis Moskës dhe Uashingtonit mbeten të tensionuara dhe Presidenti Vladimir Putin ende nuk e ka uruar Joe Biden për fitoren e tij në zgjedhjet presidenciale të SHBA.

Të dy vendeve gjithashtu u ka mbetur të finalizojnë paktin e fundit të armëve bërthamore të mbetur midis tyre, i cili pritet të skadojë në shkurt. ©LAPSI.AL 

VIDEO nga incidenti i vitit të kaluar, e përfshirë e njëjta anije ruse, Admiral Vinogradov: 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu