• |
ide | kryesore

Lituania vendos kufizim të lëvizjes deri në fund të janarit

-Instant, Lajme, Planet

Duke parë rritjen e infeksioneve me Covid-19 dhe numrin e vdekjeve, Lituania ka vendosur të bashkohet me radhët e vendeve që planifikojnë bllokime të ashpra të koronavirusit, me masa të rrepta që hyjnë në fuqi të mërkurën.


“Vetëm dyqanet që shesin gjërat e domosdoshme do të jenë në gjendje të qëndrojnë të hapura dhe arsimi do të kalojë në mësimin në distancë”, njoftoi qeveria pas një takimi.


Masat do të qëndrojnë në fuqi deri më 31 janar.

Tre milionë banorët e vendit gjithashtu do të shohin lëvizjen e tyre të kufizuar. Banorët e Lituanisë nuk do të jenë në gjendje të udhëtojnë jashtë komunitetit të tyre. Në fakt, edhe udhëtimet jashtë shtëpisë janë të ndaluara nëse nuk ka ndonjë arsye të fortë për ta bërë këtë.

Arsyet e forta përfshijnë shkuarjen në punë, te mjeku dhe blerjet e domosdoshme.

Vendimi për të zbatuar kufizimet ishte një nga lëvizjet e para të qeverisë së re të kryeministres Ingrida Simonyte.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu