• |
ide | kryesore

Spiropali: Buxheti nuk është “sofra e Sudes”

-Instant, Lajme, Të fundit

Ministrja për Marrëdhënien me Parlamentin, Elisa Spiropali iu kundërpërgjigj akuzave të deputetes Rudina Hajdari dhe Ralf Gjonit në lidhje me buxhetin e shtetit të akorduar për pandeminë.


Duke iu përgjigjur propozimit të Hajdarit që të jepet dhe një tjetër paketë ndihme për qytetarët në nevojë dhe bizneset e vogla, për shkak të krizës nga pandemia, Spiropali tha se buxheti nuk është “Sofra e Sudes”.


 “Historia e borxhit që u përmend nga zona Hajdari dhe zoti Gjoni është një histori që nuk qëndron dhe nuk ka lidhje me faktet. Nga njëra anë pretendojnë se ne ta bëjmë detin kos, zonja Hajdari. Që të rrisim ndihmën dhe të vijojmë mbështetjen e biznesit sikur buxheti të ishte ‘sofra’ e Sudës. Po se si bëhen bashkë këto të dyja, vetëm këta të dy e dinë. Borxhi është nën kontroll. Përballja që qeveritë kanë pasur ndaj kësaj fatkeqësie, borxhi nuk është jashtë kontrollit, ne kemi ruajtur parametrat e riskut. Kemi vijuar dhe me rindërtimin. Janë momente kyçe, ku qeveria po vijon mbështetjen. Projekti i rindërtimit është projekti më i madh në këto 30 vite sa i takon infrastrukturës. Meqë duan një bilanc, e ftoj zotin Murrizi që të shoh se ku po shkojnë këto para. Meqë ka qëndruar në atë parti, Atij i duken se këto para të buxhetit janë ato gafat e Bashës që hyjnë e dalin dhe s’kanë asnjë pasojë. 4646 banesa kolektive kanë filluar në Thumanë në zonën më të prekur nga tërmeti dhe 2 mijë apartamente në Durrësë. Marrëveshja me Emiratet parashikon 2 mijë apartamente në Spitallë. Këto janë para të buxhetit, që iu jepen familjeve që mos të lënën askënd jashtë. S’punojnë 3-4 kompani, siç thuhet rëndom sa për të kaluar radhën dhe për të kapur ndonjë votë. Janë disa kompani që punësojnë shumë qytetarë. Ka shpërndarje të buxhetit. Më e mira është përpara nesh”, tha Spiropali.

16 Comments

 1. M’duket s e e gjeta kush m’i ha pulat naten!
  Kam ca pula qe me dalin manget ne mengjes.
  Nga surrati……

 2. Sudja eshte lule ne krahasim me Rilindjen per sa i perket menaxhimit te pareve. Sa keni vjedh ju nuk ka burg qe ju shqeteson, sudja e shkrete ne burg skishte kush ti conte buke.

 3. 50 shtepi private jane ndertuar deri tani,baxhella hajdute thote 4000 e ca po ndertohen ne Thumane ?!Ju ?Hahahahahahaahhahahahah,tallni menderen me delet qe u votojne,tallni edhe ato funderrina qe u bejne fresk e mos pafshin nje dite te bardhe kurre ne jete,vete dhe ç’ju mbaj pragu i shtepise !
  Kush po i nderton banesat ne Thumane,Baxhelle Hajdute ?!Ju ndertoni nje shtepi e shumezoni me 300.Njesoj si supermonstra erion velia .
  Ju jeni monstra hajdute e genjeshtare.
  Mashtruese te ndyre,pisanjose e qelbur !
  U bere ti ish pabukse te flasesh !?Them ish se tani te keput ne dysh me leket qe i ke vjedhur ketij populli dele e jo dele !Sa shtepi ke te Kodra e Diellit ?Sa toka ke ne Fier,sera,e plantacione me ullinje ne disa qarqe te ketij lesh vendi e flet ti,ptu plehre ?
  Nje here ne muaj laheshe o pise ?!Te njeh mire Lapraka,dhe rruga “Rexhep Preza”shume me mire !

 4. Buxheti eshte Tepsia e partise qe nuk ndahet me asnje qe nuk i ben bythelepires shefit si KJO E SHEMTUARA 100 cm femer 🤮🤮🤮

 5. Kjo lloj Spiropalle,nuk respekton,bile as edhe i din detyrat qe ka si ministre e mardhenieve me Parlamentin!Mund te kishte debatuar me Hajdarin,ndofta,,,Ministrja e ekonomise,por sic duket,ajo,ose e ka pare te drejte pretendimin e Hajdarit,dhe nuk eshte ndjere,dhe per te plotesuar kete mungese te saj,eshte hedh Spiropallja,se kujton gjithnje qe eshte ne “Doganat”,qe vertete mund te krahasohen me sofren e Sudes.Nga ana tjeter,kjo Spiropalle,kujton se” sofra e Sudes” ( pra buxheti i shtetit),mund te sherbeje vetem,per nojat qe kane djegesit e pleherave,pra per nevojat e rilindjes (sepse keta marrin pjesen me te madhe te tyre).Hyxhym Rilindje ,me surreterit e Spiropalles,Balles,Lali Kaqolit te Ures,e sidomos te kryesharlatanit Rames.

 6. Ndrro kostumet çdo 2 – 3 ore ti se ne terezi e ke oj skenderbesh . te erdhi dita edhe ty te tallesh me te pangrenet dhe te paveshurit .

 7. Kjo ministri duhet te shkrihet fare! Eshte pa lidhje, vetem konsumon te ardhura. Leket ti kalojne buxhetit te Shendetesise.

 8. O shoqja Lenka rilindse, Sudja eshte therrime ne krahasim me ju. Po se di pse ekziston nje ministri e tille propagande. Bej qejf dhe noj dite moj robqire femer boj.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu