• |
ide | kryesore

Përfundon koncensioni për zvicerianët, kolaudimi i makinave do të bëhet nga shteti

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Duke filluar nga 1 janari i vitit të ardhshëm, shërbimi i kolaudimit të automjeteve nuk do të ofrohet më nga privati, por do t’i kalojë shtetit. Kjo pasi më 31 dhjetor përfundon kontrata e koncensionit për këtë shërbim me kompaninë SGS Albania.


Automatikisht më pas, shërbimi do të ofrohet për të gjithë qytetarët nga Drejtoria e Shërbimit dhe Transportit Rrugor. Nëpërmjet një urdhri të firmosur nga ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, i kërkohet kompanisë koncesionare që të dorëzojë mjediset dhe infrastrukturën përkatëse.


Urdhri ngarkon Drejtorinë e Shërbimit të Transportit Rrugor që të marrë në dorëzim asetet, që janë qendrat e kontrollit teknik, si dhe pajisjet dhe kërkohet që transferimi të kryhet brenda datës 31 dhjetor 2020.

Kontrata koncesionare për shërbimin e kolaudimit të mjeteve mes shtetit shqiptar dhe kompanisë SGS Albania ishte me afat 10-vjeçar. Ajo përfundoi në shtator të vitit të kaluar, por qeveria vendosi ta shtyjë edhe me 16 muaj të tjerë vlefshmërinë e saj, duke lënë si afat të dytë 31 dhjetorin. Nga 1 janari, shërbimi do t’i kalojë shtetit.

Ndërkaq, në buxhetin 2021, të miratuar vetëm pak javë më parë nga Parlamenti, në tabelat shoqëruese theksohet se vitin e ardhshëm parashikohet dhënia me koncesion e këtij shërbimi dhe më saktësisht, e infrastrukturës së bazës së të dhënave dhe mbikëqyrjes së qendrave të kontrollit teksnik të mjeteve rrugore./A2

 

7 Comments

  1. SGS eshte kompani nderkombetare prestigjoze qe ringriti strukturat e lena renoje nga PS-ja..Tani, lidhjeri yt Rama, do ja jape Kastratit ne koncesion qe si gjithmone do i nxjerre uje te zi!

    1. Palikari, sot ke nje strukture kolaudimi dje kishe kapanone renoja..Po c’te kuptosh ti, mendon per bythe e per kar gjithe diten

   1. ik o rrote kari se hape barku, doni me na e shit koncesionin e PD si te “ndritur” e jo korruptiv, pse nuk e liberalizuan e ta bejn kolaudimin pikat e servicit te licensuara, ta them une pse nuk e bene, se kan dasht lek, si keta sot qe sduan ta liberalizojne e si ata robqirat dje kan menen vetem me kap lek e se rrun njeri per qytetaret kshuqe kursejini keto karlliqet qe jo po njeri e ka kompani nderkombetare e tjetri e ka kompani shqiptare. Ah se u kujtova, tek keta prestigjiozet nderkombetare besoj e ke cuar makinen ndonjehere per kolaudim? E sbesoj te kesh pare hic fare korrupsion, para nen dore apo fut tek kroskoti, e besoj qe keta prestigjozet sta ngelin hic makinen kastile per te kap noj lek. Ahh rrote kari rrote kari qe u kan qi trute partite qe te vegjel

 1. Ju kujtohet kur lujten njiher basketboll
  politikanet Rama basha etj .

  Mbasi mbarun ndeshjen e hyjne ne dush ,
  natyrishte dushe te hapura per sportiste ,
  Basha i afrohet Ramos duke ja ngul syt
  ke ai qe i varej Ramos dhe duke qeshur ter zili pyet :

  Hej Rame ,
  c’e ke ate Zorre qe te varet si ato te Zjarfikses ?
  Eshte i vertet ?
  Pa silikon ?

  Rama qe mezi mban te qeshurin i thote ;
  Ku te shkojne syt mor Hollandes .

  Nqs do me u siguru , kape njiher me dor !
  Te bindesh .

  Basha i skuq deri ne maje te vesheve i thote ngadal.
  Qejf kisha ta provoja ,
  por jo ktu .
  Kurdis nos pritje ne Kabinet ,se e kam peng ate vendin

  1. Lere mos ja fut kot, se Rama e ka me te vogel se nipcja im 8 vjecar….

   Ja pame ne ate foton e famshme ne plazh, te kujtohet…Vetem po te kete ngrene shume pilaf…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu