• |
ide | kryesore

Brataj: Nëse ezaurojmë të gjithë skenaret do të përdorim edhe stadiumet

-Instant, Lajme, Të fundit

Kryeministri Rama përmes një videoje ka treguar punën e përditshme të Urgjencës Kombëtare duke e konsideruar shërbimin e tyre një shembëlltyrë të simotrave në Europë.


“Urgjenca Kombëtare e Shqipërisë është sot një shembëlltyrë e simotrave në Europë dhe vetëm ta mendosh se çfarë do të kishte hequr ky popull, sikur largqoftë Armiku i Padukshëm të na kishte gjetur me autoambulancat rrangalle e me linjat fikse të telefonave të zinj të kohës së qepës, që ishin të vetmet mjete të urgjencës deri 7 vjet më parë, të rrëqethet mishi! #RESPEKT për ekipin fantastik të Urgjencës Kombëtare që në këtë kohë të mallkuar i gjendet pranë popullit 24 orë papushim dhe ka shpëtuar mijëra jetë, nën trysninë e dyfishtë të ofensivës së virusit vrastar e të baltës lehëse të atyre që luftojnë kundër nesh, teksa ne luftojmë me mish e me shpirt me Armikun e Padukshëm ”,- shkruan Rama.


Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj tregon se si funksionon njësia e koordinimit, duke shtuar se kanë kapacitete t’i përgjigjen qytetarëve në cdo cep të Shëqipërisë.

“Kemi mjekë dhe infermierë të trajnuar me këtë njësi deri në 6 mijë banorë përballojmë dhe 15 mijë thirrje”,- thotë ai.

“Me ardhjen e pandemisë kemi pritur edhe 12 mijë thirrje në ditë, pastaj zbriti deri në 5 mijë. Që nga fillimi i pandemisë jemi 622 mijë e 800 thirrje, rreth 100 mijë vizita në banesa. Jmei me një rritje mbi 50%. Thirrjet për Coronën ishin të ndara. Kishte 663 thirrje në ditë vetëm për Corona. Rreth 52% e vizitave të kryera nga ne ishin vetëm për Covid 19”, shton Brataj.

Brataj u shpreh se në rast përkeqësimi të situatës dhe tejmbushjes së 4 spitaleve Covid, qytetarët do asistohen deri në stadiume.

“Sapo ra pandemia ne shtuam personel Morëm 10 mjekë dhe infermierë. Në spitale transportohen pacientët duke telefonuar vetëm përmes 127. Se po shkoi me mjetin e vetë do shkojë me dikë tjetër. Pra për të frenuar përhapjen e pandemisë ne shtuam 45 persona shtesë në punë. Me hapjen e Covid 2 pastaj lindi nevoja edhe për transport nga një spital tek tjetri. Ambulancat janë të pajisura me të gjitha mjetet e nevojshme edhe me respiratorë.

Po flasim për pandemi, deri tani janë ezauruar disa prej skenarëve, vazhdojmë pastaj deri tek covid 3 që është skenari 3. I mbaj mend ambulancat pa asnjë aparaturë që ishin më përpara. Sa i përket pajisisjes së tyre dua të them që janë minispitale që lëvizin. Kur vijnë tek Covid në Tiranë krijohet një radhë. Nuk ka ende ezaurim, nuk jemi në atë pikë. Do hapet covid 4 dhe ato rajonale, pastaj do i trajtojmë ehde në ambulancë, edhe në shtëpi, edhe në hotele, edhe kë korridore, por edhe në stadiume siç e bën edhe gjithë bota. Qytetarët do asistohen me cdo mënyrë qëllimet e tjera jashtë aspektit shëndetësor, duhet vetëm të heshtin”,- tha ai.

 

11 Comments

 1. O guduf po merrni masa apo sju qi fare Ramazani!!
  Fati jone i keq qe kemi zgjedhje ne prill dhe sna mbyll shalgjati se vete grope nga ekonomia qe i perkthehet ne vota.
  Situata ska ku te shkoje me keq, tmerr me infektimet sdime më nga te ruhemi, ky thote do i asistojme ne Stadium.
  Po me ca do i asistosh kur ska me mjeke o trap?!
  Apo do na çoni te luajme futboll??!!
  Kisha respekt per ty dhe specialistet e tj por ju ka dale situata nga dora.

 2. Urgjenca kombetare, ne kete kohe kaq te ngarkuar funksionale duke patur parasysh ngarkesen.
  Per tu pergezuar sherbimi. Ka vonesa per tamponin, por vijne.

 3. Pfff, nje miku im ka dy jave qe pret ti behet tamponi, ka te gjitha shenjat beonshit, temperatur, koll, dhimbje koke, etj. Kur do shkojne apo kur ta te jete sheruar.

 4. O krye.k por cfar mendon se i hedh hi syve shqiptareve me brockullat dhe genjeshtrat e tua po ne po e shikojme dhe po e prekim per dite gjendjen e spialeve tona ti na e krahason me europen eshte nhesoj te krahasosh mutin me mjaltin ,ti hiqesh sikur qe kur ke ardhu ti ke bere cudine nje mut te madh ke bere,mjekesia dhe spitalet kane shkuar keq dhe me keq,pak semundja qe po na streson po na can trapin edhe ti o krye mut,yyyyyt,ptyyyyy rrace e felliqur.

 5. Njerëz neper stadiume?! Mos doni ti ktheni stadiumet në kampe përqendrimi nen pretekstin e virusit?

  “Qytetarët do asistohen me cdo mënyrë qëllimet e tjera jashtë aspektit shëndetësor, duhet vetëm të heshtin”,- tha ai.

  O Brataj, kush duhet të heshtin??!! Njerzit??!! Juve t’i shkelni me këmbë dhe ata ta qepin gojën?? Tek kush **** sat’eme e ke mësuar këtë?!

 6. Ti je militant i pafytytre i partise socialiste-rilindas 100% monster !
  Te lidhesh a te sherbeje 127 eshte si te arrish ne hene me balone o pleh mashtrues !
  Ti nuk je mjek,ti je maskara mashtrues e zuzar rilindas !
  Soji yt nuk e ka per gje te te fuse gjalle ne dhe per partine ?
  Ke mjeke te trajnuar per covid ?
  Ku i ke,ku u trajnuan,ke pajiseje ?
  Zero,njerzit po vdesin rrugeve o mjeran e ti ha mut me propagande ?
  Stadiumet ?Ti,nafija,rakacollja,edvini,kurvat e ISHP-se do akuzoheni per krime kunder njerzimit o plehre,me 26 prill do te qihet nena ?!
  Do shkosh ne burg per veprimet dhe mosveprtimet me pasoja te renda per shendetin e qytetareve ?!
  Ti je nje morr i kuq,flake i kuq !

 7. Krimineli brataj kercenon te semuret se do i shtrojne ne stadium. Ty, ministres dhe k/min. ju rafte LEBROZA familjarisht. Si nuk keni turp 3 miljon banore ka Shqiperia dhe nuk jeni ne gjendje te qeverisni nje pandemi. Pse nuk denoncon shefat e tu mor KRRIC ne prokurori qe nuk kane investuar por kane vjedhur me shume ne kete kohe pandemie. Ku jemi ne favelat e Brazilit apo ne guvat e Afganistanit. Me vjen shume keq per Ata mjeke qe humbin jeten nga kjo flame. Do gezohesha t’ju ndodhe ju e è femijve tuaj qe ta kuptoni cdo me thene te te Ike njeriu I dashur per nje bombol oksigjenie apo per mungese ilacesh. U zhdukshi me rrenje e dege o fare e KEQE.

 8. Ju Rilindas te degjeneruar kur mburreni,bejeni me shume kujdes e me perulesi se :
  Ambulancat nuk i ke sjelle nga gopet e mamave tuaja shpellemedha !
  Ata qe ua kane falur,kane bere nder dhe ju qe i keni blere me leket tona i keni marre apo i solle nga gopi i sateme ?!
  I keni blere sa qimet e kokes,hapini letrat dhe shikojeni,hapini letrat e shikoni sa i keni blere telefonat ju plehra ?!
  Duheshin te rinje,shume mire por mos tallni bythen e beni sikur i blete me kursimet e baxhove qe keni ne shtepi !?
  Nese do ju behej nje Audit i mirefillte do dilnit nga aty me pranga ne duar plehra,hajdute te ndyre e te pashpirt !
  Ti mjek,ti ?
  Ti je nje sherbetor i ulet politik qe i sherben edvin rames dhe shpures se tij vrastare se edhe vete je nje nga ata !?
  Turpi u mbulofte perjete monstra !

 9. Kemi marë 622800 thirrje thotë ky besbiku i Ramës.
  E Rama pikërisht këtë Bratajn ka zgjedhur për ta ngritur në qiell si “shpëtimtarin nga Kovidi”.
  Një ditë do të përfundojë edhe kjo flamë që i zuri shqiptarët nën qeverisjen më të keqe të historisë.
  E në paçim vërtetë një “drejtësi të reformuar”, janë në arkivat e mediave shqiptare deklaratat e këtij “specialisti” që thoshte njëlloj si Rama se nuk ka nevojë që shqiptarët të testohen e ekzaminohen për pandeminë, mjafton që të më marin në telefon mua e ekipin tim, e hallet e tyre do të gjejnë zgjidhje..
  Vetëm për këtë deklaratë idiote, ai duhet të jetë ndër të parët që të japë llogari para drejtësisë sepse jo më një mjek, por cilido që ka trutë në vend e di, se e vetmja mënyrë diagnostikimi për koronavirusin ishte testimi me tamponë.
  E si mund të trajtohet një pandemi masive, pa u diagnoztikuar të prekurit prej saj ?
  Brataj pretendon se ju ka dhënë përgjigje mbi 600 mijë shqiptarëve që kanë telefonuar në urgjencën e 127-ës.
  Po cila ka qenë përgjigja që ju keni dhënë ?
  Lani duartë e përdorni maskat ?
  Për këtë këshillë kishin palloshin dy metrosh shqiptarët që i merte vetë në telefon përditë.
  A i keni të regjistruara të gjitha telefonatat e përgjigjet që ju keni dhënë hallexhijve meqë Rama mburet se paskeni “aparatura moderne komunikimi telefonik” ?
  Janë mijra denoncime të hallexhijve që janë ankuar se e vetmja “këshillë” e juaj ka qenë që edhe po të keni simptoma, rini në shtëpi.
  Janë të regjistruara këto ankesa e mund të gjenden në arkivat e mediave shqiptare.
  Nuk guxonit para dy muajsh që ti drejtonit hallexhijtë edhe tek mjekët e familjes pasi e dinit se ata ishin tërësisht të pa mbrojtur e nuk kishin as maska.
  Për vete Brataj, sapo i doli tamponi pozitiv, shkoi në spital e ju dorzua kolegëve.
  Po sa mjekëve përveç atyre të spitaleve të Kovidit ju ishte bërë testimi ?
  E di shumë mirë këtë Brataj si shef i urgjencës por nuk dëgjuam ndonjëherë që ta përmendë e jo më të ngrejë zërin që të mereshin masa urgjente.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu