• |
ide | kryesore

Liroi nga burgu disa të dënuar përjetë, kërkohet shkarkimi i gjyqtares së Krujës

-Instant, Lajme, Të fundit

Inspektorati i Lartë i Drejtësisë ka kërkuar shkarkimin nga detyra të gjyqtares Enkelejda Hoxha. Hetimi nisi si rezultat i ankesës së bërë nga Ministria e Drejtësisë për lirimin e shumë personave të dënuar me burg për jetë, mes tyre dhe Endrit Doklen, ish-numri dy i bandës së Durrësit. Në janar të këtij viti, Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj kërkoi pezullimin e saj, pasi me vendimin e saj liroi nga burgu, Doklen.


Pas vrasjes së Hekuran Billës në zonën e Komunës së Parisit emri i gjyqtares doli sërish në skenë. Billa ishte dënuar me 25 vite burg për një vrasje të ndodhur në Angli por 10 vite para përfundimit të dënimit, Hoxha i fali 5 vite Billës, ndërkohë që 5 vitet e fundit i ka konvertuar në shërbim prove, duke e nxjerrë atë menjëherë nga qelia.


3 Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu