• |
ide | kryesore

Kombet e Bashkuara heqin kanabisin nga lista e drogave të rrezikshme

-Instant, Lajme, Planet

Një komision i Kombeve të Bashkuara ka votuar për heqjen e kanabisit nga lista që e një prej nga drograve më të rrezikshme. Me anë të këtij veprimi njihen vlerat medicinale të bimës. Komisioni i Kombeve të Bashkuara për lëndët narkotike ka pranuar të mërkurën rekomandimin nga Organizata Botërore e Shëndetësisë për hequr kanabisin nga lista e drogërave të rrezikshme, e klasifikuar si e tillë nga Konventa e Lëndëve Narkotike në vitin 1961.


Ky është një lajm i mirë për miliona njerëz të cilët e përdorin kanabisin për terapi dhe gjithashtu reflekton realitetin për një rritje të tregut kanabisin si produkt medicinal. Komisioni votoi me 27 vota pro për rivlerësimin e kanabisit, ndërsa 25 ishin kundër. Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Mbretëria e Bashkuar, Gjermania, Afrika e Jugut ishin ndër vendet që votuan pro, ndërsa Brazili, Kina, Rusia dhe Pakistani votuan kundër.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu