• |
ide | kryesore

Modelja e njohur lë karrierën në modeling për hir të besimeve të saj

-Instant, Paparazzi, Slider

Ajo la një karrierë të shkëlqyer në modeling pasi u ndie nën presion duke rrezikuar besimet e saj fetare.


Myslimanja Halima Aden modelja e parë që u shfaqë me shami në numrin e revistës ‘Sports illustrated’ ‘hapi zemrën’ e saj në Instagram duke përshkruar vështërsitë që hasi  në ‘kaosin toksik të quajtur modë’. Postimet e saj sipas CNN thonë se ajo duhet të kapërcente lutjet të vishte rroba me të cilat nuk ndihej rehat dhe i dukej sikur po tradhëtonte vlerat e saj. ‘‘ Ata mund të më telefonojnë nesër por edhe me 10 milion dollarë unë kurrë nuk do të rrezikoja përsëri hixhabin tim, ” shkroi ajo në Instagram. den gjithashtu u zotua të mos shfaqej kurrë në pasarelë ose të udhëtonte për muaj të tërë për shtëpitë e modës  duke shtuar se “e gjithë energjia e keqe vjen nga atje”.


Aden jetoi në një kamp refugjatësh në Kenia para se të transferohej në Shtetet e Bashkuara. Ajo ishte gruaja e parë që mbante shami që doli në kopertinën e britanik Vogue dhe një nga të parat që doli me hixhab në edicionin arab të revistës Vogue.
Nëna e Aden e kishte inkurajuar prej kohësh atë që të linte modelingun, por sapo shpërtheu pandemia Covid-19 dhe modelja qëndroi në shtëpi duke pushuar nga industria e modës, ajo “më në fund e kuptoi se ishte në rrugën e gabuar”  sipas saj.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu