• |
ide | kryesore

Kreu i Nismës Thurje: S’do presim Bashën që të fitojë besimin e qytetarëve, ai nuk e ka për herë të parë që konkurron

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Endri Shabani, themeluesi i “Nisma Thurje” ka folur për karrierën e tij në politikë, duke treguar edhe momentet e tij të para. I ftuar në emisonin “Me Xhaxhiun”, ai u shpreh se nuk e pëlqente mënyrën sesi bëhej politikë në Shqipëri.


“Rama duhet të ikë si fenomen dhe për këtë Lulzim Basha duhet të ofrojë alternativë, pra duhet ti japë qytetarëve besimin se do të jetë ndryshe dhe do të qeverisë më mirë. Nëse ka qytetarë që e besojnë këtë, duhet të votojnë për Bashën. Fatkeqësia është që shumë qytetarë nuk e besojnë këtë sepse Basha nuk është hera e parë që konkurron. Në 2017 nuk arriti të bindte qytetarët, në 2019 nuk u fut fare në zgjedhje. Ne nuk mund të presim pafundësisht Bashën që të fitojë besimin. Mendojmë që duhet të futemi në lojë. Kemi pritur gjatë në fakt. E urrej mënyrën si bëhet politikë në Shqipëri. Edhe tani nuk më rri mirë ky kostumi i partisë. Kur më thoni parti, më rrëqethet mishi. Ky është realiteti dhe këto janë rregullat e lojës, është e pamundur të dalim me kandidatë të pavarur. Nga ana tjetër, qytetarët në mënyrë dërrmuese, propozimi ka qenë futuni si subjekt në zgjedhje”, tha Shabani.


I pyetur se nga çfarë vuan partia e re e krijuar, thotë se nuk arrijnë të mbrojnë dot aktivistët që të jenë të pavarur, pasi nuk i marrin dot përsipër kostot.

“Vuajmë vetëm nga një gjë. Nuk arrijmë dot të mbrojmë aktivistët tanë. Kemi shumë njerëz që janë të pavarur, janë kapacitete intelektuale që nuk dalin me “Nismën Thurje” pasi kanë frikë nga reagimi i pushtetit. Është kosto që shumë prej nesh e kemi marrë dhe të tjerë ngurrojnë ta marrin,”-shtoi ai.

18 Comments

 1. Po bëje edhe ti një provë o Shabono se kueshedi do të dalësh më mirë se bojaxhijtë e tjerë qejfllij të së kuqes !

 2. Pse te presesh doren e Bashes kur je ngrohte ne sqetullen rilindase te Rames?
  Nuk e di, a e thura qarte mendimin..

 3. 1…2…3…SULJUNI QENIT.
  U be ky te flas per liderin e madh te pd. Ai qe na ka prir nga fitoria ne fitore. Ai qe do na siell REPUBLIKEN E RE.

 4. me mire te votoj keta se gaz bardh bq e lulin qe ly koken ..po lulin kush e financon le ta thon pak keta qe bejne sikur se din qe rama e mban ne sken lulin meqe eshte i dobet Mos ishte lul bq me gazin Rama do ishte bo si ver llapa rahmetliu

 5. Me vjen keq po mundohuni bashke me Xhozin, Patozin ,Murro Murrizin ,Rudin, Kujtim Gjuzin te pakten te merrni kallamunxen dhe ate boll e keni.

 6. Ne fakt Bashen duhet ta heqin te vetet. Duhet ta kishin heq me kohe.

  Basha asnje kontribut ne PD bohet minister i jashtem dhe i plas skandali me faljen e detit.
  Bohet minister i transporteve dhe i shpeton akuzes per shperdorim multimilonesh se ishte me “grip”
  Bohet minister i mbrendshem dhe vret kater te pafajshem ne rruge.
  Konkurron per kryetar bashkije dhe vjedh votat diten per diell.
  Merr drejtimin e PDs edhe pse ishte nga fajtoret kryesor per deshtimin me te madh qe PD pesoi ndonjehere ne zgjedhje.
  Shkaterroi strukturat e PD dhe hoqi te gjithe ata qe i benin hije.
  Humbi zgjedhjet vendore smbajti pergjegjesi.
  Ngriti cadren, morri gjysmen e qeverise, humbi zgjedhjet parlamentare dhe prap smbajti pergjegjesi.
  U rizgjodh ne krye ne PD me vota te vjedhura.
  Doli nga parlamenti duke shenuar fiaskon me te madhe ne historine e PD.
  Deshtoi ne aksionin per permbysjen e Rames dhe rezikoi ta listoje PD si organizate terrorriste.
  Humbi te gjitha bashkite ne vend – prap asnje pergjegjesi.
  Thote qe do mendoj per popullin dhe do luftoje oligarket, po u kap me presh ne duar me $670 000 kesh qe si dihet origjina. Mori benz $130 000 dhe tre vila nga oligarket.
  Eshte i vetmi pretendent per kminister qe nje kembe e ka ne Shqiperi dhe tjetren ne Hollande. Ne fakt gruaja dhe vajza as nuk kane shtetesi shqiptare jo.
  Thote qe jam i djathte dhe shkollen ne hollande e ka bo me paret e Sorros.

  Lista e deshtimeve vazhdon me asnje arritje per tia treguar bazes. ASNJE.

  1. Me kaq informacion te pasur per “gabimet” e Bashes, qenke gati edhe ti te krijosh partine tende te re. Pyet njehere edhe Bojaxhiun se si behet.

 7. Kur u bone ti o klysh kurve te thuash qe je fytyre e re e politikes. Vetem justifiko burimin e parave qe ke ber shkollen ne angli dhe hajt flasim pastaj. Zgjebs sorosian

 8. Njesoi si patozi si zofina si bojaxhiu mèxiu edhe ky . ju do meri veglat e njeri tjetrit po te kishe ber parti qe 3 vjet para mundeshe te ishe i besuar sote nuk te besoin je nje los e veliajt ke deklarata e tija para 3 muajsh qe tha do formohen 5 parti te djathta te konkuroin ne 25 prill nga e dinte se ky esht dhe i majt , jeni nje los e rama veliajt

 9. Si merren keto leket e sorosit se me iku tepeleku?? Ne Shqiperi flitet sh per kete pune. kush ti jep???? Kush i mban??? Duhet me apliku per ato????? Nga duhet tja nisesh???? Ca do soros ne kembim??????? Apo i jep me fajde????Info pls.

  1. Duhet te jesh ” i denje si gjithe ridhjeresit..hajdut, karrierist, i paafte por ta shasesh mire veten, i korruptuar, dhe sadopak b.q… Nese e ndien veten gati, paraqitu tek zyrat e fondacionit ” shoqeria e hapur” tek pazari i ri..

 10. Ti ore surrat macok me nismen mendon se do hysh ne parlament Duke andare me share PD ,o bythlepiresat e Games. Te gjithe ju Topallet, Patozet, Murrrrua i Lushjes e ti surrat macok do koshin e plehrave do perfundoni o te la future

 11. Leni llafet Shabono se nje mut te madh do besh dhe ti si te tjeret qe pa firmosur njehere ne bordero u bene Mi nistra, Kryetar Bashkie, deputete dhe Kryeministra.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu