• |
ide | kryesore

PD: Raporti alarmant i FMN tregoi katastrofën me financat publike, Rama ka çuar ekonominë në depresion

-Instant, Lajme, Të fundit

Partia Demokratike ka reaguar sërish për raportin e Fondit Monetar Ndërkombëtar, të publikuar dy ditë më parë, në të cilin nënvizohej se Shqipëria ofroi ndihmën më të ulët për qytetarët dhe bizneset gjatë pandemisë. Përmes një deklarate, ish-deputetja Jorida Tabaku, nënvizoi se “raporti i FMN ishte i qartë dhe i prerë; ai tregon katastrofën në të cilën ndodhen financat publike dhe ekonomia”.


Tabaku ka theksuar se raporti tregon qartazi si qeveria i ka braktisur qytetarët pasi zgjodhi PPP-të përpara shqiptarëve, zgjodhi pagesat ndaj koncesioneve të oligarkëve përpara pagesës së nevojave të shqiptarëve në mes të pandemisë. Po ashtu në deklaratë thuhet se keqmanaxhimi i Ramës do të ndikojë në rënien e mëtejshme të prodhimin e brendshëm bruto edhe në vitet në vijim. Sipas Tabakut shqiptarët kanë nevojë për një qeveri që punon për njerëzit dhe një shtet që ofron kushte të barabarta.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu