• |
ide | kryesore

Video e udhëtimit me helikopter që Olta Xhaçka nuk e shpjegon dot

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Prej një jave tashmë, Partia Demokratike akuzon Ministren e Mbrojtjes, Olta Xhaçka se për takimet e fushatës elektorale në Dibër ka përdorur helikopterin e ushtrisë. Një video u publikua fillimisht nga ish shefi i shtabit të përgjithshëm dhe ish deputet i Partisë Demokratike Xhemal Gjunkshi në datën 22 Nëntor, ku duket helikopteri i Forcave të Armatosura gati për fluturim në një zonë, ku duken dy godina të rrënuara.


Kamera filmon helikopterin që është gati të ngrihet në fluturim. Më pas afrohet një makinë nga ku zbret Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka e shoqëruar nga stafi i saj. Ministrja hipën në helikopter për të nisur udhëtimin, që sipas Gjunkshit ka si qëllim transportin nga Tirana në Dibër dhe anasjelltas të Olta Xhaçkës për aktivitetet elektorale.


Xhaçka, Ministre e Mbrojtjes që nga viti 2017 e ka mohuar këtë version të opozitës. Në faqen zyrtare të Ministrisë së Mbrojtjes shkruhet se “as Ministri dhe asnjë zyrtar i lartë civil apo ushtarak i Dikasterit të Mbrojtjes, nuk ka përdorur për qëllime politike, elektorale apo personale, asnjë mjet të FA, e jo më pastaj helikopterët”.

Ministria sqaron se “helikopterët e FA, përdoren në mënyrë të rregullt, çdo ditë, për një sërë funksionesh, siç janë stërvitjet, evakuimet, monitorimet, inspektimet, emergjencat ajrore, udhëtimet e transporti për nevoja të FA etj. Gjithmonë në respekt të ligjit dhe gjithmonë duke lënë gjurmë të pakompromentueshme në sistem”. (Njoftimi i plotë KëTU)

Njoftimi shoqërohet nga një varg epitetesh ndaj Xhemal Gjunkshit të cilit i përmendet “karakteri” dhe “bëmat” si “një ish-ushtarak i diskretituar”. Gjuha e përdorur i jep ministrisë nuancat vjollcë të selisë së PS-së, kur vazhdon: Në kohën e të cilit (Xhemal Gjunkshit) vërtet mjetet e FA përdoreshin për qëllime personale e elektorale, nga kërkimi për thesare e deri tek video-klipet e këngëtarëve me helikopterët e ushtrisë. Për të mos folur pastaj, për skandalin e Wikileaks, ku po ky zotëri, raportohej nga aleatët strategjikë të Shqipërisë se kërkonte 7.000 euro ryshfet nga djemtë e vajzat në uniformë që kërkonin të merrnin pjesë në misionet e NATO-s në Afganistan.

Opozita nuk e la me kaq, por vazhdoi të kërkojë shpjegime për përdorimin e helikopterëve të ushtrisë. Sipas deputetëve të PD-së, Ministrja e Mbrojtjes ka qenë edhe në këtë takim për punimet e kanalizimeve nga Bashkia në Burrel, ditën kur është filmuar duke udhëtuar me helikopterin e ushtrisë. Fotot më poshtë janë publikuar në profilin e Ministres Xhaçka në 16 Nëntor.ë

Një përgjigje e dytë erdhi përmes Petro Koçit, që mban detyrën e zv.Ministrit të Mbrojtjes. Edhe ky siguron se: Helikopterët e FA nuk janë përdorur kurrë që nga viti 2013 e deri më sot, as nga ministri, as nga zëvendësministri, e as nga askush tjetër për fushatë!Petro Koçi kujtoi se nuk është hera e parë që opozita lëshon akuza të paqena dhe duke kujtuar rastin e dy pilotëve që ranë dëshmorë në Shkodër.

“Kjo është partia që s’ka kërkuar akoma falje për akuzat ndaj dy pilotëve dëshmorë që gjoja transportonin mermer kur u vranë në krye të detyrës në liqenin e Shkodrës, guxon sërish të njollosë Forcat e Armatosura. Parti e paparë për intrigë e babale. Këtyre të PD-së i duket çudi po mos të përdorësh helikopterët për fushatë apo për dëfrim, se ashtu ja kanë valuar vetë” u shpreh ai.

Por megjithëse gjen kohë të gërmojë në të shkuarën në dokumentat e ëikileaks, pastaj të rikthejë dëshminë e Babales dhe të kalojë nga video-klipet e këngëtarëve tek kërkimet e thesarit, Olta Xhaçka nuk jep shpjegime dot një detaj thelbësor: Nëse nuk ishte në Dibër për fushatë, siç thotë Xhemal Gjunkshi, përse ka udhëtuar me helikopter në momentin që tregohet në video? Nëse është e vërtetë që çdo fluturim i helikopterëve është i dokumentuar në mënyrë të pakopromentueshme, atëherë përse nuk sqarohet po kaq me detaje udhëtimi në fjalë, i filmuar në videon që publikoi opozita? Nëse, qëllimet e fluturimeve janë të përcaktuara në ligj, cili ka qenë qëllimi i përdorimit të helikopterit, në momentin që shihet në video?

Përdorimi i burimeve shtetërore në fushatat zgjedhore nga partia në pushtet është një fenomen i rëndomtë. Kryeministri, ministrat dhe zyrtarët e institucioneve kryesore përdorin stafin, makinat, karburantin, mjetet e zyrave të marrëdhënieve me publikun etj, duke e shndërruar administratën në një makinë elektorale në shërbim të partisë.

Të zakonshme gjatë fushatave janë aktivitetet ku shpërndahen lejet e legalizimit, ku qytetarët në nevojë shndërrohen në figurantë falenderues para kryeministrit dhe ministrave. Gjithsesi, përdorimi i helikopterit si taksi, vendos një standard tjetër të keqpërdorimit të administratës, kur jemi vetëm 5 muaj para zgjedhjeve. Dhe fushata ende nuk ka nisur me të gjithë vrullin e saj.©Lapsi.al

 

26 Comments

 1. C’te shpjegoje Xhacka ministrja e qeveris,
  dikur e ngrehur si nusja e Shemsie Kadris,
  deri kur Gjallica pra nuk kish falimentuar,
  se me pas Olta menjehere u pat divorcuar,
  por dhe Partia nuk e la Xhacken ashtu that,
  shpejt i gjeti nje burre, Artan Gacin e ngrat,
  atje ne cadren e greves se urise na u fejuan,
  me Edi Ramen si dollibash aty u celebruan,
  me pas Olten ministre Mbrojtje Rama vuri,
  e qe atehere bythen ne helikopter ja nguli!

  1. SHUM VEPROJN SIPAS TE SHKRETIT INTERES,,,,,,,,,POR ZHVILLIMET ,,,PO JU KEPUSIN KETE SHPRES,,,,

   1. DO TI THONJA,ZONJES MINISTRE KUR TE ARRISH ,QE PARAT QE KE NE MENDJE TI KALOSH NE LLOGARI BANKARE PA DEMTUAR ASKEN ,VERTET ATEHERE ,DO TI ZGJILLESH GJITHA PROBLEMET DESHIRAT QE KE,NUK ESHT E PAMUNDESHME,,POR TI SKE TREGUS PER TE ,NE MENDIME FJAL VEPRA,KETE E KAN TIPAT INTELIGJENT ,QE ANGAZHOHEN NE DITURI ,YRTESI DHE ATE E MENAXHOJN ME ARRITJE TE DOBISHME ,SHKENcORE ,NE DOBIN E VETES DHE NJERZVE,KETA LLOJ NJERZISH JAN TE RESPEKTUAR DHE PRANUAR PER NJE POPULL SEPSE I JAPIN VETES DHE POPULLIT,JU SJENI AS PER VETE DHE AS PER POPULL SE ANTIVLERAT I DEMTOJN TE GJITH

 2. I lumt dafllaku. Eshte ne pushtet ajo, juve rrini hani mut. Numrojini sa here hypi sa her zdrypi ne aeroplan.

  1. Mutin Xhackes haja ti e lyej turinjte e te befte mire moj kurv, e mos harro te vish e te shkruash se hengre mjalte rilindje.

 3. Një video e Sali Berishës është publikuar këtë fundjavë në media, teksa ai shfaqet i përhumbur para vilave në Lalz.

  Ish-kryeministri posedon edhe vetë një prej tyre, sikundër presidenti Ilir Meta.

  Rrjeti ironizon teksa komentohet se Berisha nuk po gjen dot derën e Metës për t’i shkuar për vizitë.Cfare opozite kur vete gjunkshi eshte duke u hetuar per dollare qe i merte ushtareve qe shkonin ne afganistan dhe po ta shikoni me kujdes foton eshte Bashkim fotosh o shpellkare te salihut dhe ketij gjunkshit

  1. Po sa vite do të hetohet z.Gjunkshi për ate akuzë .
   Nëse paska qenë e vërtetë se ai paska marrë para nga ushtarakët për të shkuar në Afganistan, përse nuk është akuzuar këto 7 vite në prolurori po mbahet vetëm me thshethemet e mbledhura nga ambasadorët ?
   Para disa vitesh pata lexuar në një media europiane, se një ish ministër i mbrojtjes së Austrisë, po për përdorimin e një helikopteri ushtarak më mënyrë të paligjëshme, si Xhaçka, kishte dhënë menjëherë dorëheqjen.

 4. Kopjaci i Mender Bazes i ores 18:15 zbatoi detyren per sot, kopjoi nga Uturaku TemA i Menderit kopjen e rradhes!
  Sa per ate vilen e Saliut o Ethem Lalaj, merr nje garuzhde dhe shko haja kaken atje, rrugen ta rrefen Mero Baze qe ja ka ngrene ate kake per shume vite.

 5. Ky i shkreti Petro Koçi, që mban detyrën e zv.Ministrit vetëm për figurë se të tjerë janë zv.Ministra aty…

 6. “SHPELLARË”, madje së fundmi, “SHPELLKARË”, keshtu jemi ne, opozitarët, për qeverinë dhe mbështetësit e saj.
  Por, edhe më me urrejtje e përbuzje, këto cilësime, qeveria ia bën popullsisë së treçereku të trojeve shqiptare, GEGËVE, që shtrihen nga Shkumbini e deri ne Kosovë.

  Këtë të na shpjegojnë ata e t’i lenë hipokrizitë e pështira për preokupim për Kosovën e kosovarët, se për ta, s’janë më shumë se ca “shpellarë”

  Rast unikal në botë, ku qeveria, partia në pushtet dhe baza e saj, janë egërsisht racistë me popullin që “përfaqësojnë”.

  Meqë ra fjala, respekt e nderim për të fyerit e të poshtëruarit e racizmit qeveritar!

 7. Ky me siper I ores 18 15 vazhdon e vazhdon te haj jarget e bythes se Petro Koqit end Kompany te ripjerdhsave ,vazhdo o vemje vetem te kllapurisesh te pegerat e tyre po kujdes se do te zeri covidi.

 8. SKANDALI: Berisha e Imami u kapën nga “ethet e arit”, futën Ushtrinë me makineri, helikopterë e mjete metal-kërkuese të gjenin “Thesarin e Teutës”. Llalla pushoi çështjen,o kasolle ku i mblodhe keta shpellkare e cecene,guerilas,debatikas,fanatikas te kryekomunistit te fundit ne europe salih karaxhic berisha te gjitheve ju pjell ne nje vit ne lab vicidol dhe tani ju ka perdhunuar dhe trute dhe hani supe me lakuriq cdo nate ketu te lapsi

  1. Po ti mor kurve nuk te rri dot ajo bytha shpelle ama pa e kruar me shpellkare dhe pa uleritur pastaj kur te rraset kollodoku i tyre der ne musteqe. Po ketu e sjell ate bythen, te shpellkaret, qe ta derrmojne si ajo kurva qe nuk rri dot pa u shkordhy.

  2. O katerkembesh me samar, s’thone kot “gjuha shkon atje ku dhemb dhembi”. Dhe ti , me “sheplla e shpellare” do qe ajo shpella jote te shpellohet nonstop o bythqir ferrash.

 9. Sa here kapen keq keta Rilindasit fillojne avazin jo po Gerdeci po Piramidat etj, Olta xhiro me helikopter njerzit ne krize . Sa per kujtese nga piramidat shqiptaret humben rreth 600 milion dollare, sot aq i ka Lali sdromsi te xhepi i majte.

 10. 20 01 nuk po vjen te me hash pak ka… po deshe mos vono qe mos te vije para teje Petro Koqi me Xhacke Kadrien se sdo te lene pjese.

 11. Ora 00:30 e mengjezit te sotem 30 Nentor 2020
  Hidhet nga dritaret e Spitalit ‘SHEFQET NDROQI’ nje 60-vjecar i semure me Covid19 dhe vdes ne vend1
  Eshte rasti i 5-te, pas kater te tjereve para tij
  Kjo eshte ‘Shendetesia falas’ e Rames, kjo eshte ‘Shqiperia qe duam’ e Rames!
  Te dale tani kolege kurvica e Xhackes, ajo Manastirleshja e te mburret me “efikasitetin” e shendetesise, te dale dhe Ramkurva e te tregoje romuze nga Endri Fuga e te mburre qeverine e qelbur e te baglosur.

 12. Ju kujtohet kur lujten njiher basketboll
  politikanet Rama basha etj .

  Mbasi mbarun ndeshjen e hyjne ne dush ,
  natyrishte dushe te hapura per sportiste ,
  Basha i afrohet Ramos duke ja ngul syt
  ke ai qe i varej Ramos dhe duke qeshur ter zili pyet :

  Hej Rame ,
  c’e ke ate Zorre qe te varet si ato te Zjarfikses ?
  Eshte i vertet ?
  Pa silikon ?

  Rama qe mezi mban te qeshurin i thote ;
  Ku te shkojne syt mor Hollandes .

  Nqs do me u siguru , kape njiher me dor !
  Te bindesh .

  Basha i skuq deri ne maje te vesheve i thote ngadal.
  Qejf kisha ta provoja ,
  por jo ktu .
  Kurdis nos pritje ne Kabinet ,se e kam peng ate vendin,o shpellkari me I ti i salihut por sa mije te tjere jane sheruar ne keto spitale kur shpetohen jete ti shpellkar nuk gezon vete kur vdesin 5 njerez ti gezohesh njelloj me si salihu

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.