• |
ide | kryesore

Loja me dekorata/ Safet Gjici, personazhi grotesk i Rilindjes

-Instant, Kryesore, Lajme

Kur i hap pusetën budallallëkut, kundërmimin e tij nuk ka zot që ta ndalë më pas. Kjo ka ndodhur edhe me këshilltarët rilindas të qarkut së Kukësit, që të entuziasmuar nga zbulimi i grupeve armiqësore kundër luftës së UÇK-së në qendër të pushtetit, kanë vendosur të japin edhe në periferi, kontributin e vet të shquar.


Ata kanë votuar një vendim spektakolar, heqjen e titullit “Nderi i Qytetit”, për publicistin dhe shkrimtarin, Veton Surroi. Flamurin e kësaj besnikërie ndaj partisë, që po lufton me kaseta dhe me komisione parlamentare, e ka marrë përsipër kryebashkiaku Safet Gjici, i cili me të njëjtën lehtësi që kalon nga PD-ja tek PS-ja, apo me të njëjtin zhdërvjelltësi që u hedh para kamerave shukat me lekët e premiove futbollistëve, po me të njëjtin sens pazarxhiu, që është i gatshëm të ndryshojë Kukësin për Vllazninë, i ka dhënë të drejtën vetes të gjykojë edhe historinë.


Lexo me tej:

Pas vendimit për të braktisur Kukësin/ Safet Gjici, president apo sharlatan

Fjalët e tij në mbledhjen e Këshillit qarkut të Kukësit nuk duhen humbur nga askush (shiko videon poshtë).
Duke hequr edhe maskën anti-covid, nga zelli për të vënë pikat në histori, ai është çuditur shumë, se si në motivacionin për Surroin qenkërkësh shkruar se “ka dhënë ndihmesë në Pavarësinë e Kosovës”.

Me gjuhën e një tregtari pakice, ai ka shpjeguar, se këtij njeriu që e ka marrë titullin si përkrahës i UÇK-së, sot po ia heqim atë si kritik ndaj saj.

Dhe natyrisht, këshilltarët dele kanë votuar në frymën e budallallëkut që buron nga selia rozë e rrjedh deri në veshët e tyre përmes Safet Gjicit.

Natyrisht, kur ka parë se sa larg mund të shkojë marrëzia kur i heq çdo fre, Edi Rama ka ndërhyrë personalisht. Ai e ka etiketuar dorën e tij të fortë në atë qytet, si shefin e “një lajthitjeje kolektive” dhe i ka dhënë porosi prefektit të qarkut ta kthejë mbrapsht këtë estradë.

Dhe këtu fillon e bukura.

Safet Gjici, personazhi tipik i njeriut që është e aftë të rekrutojë Rilindja, e ka ndryshuar pllakën menjëherë, nga mëngjesi në mesditë. Dikur, ai i pati çuditur të gjithë, kur pasi PD-ja humbi pushtetin, tha se kjo parti nuk përfaqësonte më idealet e veta dhe ndryshoi kamp. «E vërtetë që përkrahja PD-në, por nuk gjeta kurrë mirënjohje nga hallkat politike të kësaj partie. Nuk doja kompensim, por të më vlerësonin për kontributin tim, sado modest të ishte ai”, tha ai në mars të vitit 2014, menjëherë pas emërimit si Prefekt i Rilindjes duke shtuar se Edi Rama, “më vlerësoi për çfarë kam arritur në botën e biznesit dhe më shprehu bindjen se të gjithë biznesmenët e ndershëm do të përkraheshin nga ana e tij”.

Por, tani Gjici nuk humbi kohë fare dhe e drodhi brenda ditës.

Tha se kërkonte ndjesë dhe ishte emocionuar nga familjarët e ish luftëtarëve që nuk e donin Veton Surroin.

Atij, po t’i thonë, mund të ndryshojë sërish qëndrim sa herë që t’i duhet.

Prandaj, halli nuk është as tek Veton Surroi, që nuk i duhet fare mirënjohja e atyre budallenjve, as tek ky personazh grotesk.

I hoqën titullin “Nder i qarkut”, reagon Veton Surroi: Tamam gjyq politik

Problemi qëndron tek vetë Rilindja, që është e paaftë të bëjë llogaritë, se kur fillon fushata të çartura, me njerëzit që ka mbledhur rreth vetes, mund ta çojë situatën në estrada të tilla, ku dikujt i hiqet dhe i rijepet dekorata brenda një dite. Dhe ta mendosh që e gjitha kjo bëhet, në emër të nderimit të luftës së UÇK-së.

©Lapsi.al

44 Comments

 1. Kurse mua me vete dora te huri ,se koka e mikut duket fiks si koka e Safet gicit ,kur shoh kete derrin direkt me ze barku .

 2. Po lexoja dje lajmin e gazetes qe tregonte se shteti austriak kerkonte konfiskimin e pronave te Shqiperise dhe po mendoja cfare do krijonte Edi Rama si lajm per te hequr reagimin e shqiptareve nga ky “perdhunim” ekonomik kombetar. Pra estrada sot qenka Veton Surroi dhe ky kryegomari nga Kukesi. Neveri per Rilindjen dhe keqardhje ku kemi perfunduar qe na tall me lajme nje drogaxhi i qelbet frikacak!

 3. Safet kompiraxhia asht lapidar I katunarizmes sdhe injorances.Rilindas tipik.Ah se h arrova, ashte edhe atdhetar.

 4. Safeti, badigardi rrapush chaferrit , intelektuhal i madhe matet me Veton Surroin, kjo eshte pik e zez ne kete vend, katunari qe sdi me thon dy fjale perball me publicistin dhe politilogun Surroi, cfare turpi. Mire qe doli Palikari madhe dhe ja dhjeu keti palikarit te vogel qe kujton se duke u zgjedh kryekar bashkie pa kundershtar eshte bo i squt. I squt lind o Feti nuk bohesh gomar kur bon lek se ti marrin leket me ndryshu nje ligj dhe bohet prap katunar

 5. Kok puseta me e ndyr e Kukesit Safet muti injorant pa asnje klase shkolle i tha ky koke puseta tjeter i Surrelit qe te hiqte titullin, kur e pa Surrels plakushi qe ja kish bere naften komplet i tha atyre qe han mut gjith diten ju jeni plera qe fajin e ka Saliu se ai ju ka vene ne pushtet hhaaaahhhaa?????????

 6. Lapsi.al eshte portali me antishqiptar. Ai fyen dhe ul poshte te gjitha figurat e kombit si Elisa Spiropali, Taulant Balla, Blendi Klosi, Sadri Abazi, Ulsi Manja, 2 Erjonet Velia dhe Bracja etj.etj. Se fundmi po merret me nacionalistin e madh dhe aĺbanologun e shquar Safet Gjici. Ore njerez, a nuk e kuptoni se BE trembet nga keto figura madheshtore qe po e cojne Shqiperine ne nivele te papara dhe prandaj nuk pranon te hape negociatat?

 7. Groteks Gici!!!!Gjithë Ps është grotekse.Njerëz që skanë besë ,skanë atdhe ,hajdutë,vrasës.Dikur rë dhënë pas pushtetit tani dhe pas parasë.Shesin dhe shpirtin e tyre për qëllimet e tyre të këqia.Së për tu çuditur kjo që ndodhi.Se durojnë dot intelektualizmin si dikur etërit e tyre që zhdukën një plejadë të tërë gjatë gjatë 50 vjet diktaturë.

 8. Shihni shihni more milet,
  koken Derr te Gicit Safet,
  Gic grotesku personazh,
  e ushqe Rama me silazh,
  ate koken sa nje damlla,
  plot e plot me Bajga e ka,
  te shkrin gazit kur ze flet,
  eshte ky Rilindas i vertet!

 9. Të gjithë liderët politikë jetojnë në vila të pazakonshme, që nuk do të bëheshin kurrë me pagat e tyre,edhe nëse ato do ishin disa fish më të larta. Berisha në vilën e familjes së tij në lalzë, që është më e madhe se vila e dikurshme e Enver Hoxhës në bllok, me disa hektarë tokë para saj dhe as dy minuta larg nga deti, për më tepër, ndryshe nga ajo e Hoxhës, kjo është private; pak më tej Meta, në vilën e tij ku vetëm tualetet bëjnë sa një apartament i zakonshëm

  1. Pasi paske vizituar WC e viles se Metes, cap ne Surrel zotrote te numerosh dhe sa Hale ka Keshtjella e Edi Rames. Ose me mire pyet Mero Bazen qe rri te ato Hale non-stop dite-nate si Uturak!

  2. Ti i dates 28 te qiftw kina motrat gruan e cte kesh te dashur ne fis. po diskutohet per trapllikun qe ka bere gici, pse kerkon te anashkalosh nga ana e motrave te tua?

  3. Ne Surrel jeton kryeministri ne nje bunker dhe me disa hektare toke prone rreth e rrotull. Por ky e ka deklaruar se i ka bere me leket qe ka fituar si refugjat ne France kur merrej me shitblerje ikonash. Me pas pati bere edhe nje deklarate sikur ia pati sjelle e shoqja ne paje…

 10. Kulmi eshte se per ti hequr titullin Veton Surroit paska propozuar dy intelektual njeri na qenka ish kryetari i komitetit egzekutiv i Kukesit Bagledin mutati, inagjinojeni ore popull i Kukesit dhe mbas 30 vitesh duhet te degjojm Bagledin Mutatin, ja qar inteligjence kemi keto 30 vite, duhet te ishim 30 vite para por ja qe paskemi ngel ne vend. Jazek jazek o popull i Kukesit ku ke perfunduar.

 11. Keta jane pacavuret e EDI RAMES safeti eshte ushtare taksambledhes i EDI RAMES NJE HADUT QE NE DARK I CONE SASIN E LEKEVE EDI RAMES KETA PACAVURE I BENE I DIRIGJON I INSKENON I IDEON DHE SI GJITHMON AI KA PROBLEME NE SHKUMBIN E LARTE AI ISHTE REGJIJA E COPTIMIT TE KOSOVES DHE NUK E NDAL LUFTEN THACIT JA FUTI ME KUJTOHET SHPREHJA SHUME E THEKSUAT SE RRUGA E KOMBIT ESHTE RRUGE QE STE CONE GJEKUNDI,DHE SA U FUQIZUA SI KRYEMINISTER U VENDOSI TAKSEN NE RRUGEN E KOMBIT POR HARADINAJT I THOSHTE HEQ TAKSEN PER SERBIN DHE KETE JA THONTE NE SY TE MERKEL DHE TE TJER EUROPJAN PER TA GODITUR E GODITI SI KRYEMINESTE E COJ NE HAG POR SI NJERI JO KURR HARADINAJ QENDRON SHUME LARTE SEPSE U PRISHI PLANIN E COPTIMIT TE KOSOVES DHE RAME TE NOMINOHEJ PER CMIMIN NOBEL DHE PASTAJ DIHEJ CFARE MUND TE BENTE KY I PAFYTYRE QE PO I LUFTON TE GJITHE FIGURAT E SPIKATURA NGA SHKUMBINI E LARTE.

 12. Qe Safeti eshte nje ish bodigard dhe tani nje hajdut I rradhes se Rilindjes dihej,por qe Rama per dite ka nje skandal te neveritshem kjo eshte surpirze se si mban ritmin e ketyre injoranteve.

  Ram do vdesesh I rrethur nga skandale dhe keta hajvaner qe dine vetem te vjedhin e mashtronj.

  Gjynah se ka qene djali I nje skulptori me vlera.

  Te pakten shpeto djalin tend nga shembulli qe I jep.

 13. SERBIJA LOBON PER QNJOHJEN E KOSOVES NE PER SHTETE QE E KAN NJOFT EDI RAMA BEN FUSHAT PET TE JA JEK DEKORATAT KOSOVAREVE KY ESHT TRADHTARI I KOMBIT SHIPTAR TURP

 14. SAFETI OSHT TIPIK SI ATO TE KRYETARET E KESHILLAVE QE VUNE KOMUNISTET PAS 44 E DERI 90. SAFETI EDHE VETE CUDITET SI OSHT UL NE ATE KARRIKE NGA ROJE ( NE GJUHE MODERNE BADIGARD )I TAFIK HYKES TE FABRIKA E TULLAVE NE VORE. NDERSA GABIMI KA QENE I ATYNE QE JA KAN DHON TITULLIN KTIJ UDBASHI TE SERBISE.

 15. Vetem ne saje te budallallekut dhe injorances eshte sot oligark,ndryshe do ishte akoma roje.Te tille ka krijuar dhe mban ne kembe politika shqiptare ,sidomos Ridhjerja ndaj mos ju thoni njerezve te ndershem dhe mendjendritur te rine e ndertojne jeten e tyre ne kete xhungel pasi i ofendoni intelektin atyre.Vendin e bejne njerezit sidomos elitat ndaj ky vend gjendet disa ore drite larg botes se qyteteruar(nga niveli kulturor e ekonomik) duke qene fizikisht fqinj me te,biles dhe me poshte se koha e Enverit.

 16. Denion Fiku, rezulton se ai është një militant i Partisë Demokratike.

  Madje ai ka marrë pjesë edhe tek protesta në kohën kur PD ishte në “Çadrën e lirisë” përballë kryeministrisë.

  Fiku ka realizuar foto edhe me kreun e PD, Lulzim Basha, teksa e mbështeste këtë të fundit për rrëzimin e qeverisë Rama,o meteH pyet lulzimen e salihun sa hale ka rama ne ate shtepize te derdhur ne beton sepse ti i ke degjuar sa here flasin per ate shtepize dhe jo vile o loqja e majte e salihut,babin qe ke ne shtepi me mire ti kishte rene me Dore sa te la me barre mamin dhe dole ti dobici salihut nje shpellkar me shume ka pd sot

 17. Ta gezoni pamvaresine me safet bole mavrine. A ka nai banke me vjedh, gjithmone per te miren e Shqiperise mbetur me arna. Mos ju kapte viti tjeter sigurimsakomunistafshatarevgjiterhajduteperdhunuesa…!

 18. Si gjo e holle qe eshte surroi tha nuk e njoh dhe nuk e kam degju kete mbiemer gjici
  Kuptohet donte te thoshte ky gici se me gicin ngja

 19. O Mish he me, ca thote Gici? A te qifte gici Gjicken a rrot kari. Servil i neveritshem Rilinds. E lepive ate qe peshtyve mor kurve mashkull. Ti heqesh titullin Surrojit, ti, nje cope mishi, dhe Kryetari i komitetit ekzekutiv i kohes Dulles, Baudin komunist Murati,tregon se ne ca pikiate ka rene ky vend. Ishalla po ju qihen robt ne zgjedhjet e ardhshme qe mos t’jua shohim bojen o ndyresira.

 20. Per mbyllje ;si nuk ka komentuar ndonje nga ata -moter dhe gra qirat -MAVI-ne kete faqe apo i hengri -korona-?>

 21. Tashmë kanë kaluar 8 vite por të gjithë e mbajnë mend skandalin që ndodhi për 100- vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë. Një nga festimet më të shëmtuara u organizua nga qeveria Berisha me një tortë gjigante, më e madhja e prodhuar ndonjëherë në vend, me një sipërfaqe prej 550 metra katrore dhe me peshë 18 mijë kilogramë. Në ceremoninë e prerjes së tortës, asokohe Kryeministri Berisha bëri vetëm një urim të thjeshtë për shqiptarët dhe më pas i la vendin katrahurës duke ofruar pamje mjaft skandaloze. Torta dhe therja e deshëve nga Sali Berishë si kryeministër dhe Lulzim Basha si kryebashkiak, ishin mënyra më e ulët për të çnderuar festën më të rëndësishme kombëtare dhe për tu tallur me popullin.

  Skenat e turpshme, u transmetuan nga 1200 agjenci lajmesh e rrjetesh sociale në mbarë botën, ndërkohë që krerët e shtetit shqiptar, të mbledhur në darkën zyrtare, shikonin pamjet dhe zbardhnin dhëmbët, duke e konsideruar gallatë. Shkoni hani torten e salihut o shpellkare kudo ndodhur per festen e flamurit

 22. O moterqir, Berisha mire keq e beri nje TORTE. Po ju qe keni ber nje MUT te madh keto 8 vite. Te pakten mbahet mend se beri ndonje gje e nguli noj gozhde, po Rilindja jone ca beri? Ah po i hapi negociatat nja 3-4 here:).

  Edhe kur do te ofendosh me lokalizma ti, o zot o zot. Vazhdo ha bar e te te rroje Rilindja katerkembsh me samar.

 23. Jo vetem kaq, por Salihu nje vit me pare, nga inati qe i kishin marre Kavajen rilindasit e rinj, i hoqi femijen nga barku te fejuares se kryetarit te bashkise. Po te mos ishte Erjon Veliaj qe i njoftoi te gjithe ambasadat, ky fakt as qe do merrej vesh.

 24. Një video e Sali Berishës është publikuar këtë fundjavë në media, teksa ai shfaqet i përhumbur para vilave në Lalz.

  Ish-kryeministri posedon edhe vetë një prej tyre, sikundër presidenti Ilir Meta.

  Rrjeti ironizon teksa komentohet se Berisha nuk po gjen dot derën e Metës për t’i shkuar për vizitë.Ky J bashke me shpellkaret e rinj te salihut mere safetin qe eshte nje shpellkar nga viset e salihut,salihu beri nje torte thote dobici J,ty more loqe qe te ka perdhunuar trute salihu dhe na e mbron dhe per kete pacavure torte qe beri per 100 vjet pavarsi ne menyren me te shemtuar te mendeshme,por ishte nje sherbim i fundit qe salihu dhe lulushi i bene Serbeve i tregoje botes se ne ky popull jemi,kete e bente vetem nje njeri dhe ky eshte salih karaxhic berisha,po une kam qene duke fotografuar kete pacavure qe beri njeriu qe e shkatarroje kete vend per 20 vjet

 25. popull kar merret me ramen e me bashen ,saliun e meten a ku di une ….ata jane te gjithe moterqira pa asnje perjashtim ..

 26. SKANDALI: Berisha e Imami u kapën nga “ethet e arit”, futën Ushtrinë me makineri, helikopterë e mjete metal-kërkuese të gjenin “Thesarin e Teutës”. Llalla pushoi çështjen

 27. Ju kujtohet kur lujten njiher basketboll
  politikanet Rama basha etj .

  Mbasi mbarun ndeshjen e hyjne ne dush ,
  natyrishte dushe te hapura per sportiste ,
  Basha i afrohet Ramos duke ja ngul syt
  ke ai qe i varej Ramos dhe duke qeshur ter zili pyet :

  Hej Rame ,
  c’e ke ate Zorre qe te varet si ato te Zjarfikses ?
  Eshte i vertet ?
  Pa silikon ?

  Rama qe mezi mban te qeshurin i thote ;
  Ku te shkojne syt mor Hollandes .

  Nqs do me u siguru , kape njiher me dor !
  Te bindesh .

  Basha i skuq deri ne maje te vesheve i thote ngadal.
  Qejf kisha ta provoja ,
  por jo ktu .
  Kurdis nos pritje ne Kabinet ,se e kam peng ate vendin

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.