• |
ide | kryesore

Debati i ashpër/ Besnik Mustafaj godet Mustafa Nanon: “Po të përdor Rama deri në poshtërim”

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

“Mustafa Nano një nga të përdorurit e kryeministrit deri në poshtërim”. “Një njeri që i shërben kryeministrit duke shpallur humbjen e sigurtë të opozitës”. “Përfaqësuesi më i shquar i propagandës së rilindjes”.
Me këto përshkrime të rënda e ka karakterizuar ish ministri i jashtëm Besnik Mustafaj, gazetarin dhe shkrimtarin Mustafa Nano. Në një shkrim në gazetën Panorama, ai ka marë si ilustrim debatin e ashpër të zhvilluar në “Open” në ditën e parë të dhjetorit mes Grida Dumës, Frok Çupit dhe Agron Gjekmarkajt.


Debati që ngjalli një jehonë të paparë në rrjet për nivelin e ashpër të përplasjes dhe të kapërcimit të etikës, është komentuar nga shumë aktorë të opinionit publik.


Një mes tyre qe edhe Mustafa Nano i cili komentoi ndryshe nga një masë e madhe njerëzish. Ai e pa fillimin e mëkatit tek sjellja e “frustruar” e Grida Dumës. “E para ishte Grida Duma, e cila e filloi fjalën duke e identifikuar Frrok Çupin si “ky individi përballë”. Ishte një mënyrë përbuzëse të foluri. Ishte një ftesë për t’u kacafytur. Dhe e gjitha pa asnjë arsye. Dukej sikur Grida kishte shkuar në Open bash për të zhvleftësuar “individin përballë”. Për asgjë tjetër. Pas kësaj, mori atë që kishte llogaritur të merrte. Dhe kështu gjeti shkak për të hedhur në drejtim të Çupit terma të tjerë, si “këllirë”, “llum” etj.-shkruante Nano në opinionin e tij ku gjente dhe arsyen e kësaj sjelljeje- Unë e kam një shpjegim pse Grida u soll në atë mënyrë. Shpërthimi i saj është tregues i një nervozizmi në kampin opozitar, të cilin miqtë e saj e kanë demonstruar me kohë. U bë shumë kohë që janë jashtë zyrave të shtetit, dhe i ka kapur frika se mund të mbeten në krahun “e gabuar” të parlamentit edhe për të paktën katër vjet të tjera”.

lexo me tej

Përplasje e fortë në TV mes Grida Dumës dhe Frrok Çupit: Je hiç, këllirë, llum…

Pikërisht me këtë qasje të analistit ka replikuar sot ashpër Besnik Mustafaj.

Duke hequr mënjëanë qëndrimin e Frokut: “Çupi është ai që është: i mplakur shumë keq dhe, me sa duket, pa ndonjë të afërt pranë, që ta këshillojë për të shmangur daljet në publik” dhe atë të drejtueses së emisionit Eni Vasili që nuk shfaqi solidaritet gjinor, Mustafaj merret kryesisht me Nanon. “Mbrojtjen e Frrokut ai e kishte vetëm si pretekst për t’i bëre shërbimin e radhës Edi Ramës” thotë ai duke theksuar se qëllimi i shkrimit është të tregojë “si përdoren nga Kryeministri deri në poshtërim disa njerëz të penës, përfaqësuesi më i shquar i të cilëve është Mustafa Nano”. Mustafaji merr në analizë atë që ndodhi realisht dhe rrëfen se si e tregoi atë më pas gazetari: “Sipas Mustafa Nanos, Frrok Çupi është mirëfilli viktimë e Grida Dumës. Ai vërtet e humbi kontrollin e vetes, dhe kjo nuk ishte gjë e mirë, – gjykon Mustafa Nano, – por Grida Duma e paska provokuar shumë rëndë”.

Aq me zell e ka marrë me sa duket Mustafaj dekonstruktimin e Mustafa Nanos, sa nuk ka neglizhuar as estetikën e jashtme të tij: “Me çfarë po shoh…Nano më kujtoi djemtë e provincës në moshën e rinisë tonë. Mustafai në Çorovodë e unë në Bajram Curr. Kur ndonjërit prej këtyre djemve i jepej mundësia për të zbritur në Tiranë, ai fillonte të “vishej”, duke marrë hua te shokët ku një triko, ku një setër, ku pantallonat e ku këpucët”.

Dhe pasi përshkruan këtë qasje pre ish djali province Besnik Mustafaj i jep edhe një këshillë vërsnikut të tij: “Rriji larg Ramës. Ai nuk ka respekt për shërbëtorët. Madje argëtohet duke i poshtëruar, siç bëri para ca ditësh me njërin nga ministrat e tij më të përulur, të cilit, kur e pa që mbante çorape të kuqe, iu drejtua faqe kamerave të ERTV: Po ti, paske vjedhur çorapet e mia? Pastaj, me sinjalin e ERTV e shpërndau në të gjitha ekranet e vendit, që ta shohim ne e të argëtohemi me cinizmin e tij”.

©Lapsi.al

44 Comments

 1. mustafo nonos esht mir me ja qi te gjall e te vdekur qe i ka ky langue idiot bythlipis si baton stanishiqi esht ky qen

     1. o te qifshin cecenet librin e shpis . te qifsha rracene kurves me burra e me gra o kurve ekuqe

 2. Po e perdor the ! Tamam si lecke bythe,ashtu do perdorur se i takon fshatarit te zbritur ne Tirane mbas viteve 90 .Po kur e mban veten si trendi qe s eshte gje tjeter vecse nje koqe gomari ,shikoni menyren e te folurit ,tamam prej perversi,

 3. besniku qe kur ishe min i jashtem e kapi dr berisha duke qi ate kurven qe tani punon ke fejziu dhe e kishte keshilltare

 4. Nano dihet qe eshte i perdorur, por eshte i vetmi nder te perdorurit qe e perdor arsyen dhe fjalen me njefare elegance. Monologu, sigurisht i dizenjuar per manipulim, nuk calon fare logjikisht dhe eshte i mire kuruar estetikisht. Nese do ishte ndryshe do gjente edhe Besniku ndonje gje per ta kritikuar pervecse te thote qe eshte i perdorur, sepse kjo edhe pse eshte e vertete eshte e mbiperdorur si menyre e skualifikimit te kundershtarit. Nuk e di a ben me pune. Duhet marre direkt me argumentat, dhe kam frike se argumentat dhe faktet ne kete punen e Grides dhe Frrokut, pertej histerise e tollovise te hipokriteve ne politike dhe shoqeri civile nuk jane me PD-ne .

  1. Muç Nano 60 vjeç burrë, vishet si ndonjë hipi 16 vjeçar me xhinse të shkyera, çorapë me ngjyra e po kështu edhe me xhaketa prej kllouni për tu shitur medemek si një çun çamarok”modern”.
   Pikërisht këtë farë hipie plak, e patëm parë gjatë protestave të studentëve që tju kundërvihej atyre e ti dilte në mbrojtje Ramës.
   Kaq shpejtë e haruan disa që është po ky sharllatan provincial që bëri thirrjen që të mbidhen gjithë qelbësirat për të sjellë në pushtet Ramën ?
   Është pikërisht ky fshatar me emrin mysliman Mustafa nga Skrapari , që kujton se mund të duket më “europian”, po të sulmojë 80% të popullsisë shqiptare që i përkasin kësaj feje.
   Është po ky sharllatan qe e shet veten edhe si historian dhe na e nxjerr Gjergj Kastriotin, heroin kombëtar të shqiptarëve me origjinë serbe.
   Të më falin lexuesit për shprehjen, por nuk do të pier…… kush se a ekziston apo jo njëfarë katundari si Muç Nano, nëse nuk do të dilte në publik me ca idiotësira të tilla siç përmenda më lartë.
   Ka në të vërtetë shumë muçër që kujtojnë se mund të bëhen të njohur vetëm duke i thënë të zezës të bardhë e në të kundërt, e ky është muçi Nano.
   Antipatija shpesh mund të krijohet për dikë, edhe për shkaqe subjektive, e ky farë Muçi më është dukur i neveritshëm ditën e parë që e kam parë në ekranin televiziv, me ate maninë për të mbledhur buzët si kurvat kur thonë fjalën “vërtetë” ?

 5. Solidaritet me Griden si grua dhe intelektuale, sa per Mustafa Nanon qysh kur ju dhurua shtepia nga nje deputet I PS eshte bere zagari I rradhes. Mos harroni Muci ka qene dhe spiun I sigurimit.

  1. Ksaj grides i ra llaku po he. Paska ber kot der tani si evropiane. Ja doli ne identitet te përçu saj. Llapaqene si shumica

   1. O Aldo qeke produkt i turnit te trete , je nga ato kurva qe ke partine me te shtrenjte se shqiperine . o te qifsha ropt e shpis o kelyshi i kuq

 6. Kush me shpjegon perse thirret per opinione nje si Nano?!
  Nga goja e Nanos ne vite neper studjot televezive kam degjuar shprehje si: Une nuk e kam lexuar X-in apo Y shkrim por kam bindjen se….
  Une nuk e njoh fenomenin per te cilin po flasim por kam pershtypjen se …Per mendimin tim …sado qe s’i njoh rrethanat …duhet te kete ndodhur keshtu….
  Nano u shpalos moderatoreve injorancen ,bufffonlleken qe ne hapje te ligjeratave te tije dhe ata prape e afrojne.
  Mos te flasim pastaj per sherbimin rigoroz dhe “te fshehte ” qe afron ndaj Rames ne vite. Per t’u bere i besueshem si ” i pavarur”, Nano . fillon diskutimet gjithnje i revoltuar dhe gjithnje i hap me shprehje si:Une nuk jam me asnje pale…une nuk i dal ne mbrojtje…asnje… nuk me ha meraku as per …as per..etj..
  Shqiperia ka nje stagnation opinionbersish pergjithesisht, por me kete(Nanon) n’a fyen inteligjencen.

 7. Neveri dhe peshtirosje per palaçon me emrin Frrok Çupi
  Akoma me neveri dhe shume here me shume peshtirojse per kryeqelbesiren me emrin Nano .
  Respekt per yllin me emrin Grida Duma
  Akoma me shume respekt per Agron Gjekmarkaj .

 8. Muci ishte ai qe beri thirrje qe te mblidhen gjithe horrat vetem e vetem per te mundur berishen, kshu qe nuk ka pse te te vije cudi qe te dale e te mbroje cdo horr qe eshte pro rilindjes.

 9. Ky Nano byth shpuari esht ky qe ka thene kam kenaqesin me te madhe kur shkerdhehem ne bythe pasi jam homo🙈🤮💩. Kur ku kurv bure deklaron vet se jam homo ju mos humbni koh ore popull se s ja vlen.

 10. Ik o besnik koqja qe te ka perdorur sali palla si shami qurresh dhe ti prape je kthyer te soji jot malok me bisht ndershale. Nga ish komunist i partise u gdhive demokrat. Ik o vemje vdis me mire

 11. Muç Nano 60 vjeç burrë, vishet si ndonjë hipi 16 vjeçar me xhinse të shkyera, çorapë me ngjyra e po kështu edhe me xhaketa prej kllouni për tu shitur medemek si një çun çamarok”modern”.
  Pikërisht këtë farë hipie plak, e patëm parë gjatë protestave të studentëve që tju kundërvihej atyre e ti dilte në mbrojtje Ramës.
  Kaq shpejtë e haruan disa që është po ky sharllatan provincial që bëri thirrjen që të mbidhen gjithë qelbësirat për të sjellë në pushtet Ramën ?
  Është pikërisht ky fshatar me emrin mysliman Mustafa nga Skrapari , që kujton se mund të duket më “europian”, po të sulmojë 80% të popullsisë shqiptare që i përkasin kësaj feje.
  Është po ky sharllatan qe e shet veten edhe si historian dhe na e nxjerr Gjergj Kastriotin, heroin kombëtar të shqiptarëve me origjinë serbe.
  Të më falin lexuesit për shprehjen, por nuk do të pier…… kush se a ekziston apo jo njëfarë katundari si Muç Nano, nëse nuk do të dilte në publik me ca idiotësira të tilla siç përmenda më lartë.
  Ka në të vërtetë shumë muçër që kujtojnë se mund të bëhen të njohur vetëm duke i thënë të zezës të bardhë e në të kundërt, e ky është muçi Nano.
  Antipatija shpesh mund të krijohet për dikë, edhe për shkaqe subjektive, e ky farë Muçi më është dukur i neveritshëm ditën e parë që e kam parë në ekranin televiziv, me ate maninë për të mbledhur buzët si kurvat kur thonë fjalën “vërtetë” ?
  Sidoqoftë , këto që kam shkruajtur janë thjeshtë opinione e nuk besoj se hyjnë në “shpifjet” që i ka aq me merak Rama.

 12. Muç Nano ka që nga 97 që përdoret.Nuk bëri karierë te Pd siç shumë të tjerë dhe filloi të sulmonte partinë ku bënte pjesë.Tani përdoret dhe më shumë se sigurisht pas është leku.Njerëz pa asnjë cilësi njerzore.Mender shesin dhe b…… për qëllime cinike.Se kanë problem se përdoren!!!

 13. edhe ti o besnik i perdorur je ,te oerdori basha fjoja per komision transparent po te gjithe e dime si vajten ato zgjedhjet brenda od-se ku hynin 27 kandidate e dilnin 28 fitues …..

 14. E ka mire Ramazoni gjate qe i qu media kazan.

  Grida Duma nji cope kurve, del e bo si e forta lagjes se do nje vend per deputete.
  Frok Cupi spiun sigurimi. Themelues i PD
  Gjonmarkaj, “profesori” oratorise qe nuk dihet cfare ekspertize ka. Thiret ne studio vetem per te thone qe cdokush qe nuk eshte me PD eshte kundra PD.
  Ne loje futet katnari Skraparit qe i duket vetja si Larry King.
  Ne loje futet edhe besniku partise, spiun sigurimi 24karatsh.

  Po te vesh re, te gjithe jane kundra fjalavjen Murrizit, qe i kujto dosjet dhe prejardhjen.

 15. E keni fituar betejen pa ja nisur nxirni sa me shume kurva si Grida dhe Salianji dhe i fituat zgjedhjet e 25 Prillit kane ngele me kurva ne PD nxirini se keni me bollek

 16. Bythkuqet po kenaqen me patuta t e kristaqeve po varferohen shqiptAret po pasurohen kelyshat si zaho ta Gezoni albanistanin kafshokamonista

 17. Muc Nano ky pseudo analist , qe shprehet me krenari se eshte kunder ndryshimit harron qe arsyeja e 21 Janarit u shnderrua ne aleat dhe bashkepuntor per Ramen dhe rilindasit e tij , anetareve te grupit te zjarrit qe qelluan mbi protestuesit e thirrur nga Rama ju besua PS dhe pushteti lokal , kjo per vrasjet , per vjedhjen e rruges se kombit nuk kujtohet ky Muti me falni Muçi se kostoja per kilometer e PPP ve eshte disa fish me e larte sot , se shendetsia falas pati rezultat rritjen e kostove per shqiptaret dhe perpos ketyre e shume te tjerave si Beneti etj asnje denim hajnash, vrasesish e plaçkitesish sipas keti gazetarit nano nuk pame veç fullanit qe i mori buxhetit miliona lek per d enimin me porosi te Rames..

 18. Besniku thote: “faji i drejtueses së emisionit Eni Vasili që nuk shfaqi solidaritet gjinor” me Dumen.
  Po Duma me zhargonin e rruges qe perdori, “llum , kellire” me tonin dhe xhestet kercenuese, me syte e murretyer prej urrejtjes nuk kishte asgje prej femre.
  Debati i saj ishte si e nje mashkulli horr e trim, skishte nevoje per mbrojtje si femer sepse “kaperceu ylberin” me ato qe tha u be burre i shemtut me ato qe nxirrte nga goja.

  Sa per Muc Nanon vari trapin. Ka komplekse inferioriteti dhe mungese diturie te theksuar.
  Nje fshatar a malok qe kerkon te hiqet si i ditur e modern.
  Vini re kur hedh ato rripat kraheqafe siper nje kemishe te bardhe ne emisionin e vet per tu duk si Larry King i CNN.
  Ne fakt Larry i shkrete e ka nga halli se eshte kocke e lekure, pa bythe dhe i mban rripat kraheqafe e jo rrip mesi se i bien patallonit. Kurse Muci ka nje lagje me bythe e rripi i mesit i ben pune. Por si fshatar e njorant qe eshte…kujton se e ben te zotin qyrku qe mban.

 19. muci mund te jete cdo gje vecse i perdorur nga i gjati apo nga dikush tjeter ,e kam pare ne aq shume studuo televizive te “perleshet” me kedo ,keshtu qe mos ja fusni kot .sa per kete pseudo shkrimtarin me nje tendence pseudo don zhuani ,sja vlen as ta perdoresh se eshte komplet njeri i kompleksuar ….

 20. Eh mer Besnik.
  Mustafai nuk ka kerkuar asnjehere posye shtetrore. Keshtu qe mira apo gabim…thote ate qe mendon.
  Kurse ty te kane bere lecke kaq here. Te kane perdorur si u ka dash bytha..Sala…Argita…Luli… Dhe me sa duket do vazhdojne ta bejne. Se nje here qe humbet virgjerine..nuk e rifiton dot kollaj.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu