• |
ide | kryesore

Mblidhet sot kolegji zgjedhor, Biden pritet të shpallet zyrtarisht president i SHBA-së

-Instant, Lajme, Planet

538 anëtarët e Kolegjit Zgjedhor do të mblidhen sot për të zgjedhur zyrtarisht Joe Biden si presidentin e ardhshëm të SHBA-së. Takimi vjen në një moment të tensionuar dhe të brishtë për institucionet demokratike të vendit pasi presidentin Donald Trump vijon të mos pranojë humbjen dhe zhvillon beteja të gjata ligjore me pretendime të pabazuara për mashtrim të zgjedhjeve.


Nga ana tjetër Biden, që fitoi 306 vota elektorale kundrejt 232 të Trump, pritet t’i drejtohet popullit amerikan me një fjalim pas zyrtarizimit të tij.1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.