• |
ide | kryesore

Merkel: Duhet të pyesim veten ku do të përfundojë Evropa pas krizës

-Instant, Lajme, Planet

Kancelarja gjermane, Angela Merkel tha se duhet të pyesim veten se ku do të përfundojë Evropa pas krizës.


Në samitin digjital të qeverisë gjermane, kancelarja tha se Kina dhe Koreja e Jugut aktualisht po përjetojnë përsëri një rritje ekonomike. Njerëzit atje të gjithë mbajnë maska ​​dhe nuk ka demonstrata të jo konformistëve, theksoi Merkel.


Gjermania nuk mund dhe nuk dëshiron të përdorë të njëjtat mjete për të luftuar virusin si Kina me sistemin e saj të kontrollit. Sidoqoftë, duhet bërë një përpjekje për të qenë në gjendje të vazhdojmë teknologjikisht.

Ritmi i ngadaltë në ndryshimin digjital është një problem i madh, tha ajo. Kancelarja shpjegoi se urgjenca ende nuk njihet sa duhet në shumë fusha. Kjo çon në atë, që në një moment Gjermania thjesht të jetë e fundit që ecën në radhë.

Sovraniteti i të dhënave të ndjeshme

Kancelarja Angela Merkel kërkoi më tej që të gjitha vlerat tona të zbatohen edhe në botën digjitale. Mbi të gjitha, në botën e punës, shëndetit dhe etikës, theksoi ajo. “Humanizmi i shoqërisë sonë vetëkuptohet që duhet të mbetet edhe në botën digjitale,” tha kancelarja në Dortmund.

Në të ardhmen, të dhënat do të jenë sa produkt ekonomik, aq edhe vlerë e shoqërisë. Merkeli paralajmëroi që në ruajtjen dhe shkëmbimin e të dhënave kaq të ndjeshme të mos bëhemi të varur nga korporatat e mëdha. Përkundrazi, ajo tha se qasja duhet të jetë që “Evropa mund të bëjë gjithçka, duke përfshirë zhvillimin me sukses dhe funksionimin e strukturës së saj të të dhënave”.

Republika Federale e Gjermanisë duhet të ketë sukses në garantimin e sovranitetit të saj të të dhënave, dhe kjo përfshin infrastrukturën e saj të të dhënave, u tha në samit.

Me këtë rast aty u paraqit projekti Gaia-X. Gaia-X është një infrastrukturë e të dhënave në rrjet, d.m.th. një e ashtuquajtur re e të dhënave, në një nivel evropian. Përfaqësuesi i Ministrisë Federale të Ekonomisë për Ekonominë Digjitale, Thomas Jarzombek, tha se përparësia e këtij projekti është ndërveprimi i tij. Gaia-X është konceptuar si alternativë ndaj ofruesve amerikanë dhe kinezë. /DW/

 

2 Comments

 1. te mendosh thell dhe besh veprimin e duhur do thot te largosh nga vetja nje fund trishtues thotë:

  cFAR PRITET TE NDOLL KUR KALOHEN KUFIJT HYJNOR
  KETE JUA TREGON I MALLI ZOT NE ULLZIMIN E TIJE
  cFAR PRITET TE NDOLL ,KUR NJERZIT VEPROJN SI THOT I MOLLI ZOT,
  ZOTI ME MALLESHTIN E TIJE I KA LLEN GJITHA PERGJIGJET DHE PER KRIJIMIN DHE ULLZIMIN E TIJE KA LLEN GARANcI,,
  KEMI NJE PROBLEM TE VOGEL SE DISA,NUK BESOJN ZOTIN E MALLERISHEM ,DHE DUAN ARGUMENTA,U THEM SHIHNI MANINE HAN BLETA QET MJALT,,GJETHEN E MANIT,E HAN DELJA,QET QUMESHT,E HAN KAPROLLI QET PARFUM E HAN E HAN KRIMBI MENDAFSHIT QET MENDAFSH,PRA GJETHE ESHTE ,E NJEJTA NGJYR SHIJA ME PROLLIM TE NDRYSHEM ,NUK ESHTE RASTESI KRIJIMI,DHE ASKUSH SMUND TE BEJ KRIJIM TE TILL VEc,NJE FUQIJE SUPERIORE TE QUAJTUR ZOT,FAKT TJETER ,SI KRIJIM GJUHA QE FLASIM DHE PASQYRA KRIJIMIT,NJE PER NJE EMRAT E SENDEVE SENDET,MENDIMET DESHIRAT ,PASQYR MUNDESISH KRIJESAT,TE GJITHA NE NJE KRAH MENDJA LOGJIKA NE ANEN TJETER,KRIJIMI NE NJE AN ULLZIMI SI PASQYR SI FUNKSIONON KRIJIMI,KRIJESAT DOBIT ZGJILLJET,SHIKOJM NJERIUN SI KRIJES TE GJITH KEMI NJE NATYRALITET QENIJE NJERZORE,SEJcILI DON TE DREJTEN E VET ,DHE NUK PRANON PADREJTESI TI BEHET,SHIKONI SI JAN KRIJUAR SI FUNKSIONOJN DOBIT,FAKTET TREGOJN SE GJITHA KRIJESAT JAN TE KRIJUARA,SI UNITET NE FUNKSION DHE FUNKSIONOJN ME RREGULL MAS,SHIKONI ,SE SI NE NJERZIT JEMI MIRMBAJTESIT E EKUJLIBRAVE,NE TOK OSE SHKATRRUESIT E TYRE,KU NE RASTIN E MIRMBAJTESIT ME RREGULL GJERAT EcIN MIR DHE KUR KALOJM MASEN ,FILLON SHKATRRIMI,JAN FAKTET NE SHESH TE FES SHKENcES,PRAKTIKISH,LIGJET E TIJE I KA FUTUR NE SITEMIN E FUNKSIONIT TE KRIJIMIT TE TIJE,,JAN FAKTET,NE TRE GJENDJET E VEPRIMIT NJERIUT,, NE TOK ,KUR NJERIU MENDON TI BEJE KEQ DIKUJT NDJEHET I STRESUAR ,FLET NE SY TE TJEREVE TJERET,JA MBYLLIN GOJEN ME FAKTE, E KUNDERSHTOJN URREJN KETA JON LIGJET TE FUTURA NE SISTEMIN E KRIJIMIT SI FUNKSION TE LILLURA NE MENYRE PRE,cIZE ME KUPTIM PREcIZ E KEQA NGA E MIRA,POR NESE,THOT ME GOJEN E VET SEJc ILI EMRIN E KAPITULLIT QE ZOTI BOTNAVE E KRIJOJ DHE NE TE VENDOSI ,GJITHA VEPRIMET E NDALUARA QE ZOTI I KA QUAJTUR HARAM,NE FUND TE KESAJ FJALE GOJA RRIN MBYLLUR,,E VEPRON SI INDIVIDI SI KOLEKTIVI NDESHKOHET NE TRE GJENDJET E VEPRIMIT NESE NUK NDRYSHON ,NE MENDIME STRESI SEMUNDJA,NE SHPREHJE TERHEQ KUNDERSHTIME URREJTJE ,NE VEPRIM E NDESHKOJN NJERZIT ,POR DHE SI KOLEKTIV KALOJM KUFIJT FILLON SHKATRRIMI GJITHcKAJE,,E KUNDERTA ESHTE E DREJTA HALLALLI ,E LEJUARA,NE TRE GJENDJET E VEPRIMIT DHE PER KETO TRE GJENDJE JEMI PENG DHE PERGJEGJES TE VEPRAVE TONA,TEK ZOTI JON,NE JEMI NJEREZ DHE MUND TE BEJME cFAR TE DUAM ,POR KA DIcKA QE SI NATYRALITET DUAM TE DREJTEN PER VETE HAKUN PADREJTESI TE NA BEHET SPRANOJM AS NDESHKIM,KET SEJcILI DUHET TI GJEJE ZGJILLJE VETES,DHE PYES VETEN,SIPAS MENDIMIT ,FJALES VEPRES A ME VJEN AJO QE ME PELQEN APO AJO QE SME PELQEN,KJO ESHTE ZGJUARSIJA QE MENDJA TE NXJERRIN SUKSES,JO RRENIM,PER SEJcILIN PER VETEN E VET,PA QENDRUAR SHUM TEK E KEQA,SE PASTAJ FILLOJNE DISA GJERA TE PAPARA MES NJERZVE PRETENDUES DHE RREFUZUAR,FILLON PYETJA PARA KE QUANI DREJTESI E VERTET QE FLISNI NE EMER TE SAJ,NE MENDIME FJALE DHE VEPRA PA EFETKTE TE DEMSHME GJAT ZHVILLIMIT VET SE ZHVILLIMI TE DREJTES NUK LEJON TE PADREJTEN NDAJ ASKUJT,NESE THONI INTERESIT KA SHPJEGIME INTERESI NJE PALE PER DIcKA BEHET PADREJTESI PER PALET TJERA,,DO U KERKOHET KUPTIMI FJALVE DHE ZBATIMI TYRE,TRANSPARENcA,PAS KETURE,VJEN RENDIMENTI PUNES BAZ ZGJELLJES QE NJERZIT BEJNE,UN THEM E DOBISHME PER TE GJITH,ESHTE QE PERPARA FJALES ,TE PERDORIM MENDJEN ,DHE PERPARA VEPRIMIT TE PERDORIM KONTROLLIN TE GJITHA KETO ,JAN ME ELEMENTE QARTESIJE GJALLERIJE SIGURIJE PAQE SHPRESE ZGJILLJE,,[VLERASH]QE NUK DEMTOJN ASKEN BRENDA APO JASHT NJE SHTETI,KJO ESHTE DOBI ME BURIM DOBISH,SI FUNKSION E NESE NJERZIT PERQENDROHEN NE MENDIME FJAL DHE VEPRA SIPAS DESHIRES,INTERESIT,ME BINDJE PAFUNDESISHT DUKE PARE ULLZIMIN HYJNORE,RREGULLIT MASES SI KRIJIM FUNKSION JU E KENI TEJKALUAR ATE ,NGADO,KALIMI KUFIJME ,KA KET PREMTIM TE KRIJUESIT SAJE PER AUTORET JAN PENG PER NDESHKIM ,JU KESHILLOJ MENDONI VETEM PER VETEN DUAJENI VETEN SE NE FAKT KY ESHTE NATYRALITETI JONE,SEJcILI E DON VETEN ,MOS E SHKATRRONI ATE ME DUART TUAJA,UN NUK FOLA NGA MENDJA IME,UN JAM NJE HIc,MBI TOK cOP MISHI ME DY SY,UN FOLA DUKE U BAZEAR NE TE VERTETEN ,ME FAKTET QE KA DHE GJAT ZHVILLIMIT JAN FAKTUAR,FAKTET E SHVILLIMIT NUK MUND TI KUNDERSHTOJN KUSH ESHT RALITET,LOGJIKEN DESHIRAT I KEMI TE BARABARTA,TASH SE HAN ME KUSH SAPUNIN PER DJATH ZOTIT AS SKA MUJT AS NUK MUNDET DHE AS SKSA PER TE MUJT TIA HELLIN AS SFIDOJNE KUSH,E VERTETA ESHT KRIJIM FUNKSIONAL ,PERMES RREGULLIT MASES ME IDE DESHIRA FUNKSIONALE,KURSE PADREJTESIJA NUK ESHTE FUNKSIONALE,,SI MENDOJN DISA FUNKSIONON E EFATIZUAR NE DEM NE SHUMFISH SA PO TI BEHET LLOGARIJA ,DEMI ESHTE ME I MALL SE DOBIJA NE SHUMFISH,DERI TANI E PERBALLUN KUFIJT E IMUNITETIT GJALLESAVE TANI ,NGA MOSPERBALLIMI,KA FILLU RENIA FUNKSIONIT DOBIVE MBI TE cILAT VARET EKZISTEN cA ZGJILLJEVE ,NE PIKPYETJE EKUJLIBRAT EcURIJA JETES NE TOK QE NUK RREGULLOHET ME ASNJE LLOJ MENDIMI FJALE VEPRE TE PADREJT NDRYSHE VETEM SE ME RREGULL MAS DREJTESI HAK,KY KOMENT ME SHUM ESHTE KONSULTATIV,NE DOBIN NJERZORE

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu