• |
ide | kryesore

Shokon avokati i Trump: Ish-shefi i sigurimit të zgjedhjeve duhet të pushkatohet

-Instant, Lajme, Planet

Një avokat i Presidentit Donald Trump ka thënë se një ish-shef i sigurimit të zgjedhjeve amerikane “duhet të nxirret në agim dhe të pushkatohet”.


Kjo deklaratë e tij erdhi pasi ish-shefi i sigurimit të zgjedhjeve tha se disfata e Donald Trump nga Joe Biden nuk kishte fare lidhje me mashtrimin e votuesve, pretendim ky i republikanëve.


Avokati i Trump, Joe DiGenova tha se ish-shefi, Chris Krebs po sillej si “avokat i mafias”.

Krebs u pushua nga detyra si kreu i Agjencisë së Sigurisë Kibernetike dhe Infrastrukturës së Sigurisë (Cisa) në 17 Nëntor, pak kohë pasi ai tha se zgjedhjet, në kundërshtim me pretendimet e Trump, “ishin më të sigurtat në historinë Amerikane”.

DiGenova mbrojti presidentin në hetimin e Rusisë dhe tani është përfshirë në përpjekjet për të përmbysur rezultatet në shtetet e fushës së betejës. Fushata Trump ka fituar një gjyq dhe ka humbur 39.

“Kushdo që mendon se zgjedhjet shkuan mirë,” tha ai, “si ai idioti Krebs që dikur ishte kreu i sigurisë kibernetike, ai djalë është një plak i klasit A. Ai duhet të vizatohet dhe të kuartizohet, të nxirret në agim dhe të pushkatohet”, tha avokati DiGenova.

Një ditë më parë, Krebs i tha ‘CBS 60 Minutes’ se Trump po përpiqej të “minonte demokracinë … për të minuar besimin në zgjedhje, për të hutuar njerëzit, për të trembur njerëzit”.

Por Trump e quajti atë intervistë “një shaka qesharake”. DiGenova nuk është ndihmësi i parë i afërt i Trump që bën thirrje për vdekjen e një zyrtari në disfavor të presidentit. Në fillim të nëntorit, ish-shefi i fushatës dhe strategu i Shtëpisë së Bardhë, Steve Bannon tha se drejtori i FBI-së, Christopher Wray dhe eksperti i shëndetit publik, Anthony Fauci duhet t’u priten kokat. Por ky reagim u fshi nga Twitter.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.