• |
ide | kryesore

Komisioni i Venecias “shuplakë” Edi Ramës: Ndryshimet kushtetuese, kundër rregullave më themelore demokratike

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Komisioni i Venecias ka dorëzuar Opinionin paraprak për ndryshimet në Kushtetutë dhe në Kodin Zgjedhor, ku theksohet se ishin shumë të nxituara. Sipas Venecias ndryshimet u bënë pa konsultime të duhura dhe jo në një proces gjithëpërfshirës, ndërsa bën thirrje që palët duhet të hyjnë në dialog konstruktiv për të sqaruar ndikimin e ndryshimeve. Po ashtu theksohet se ndryshimet kushtetuese shkuan kundër rregullave më themelore demokratike të hartimit të ligjit, duke shtuar se stabiliteti i ligjit zgjedhor është thelbësor për të siguruar besimin në procesin zgjedhor.


Sa i përket ndryshimit të formulës së koalicioneve Venecia shprehet se pak gjasa të ndikojë në rezultatin zgjedhor, ndërsa për listave bëhet e ditur se është e vështirë të parashikohet efekti i listave pjesërisht të hapura.


Opionioni paraprak i Venecias:

Komisioni i Venecias i ka dërguar palëve Opinionin paraprak për ndryshimet kushtetuese dhe në Kodin Zgjedhor. Që në nisje të dokummentit, Komisioni i Venecias shprehet se “procedura për miratimin e ndryshimeve në Kushtetutë si dhe në Ligjin Nr. 118 ishin jashtëzakonisht të nxituara. Konsultime të gjera ndërmjet aktorëve politikë dhe organizatave joqeveritare, duke siguruar një afat të duhur, duhet të kishte ndodhur para ndryshimit të këtyre ndryshimeve themelore”.

Për shkak se ka mbetur edhe pak muaj nga zgjedhjet e ardhshme parlamentare, Komisioni i Venecias nuk rekomandon ndryshime të tjera për cështje që prekin zgjedhjet, duke nxitur palët që “të hyjnë në një dialog konstruktiv dhe të bëjnë çmos për të zbatuar ligjin zgjedhor në kohë; ato duhet të fillojnë sa më shpejt të jetë e mundur, dhe në një mënyrë transparente, për të sqaruar ndikimin e ndryshimeve, dhe administratës zgjedhore duhet t’i sigurohen mjetet e mjaftueshme për t’i zbatuar ato”.

Opinioni nuk merr përsipër të trajtojë kushtetutshmërinë e ndryshimeve, sepse për Komisionin e Venecias “kjo duhet të jetë detyra e Gjykata Kushtetuese sapo të bëhet përsëri funksionale. Komisioni i Venecias dhe ODIHR tashmë e kanë bërë të qartë se është me rëndësi jetike për Shqipërinë të bëjnë funksionale Gjykatën Kushtetuese dhe Gjykata e Lartë sa më shpejt të jetë e mundur, për më tepër në një kohë në të cilën shumë çështje komplekse që kanë të bëjnë me kushtetutshmërinë e çështjeve publike në Shqipëri janë të pranishme.”.

Komisioni i Venecias nënvizon se “stabiliteti i ligjit zgjedhor është thelbësor për të siguruar besimin në procesin zgjedhor, dhe në veçanti për të përjashtuar çdo dyshim për manipulim të kornizës legjislative elektorale. Sa më afër zgjedhjeve të miratohen ndryshimet në legjislacionin zgjedhor, aq më shumë mund të ndikojnë në rezultatin e zgjedhjeve”.

Në lidhje me debatin për ndryshimin e formulës së koalicioneve, Komisioni i Venecias shprehet se “nuk ka gjasa që kjo të çojë në ndryshime në shpërndarjen e një numri të madh mandatesh. Sidoqoftë, në një garë të ngushtë elektorale, ndryshime të tilla mund të jenë vendimtare për marrjen e shumicës së vendeve në Parlament.”.

Ekspertët e Komisionit të Venecias kanë theksuar se “është e vështirë të parashikohet efekti i futjes së listave pjesërisht të hapura në rezultatin zgjedhor. Votimi me preferencë do të jetë efektiv vetëm nëse arrin një prag të caktuar (deri në 10,000 vota). Efekti i kësaj risie do varen nga sjellja e votuesve, më saktësisht nga përdorimi pak a shumë i gjerë i mundësisë për të votuar për një kandidat specifik.”.

Komisioni i Venecias konstaton se ndryshimet kushtetuese shkuan kundër rregullave më themelore demokratike. “Ndërsa nuk bie brenda mandatit të Komisionit të Venecias dhe ODIHR për të hetuar negociatat politike të cilat mund të jenë kryer në prapaskenë dhe që çuan në miratimin e ndryshimeve të 5 tetorit, ne nuk mund të mos shprehim keqardhjen edhe një herë që ndryshimet kushtetuese shkuan kundër rregullave më themelore demokratike të hartimit të ligjit, madje duke supozuar se objekti i ndryshimeve ishte diskutuar më parë me opozita jashtë parlamentare. Demokracia e qeverisur nga shteti ligjor nuk ka të bëjë vetëm me respektimin formal të procedurave që lejojnë shumicën për të qeverisur, por edhe rreth diskutimit dhe shkëmbimit kuptimplotë të pikëpamjeve midis mazhorancës dhe opozitës” – shprehen ekspertët e Komisionit të Venecias.

Komisioni i Venecias kujton se “pavarësisht se sa themelore dhe sa konsensual ishin ndryshimet e miratuara, një kusht tjetër ka të bëjë me faktin që: “Në përgjithësi çdo reformë e legjislacionit zgjedhor që do të zbatohet gjatë një periudhe zgjedhjet duhet të ndodhin mjaft herët që ato të jenë vërtet të zbatueshme për zgjedhjet.”. Kjo do të thotë se ndryshimet duhet të jenë të kuptueshme dhe të zbatueshme nga administrata zgjedhore, kandidatët, votuesit dhe vëzhguesit. Në këtë kontekst duhet të theksohet që ndryshimet hynë në fuqi pasi Presidenti kishte caktuar datën e zgjedhjeve, dhe kjo është pasi procesi zgjedhor ka filluar.”.

Komisioni i Venecias dhe ODIHR bëjnë rekomandimet kryesore vijuese që duhen ndjekur para zgjedhjeve parlamentare të Prillit 2021:

Të gjitha autoritetet të hyjnë në një dialog konstruktiv dhe të bëjnë çmos për të zbatuar ligjin zgjedhor në kohë; ato duhet të fillojnë sa më shpejt të jetë e mundur, dhe në një mënyrë transparente, për të sqaruar ndikimin e ndryshimeve, dhe administratës zgjedhore duhet t’i sigurohen mjetet e mjaftueshme për t’i zbatuar ato;
Të shmanget çdo ndryshim i mëtejshëm i legjislacionit zgjedhor përpara zgjedhjeve të ardhshme parlamentare; në veçanti, caktimi i kufijve të zonave elektorale nuk duhet të ndryshohet;
Liderët e partive politike të përmbahen nga të qenit kandidatë në disa zona elektorale;
Të sqarohet ndikimi i ndryshimeve në lidhje me koalicionet lidhur me nenin 96 të Kushtetutës për emërimin e Kryeministrit.
Komisioni i Venecias dhe ODIHR rekomandojnë, që pas zgjedhjeve parlamentare të vitit 2021:

Të hiqet mundësia që liderët e partive politike të garojnë në disa zonat elektorale;
Të respektojë të drejtat e barabarta për të gjitha palët në një koalicion për të apeluar veprimet dhe vendimet e koalicioni;
Të prezantohet mundësia që kandidatët individualë të paraqesin ankesa ndaj ndarjes së mandateve brenda një liste;
Të sqarohet përkufizimi i pragut për zgjedhjet lokale në kuptimin që ai zbatohet në nivel lokal, nëse është e nevojshme përmes një rregulloreje;
Të rishikojë nenin 67 (4) të Kodit Zgjedhor në mënyrë që të zvogëlohet numri minimal i kandidatëve për tu paraqitur në listë;
Të konsiderohet që të bëhet një përjashtim nga pragu kombëtar 1% për pakicat kombëtare.
Të vazhdojë adresimin e rekomandimeve të ODIHR-it lidhur me zgjedhjet.

10 Comments

  1. Lapsi nxorri ferrat per gomeret e saj.
   Tema po ashtu nuk i la pa gje gomeret e vet.
   Nuk di njeriu I shkret se ke shkrim te besoj.
   Dhe kur I shajn e u thone. Media KAZAN.
   Ofendohen.
   Kurse lexuesit GOMER, do fillojn te pellasin fort e te mbrojn partit e tyre.
   Perfundimisht te ne nuk ka media te pavarura. Po vetem interesaxhinj dhe gjobaxhinj.

 1. Qe ka uzurpuar cdo pushtet dhe ka luftuar median kritike kete e dinim, se dhe arbitrazhi na faturoi qindra miliona euro. Por me e renda eshte aktrimi i lodhur dhe manipulimi i opinionit publik se gjasme ishte duke pritur çeljen e negociatave pasi kishte permbushur detyrimet. Justifikimet se BE eshte skeptike nga qe ka problemet e saja nuk ka bythe ku te rrije, pasi nuk qeveriset dhe behen reformat thjesht se i kerkon BE. Reformat dhe qeverisja e mire i sherben shoqerise shqipetare per te prosoeruar dhe per ti garantuar lirite dhe te drejtat themelore. Te tjerat jane tallava rilindase.

 2. Ku e ke shuplaken o Lapsi?Te mos behet asnje ndryshim ne legjislacionin zgjedhor deri ne zgjedhjet e ardhshme thote,pra te shkohet ne zgjedhje me kodin e ri zgjedhor,plus thote qe mos lejimi i kualicioneve nuk ndikon ne rezultatin e zgjedhjeve,pra shuplaka eshte per Lulin dhe Monen dhe jo per Ramen…

  1. “procedura për miratimin e ndryshimeve në Kushtetutë si dhe në Ligjin Nr. 118 ishin jashtëzakonisht të nxituara. Konsultime të gjera ndërmjet aktorëve politikë dhe organizatave joqeveritare, duke siguruar një afat të duhur, duhet të kishte ndodhur para ndryshimit të këtyre ndryshimeve themelore”.

   Komisioni i Venecias nuk mund te rekomandoje te mos hyje njeri ne zgjedhje sepse nuk ka kompetence per kete: Opinioni nuk merr përsipër të trajtojë kushtetutshmërinë e ndryshimeve, sepse për Komisionin e Venecias “kjo duhet të jetë detyra e Gjykata Kushtetuese sapo të bëhet përsëri funksionale.

   Në këtë kontekst duhet të theksohet që ndryshimet hynë në fuqi pasi Presidenti kishte caktuar datën e zgjedhjeve, dhe kjo është pasi procesi zgjedhor ka filluar.”.

   Provo te lexosh. Mos shiko vetem me “adhurim” lidhjerin se behesh si Spiropali

 3. Edvin,do me rrugaç ?!Lere mallin se po te han koken !Foli dhe Venecia ?Kthe çeten qe ke ne parlament pas dhe beji nul ato palaçolleqe qe kurdise bashke me rudina hajkarin,hashashisten,te dashuren e ledios se ruçit qe ne vogeli dhe mutlim bythqirin,me ze te çjerre,ze kurven !
  Tani,te gjithe i ke kunder,ti vazhdo perpara,karvani i hajduteve e ka marre mesazhin tend,ka nje vit:Kap ç’te kapesh-se ikem !!!Letrat jane aty si sardele te qelbura do shkoni ne burg,plehra hajdute !

 4. kot e keni
  se ky popull sh i trashe
  po fare i trashe

  ne 25 prill do dalin me gernet dhe daulle shoket mallakastriote dhe tepelenas
  te votojne per partine e sumes ne 6 am, tu majt rradhen per 1 ne rresht

  zotimi kesaj rradhe eshte
  te mos i kapi ora 7 am pa votuar
  te tere ne bllok kundra armikut te huaj

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu