• |
ide | kryesore

Video/ Bayern nuk njeh pengesë në Stuttgart: Dortmund rrëzohet, Leipzig i dyti

-Instant, Sport, Video

Bayern Munich konfirmohet në krye të Bundesligës. Në javën e nëntë, kampionët në fuqi fitojnë 3-1 në fushën e Stuttgart: Coman, Lewandowski dhe Douglas Costa përmbysin golin e Coulibaly. Shembet Dortmund, kundërshtari tjetër i Lazios në Ligën e Kampionëve: Këln fiton 2-1 me një dygolësh të Shkiri, pa vlerë goli i Hazard. Leipzig përfiton dhe tani është i dyti falë 2-1 kundër Arminia Bielefeld: Angelino dhe Nkunku shënuan për vendasit.


STUTTGART-BAYERN 1-3
Kampionët e Gjermanisë e nisën fort dhe pas vetëm 3 minutash goditën shtyllën me një tentativë me kokë nga Lewandowski. Në të 20’, megjithatë, Stuttgart mori epërsinë: Krosimi i Wamangituka, Neuer humbi kohën e daljes dhe Coulibaly, me portën bosh, realizoi. Pas dy rasteve flagrante për Forster, i cili vetëm përballë Neuer nuk arrin të dyfishojë, vjen barazimi i Bayern, që në 38′ gjeti 1-1 me të djathtën në zonë, me Coman. Një minutë më vonë, Forster shënoi 2-1, por goli u anullua për një faull në fillim të aksionit. Në rikuperim, atëherë, bavarezët kompletojnë përmbysjen me të djathtën e fuqishme të Lewandowskit, që vlen 2-1 për të besuarit e Flick. Në pjesën e dytë, kampionët e Evropës mbyllën llogaritë e tyre në finale me Douglas Costa, i cili me një të majtë në shtyllën e parë befasoi Kobel dhe firmosi 3-1 për Bayern, i cili konfirmoi veten në krye dhe fluturon në +4 mbi Dortmund.

DORTMUND-KOLN 1-2
Ndeshje e magjepsur për Dortmund, që do të përballet me Lazion në Ligën e Kampionëve në Westfalenstadion të mërkurën. Verdhezinjtë fillojnë fort, por pas 4 minutash goditën vetëm shtyllën me Sancho. Çuditërisht, atëherë, Këln kaloi në avantazh: në minutën e 9-të, një goditje këndi nga Duda, spond me kokë e Wolf dhe devijimi fitues i Shkirit në zonën e vogël, për avantazhin 1-0. Verdhezinjtë u përgjigjën në minutën e 30-të, por goli me kokë i Hummels u anullua për offside. Në të 60 ’, mbërrin dyfishimi i miqve. Goli është në të vërtetë një fotokopje e 0-1: një tjetër goditje këndi, një tjetër spond nga Wolf dhe një tjetër goditje para portës së Shkirit, i cili gjen dygolëshin personal. Favre përpiqet të rikuperojë duke futur në lojë 16 vjecarin Moukoko, i cili menjëherë kishte mundësinë për të rihapur lojën duke trembur Horn në minutën e 70-të me një diagonale me të majtën, që fshikullon shtyllën. Katër minuta më vonë, Thorgan Hazard shkurtoi diferencën me një të djathtë të përsosur në shtyllën e dytë. Në minutën e 95-të, Haaland shpenzon në mënyrë të pabesueshme barazimin duke gabuar me portën bosh, me Dortmund që zbret i treti.


LEIPZIG-ARMINIA BIELEFELD 2-1
Leipzig përfiton nga humbja e Dortmund dhe për momentin fluturon në vendin e dytë, në pritje të Bayer Leverkusen. Në Red Bull Arena, loja u zhbllokua në minutën e 29-të: filtër i shkëlqyer i Samardzic për Angelino, i cili kaloi Ortegan dhe shënoi golin e 1-0 për skuadrën e Nagelsmann. Dyfishimi erdhi në fillim të pjesës së dytë: në minutën e 47-të, Dani Olmo përfitoi nga një spastrim krejtësisht i gabuar i mbrojtjes së Arminia dhe i shërben Nkunkut, i cili me portën bosh depoziton në rrjetë. Në minutën e 72-të mund të mbërrinte edhe 3-0, por Sorloth humbet një penallti të akorduar për një faull nga Pieper. Nga trisi i mundshëm në 2-1: Arminia shkurton distancën me Klos, i cili mposhti Gulacsi në shtyllën e parë në minutën e 76-të. Në fund, megjithatë, Leipzig reziston dhe merr në shtëpi një sukses shumë të çmuar, i cili i lejon ata të mbajnë hapin e Bayern.


AUGSBURG-FREIBURG 1-1
Në WWK Arena, pas një pjese të parë pa asnjë rast shënimi, ndeshja ndizet në pjesën e dytë. Në të 64’, në fakt, Vincenzo Grifo mori në zonë një kros nga e djathta nga Hofler dhe mposhti Gikieëicz. Dhjetë minuta më vonë, Holer i shkoi pranë dyfishimit me një të djathtë që përfundoi ngjitur me shtyllën. Në fund, megjithatë, Augsburg gjeti barazimin: në minutën e 81-të, Vargas mori një pasim nga Richter dhe lëshoi një të djathtë që befasoi Muller në shtyllën e afërt. Barazimi i dytë radhazi për Augsburg, ndërsa Freiburg ndërpret serinë negative të 3 humbjeve radhazi dhe ngrihet në kuotën 7 pikë.

UNION BERLIN-EINTRACHT FRANKFURT 3-3
Një ndeshje spektakolare përfundon 3-3 në Berlin. Fillimi shkatërrimtar i Union: pas 6 minutash, në fakt, miqtë fluturojnë në 2-0. Në të 2 ‘, Andrich shënoi avantazhin duke përfituar nga një gabim i Trapp në dalje, ndërsa në 6’ Kruse realizoi me një goditje dënimi, të shkaktuar nga një faull i Hinteregger mbi Awoniyi. Sidoqoftë, Eintracht nuk u shpërbë dhe në 10 minuta barazoi me dygolëshin e ish-Milan André Silva, i cili fillimisht ngushtoi diferencën në minutën e 27-të duke depozituar në rrjetë një asist të Kamada, më pas në minutën e 37-të firmosi 2-2 me një goditje me kokë, në zhvillimin e një goditje dënimi nga Kostic. Finale piroteknike e ndeshjes: Eintracht duket se përmbushi përmbysjen në minutën e 79-të me 3-2 të Dost, në një tjetër asist të Kamadas, por tre minuta më vonë vjen 3-3 përfundimtar falë një eurogoli nga distanca të Kruse, i cili gjen kryqëzimin e shtyllave dhe dygolëshin.

GERMANY – BUNDESLIGA
Augsburg 1 – 1 Freiburg
RasenBallsport Leipzig 2 – 1 Arminia Bielefeld
Union Berlin 3 – 3 Eintracht Frankfurt
VfB Stuttgart 1 – 3 Bayern Munich
Borussia Dortmund 1 – 2 1. FC Köln

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu