• |
ide | kryesore

Britania miraton përdorimin e vaksinës Pfizer/ Do jetë në dispozicion javën e ardhshme

-Instant, Lajme, Planet

Britania është vendi i parë në botë që ka miratuar përdorimin e vaksinës së koronavirusit. Agjencia Rregullatore e Barnave dhe Produkteve Shëndetësore (MHRA) i ka dhënë dritën jeshile vaksinës Pfizer nga kompania BionTech e cila do të hyjë në përdorim javën e ardhshme.  Rregullatori britanik, MHRA, ka njoftuar se vaksina, që rezulton se ofron mbrojtje deri në 95% kundër sëmundjes Covid-19, është e sigurt për t’u përdorur.


Imunizimet mund të fillojnë brenda ditësh për njerëzit në grupe me përparësi të lartë. Britania e Madhe tashmë ka porositur 40 milion doza, të mjaftueshme për të vaksinuar 20 milion njerëz, me dy të injeksione secili. Rreth 10 milion doza duhet të jenë në dispozicion së shpejti, ndërsa dozat e para mbërrijnë në vend, në ditët në vijim.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.