• |
ide | kryesore

Sa kohë duhet të karantinoheni pasi të prekeni me Covid-19/ Shqyrtohet rekomandimin e ri

-Instant, Lajme, Planet

Rekomandimi aktual konsiston në izolimin për 14 ditë pas rënies në kontakt me virusin, por një anëtar i Task Forcës së Shtëpisë së Bardhë tha se zyrtarët shëndetësorë po rishikojnë këtë kohëzgjatje. Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve ka të ngjarë të shkurtojë kohëzgjatjen për sa kohë njerëzit duhet të karantinohen pasi të jenë ekspozuar ndaj virusit. Agjencia federale mund të zvogëlojë periudhën e karantinës nga 14 ditë në më pak se shtatë ditë.


Sidoqoftë, ende nuk është e qartë se kur do të shpallet njoftimi i udhëzimeve të reja të karantinës. Sipas një zyrtari federal, koha e rekomanduar e karantinës ka të ngjarë të bëhet shtatë deri në 10 ditë. Më pas të prekurit, do të testohen dhe nëse rezultojnë negativë do të vijojnë përditshmërinë. Jennifer Nuzzo, një studiuese e vjetër në Qendrën Johns Hopkins për Sigurinë Shëndetësore, i tha NPR se ajo do të mirëpriste një rekomandim të tillë për një rishikim. “Shkurtimi i rekomandimeve të karantinës për t’u përqendruar në periudhën kohore gjatë së cilës shumica dërmuese e njerëzve që janë të ekspozuar ndaj virusit ka të ngjarë të bëhen ngjitës është një veprim i zgjuar, pragmatik që ka të ngjarë të rrisë pajtueshmërinë,” shtoi ajo.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu