• |
ide | kryesore

Merkel shuan shpresat: Nuk mund ta premtoj çeljen e negociatave me Shqipërinë!

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Kancelarja gjermane Angela Merkel shpreson që të hapë konferencën ndërqeveritare me Maqedoninë e Veriut qysh këtë vit. Ajo tha se shpreson që Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut do ta mënjanojnë grindjen e tyre.


“Në rastin e Shqipërisë çështja është pak më ndryshe. Me gjithë përparimet, nuk mund të premtoj se do të ndodhë që këtë vit, por shumë shpejt”, tha kancelarja në një takim virtual me komisionet e parlamenteve të vendeve anëtarë të BE-së.


“Sa i përket Serbisë, ajo duhet të bëjë përparime në marrëdhëniet e saj me Kosovën”, tha kancelarja. Ajo ritheksoi edhe njëherë me këtë rast se ardhmja e vendeve të Ballkanit Perëndimor është në BE.

Krahas parlamentarëve të vendeve anëtarë në konferencë virtuale, një lloj bilanci i punës së Gjermanisë si kryetare e radhës së BE-së, e morën fjalën edhe parlamentare nga vendet kandidate. Në emër të Shqipërisë ishte deputetja Rudina Hajdari, e cila në pyetjen e saj se kur do të miratohet korniza negociuese, e falënderoi kancelaren dhe BE-në për programin e Komisionit të BE-së për Ballkanin Perëndimor dhe për ndihmën në kohën e pandemisë.

Më 7 dhjetor ministrat e Jashtëm dhe të Evropës së BE-së do të vendosin për çeljen zyrtare të negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë. Vendimi përkatës është marrë në mars të këtij viti. Për shkak të grindjes mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut për përkatësisë historike të maqedonasve, Bullgaria ka paralajmëruar se do të vërë veton për hapjen e konferencë së parë ndërqeveritare. Ajo që shpresohet për momentin është, sipas vëzhguesve, që së paku Bullgaria të mos pengojë miratimin e kornizës negociuese. Në rastin e Shqipërisë nuk pritet as miratimi i kornizës negociuese, pasi vendi nuk i ka plotësuar parakushtet e vëna nga BE-ja dhe Bundestagu Gjerman./ DW

1 Comment

  1. Nderimi me i madh qe na prfaqesoka z Hajdari per pranimin e vendit tone ne BE, por aftesia, e pergatitja e saja deri me sot ka treguar se me shume eshte futuriste, fluturake, pa perqendrim. Kjo u fut si shul, e u tregua nul, por vendi punes po ia jep te tera keto privilegje gjysmake, si justifikim i asaj opozite qe ka perfaqesuar. Lemin e te gjitha te zezave ketij vendi ia beri rilindja, me mono shtetarin monist Ramen, qe nuk ka bere asnje perparim ne drejtim te kushteve, por perkundrazi i ka renduar edhe me shume. Kjo debilja, na perfaqso ne bundestag, si mantel tyl demokracie, mjere ne se kush na perfaqeson.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu