• |
ide | kryesore

Zjarri që Vjosa Osmani ndezi në Tiranë

-Instant, 1, Arkiva, Ide

Vizita e presidentes në detyrë të Kosovës,Vjosa Osmani, mund të shënohet pa frikë si një nga më të tensionuarat që një kryetar shteti ka kryer në këtë vend, ndoshta që nga koha e Nikita Hrushovit. 


Askush më parë, nga Serbia apo nga Greqia qoftë, nuk ka ndërmarrë ndonjë udhëtim zyrtar, për të masakruar politikat e ndjekura nga një njeri i vetëm. 


Asnjë shef shteti, apo qeverie, nuk ka zbarkuar në Tiranë me një paketë kundërshtuese ndaj të gjitha qëndrimeve të lidhura me Kosovën, që një shumicë parlamentare ka imponuar në politikën e jashtëme të këtij vendi.

Po të qëmtohen me vëmendje mesazhet duket sikur Vjosa Osmani ka nisur rrugën drejt Tiranës, jo për të forcuar marëdhëniet mes dy vendeve, por për të azgjesuar Edi Ramën. 

Në një analizë të plotë (lexo poshtë) Lapsi.al i ka renditur të gjitha ato që tha presidetja në detyrë e Kosovës.

Vjosa Osmani në Tiranë/ A do ta detyrojë Ramën t’i përmendë Vuçiçit gjenocidin serb në Kosovë?

Ajo lëvizi çdo gur për të theksuar se afërsia e kryeministrit tonë me Aleksandar Vuçiçin, po e pengon dënimin e genocidit serb të kryer në kohën e Millosheviçit.

Deri këtu, kjo qasje, ndonëse e vë në vështirësi të madhe Ramën, duke kërcënuar planet që ai ka thurur me presidentin serb për të sunduar së bashku rajonin, mund të duket e drejtë dhe racionale. Në situatën ku gjendet, me liderët aktualë të UÇK-së të burgosur në Hagë, Prishtina është në drejtën e saj të kërkojë nga Shqipëria ndihmë në ribalancimin e situatës dhe mbështetje ndërkombëtare. 

Pra, ndonëse Edi Rama do paguante gjithçka për ta shmangur adresimin publik të kësaj kërkese, një president i Kosovës ishte i dënuar ta artikulonte publikisht atë.

Por, e keqja është se në axhendën e Vjosa Osmanit, nuk qe vetëm kërkesa për dënimin e genocidit serb. 

Ajo u pasua, aty për aty, me një tjetër kritikë të ashpër ndaj një çështjeje të cilës Edi Rama i ka vënë gjoksin. Ajo u kujdes të theksojë se mini-shengeni ballkanik i shërben më shumë Serbisë sesa dy vendeve tona. Ajo e tha këtë pikërisht në Tiranë, në të njëjtin vend ku pak muaj më parë Vuçiç e fshikulloi mikun e tij Edi, se kompleksohej nga liderët e Prishtinës për të mbrojtur këtë projekt të së ardhmes (lexo poshtë).

Faktet/ Rama mori urdhër nga Vuçiçi: Sulmo liderët e Kosovës

Pyetja që shtrohet është: a mund ta evitonte Vjosa Osmani këtë thikë të dytë në shpinë ndaj Ramës? A mund ti kërkonte ajo llogari mbrojtësit të kësaj ideje në Shqipëri, kur qeveria e Prishtinës dhe shumica e partive politike që e mbështesin atë, kanë nënshkruar pro saj në zyrën ovale, në prani të Donald Trump?

Provë se presidentja në detyrë e Kosovës nuk tregoi asnjë dashamirësi për ta kursyer kryeministrin tonë ishte edhe fakti se ajo nuk harroi të dënojë aventurën e e zgjidhjes së konfliktit shqiptar- serb, përmes shkëmbimit të territoreve. Atë që Rama dikur e quajti si një mundësi që të jepet njëherë në jetë, për hir të së cilës ia vlente të kundërshtohej edhe Anxhela Merkel (lexo linkun poshtë), Osmani e etiketoi si “të tmerrshme”, pa harruar të shtojë se ajo shpërblente Serbinë.

Video/ Kur Rama ishte gati të përplasej me Merkelin, për të ruajtur paktin me Vuçiçin

Pyetja tjetër që shtrohet është: a e shmangte dot Vjosa Osmani rihapjen e kësaj teme, kur tashmë të gjithë e pranojnë se është tejkaluar dhe nuk përbën më rrezik? A shërbente për gjë tjetër shtimi edhe i kësaj çështjeje në paketë, veçse për të goditur Edi Ramën?

Natyrisht renditja e këtyre fakteve nuk të lejon të kesh asnjë mëdyshje për qëllimin e vërtetë të vizitës së saj. Duke nxjerrë para publikut duart e lidhura të Tiranës zyrtare për të dënuar genocidion serb, duke denoncuar rolin e saj për mini -shengenin dhe përfshirjen në aventurën e ndryshimit të kufijve, Vjosa Osmani e vizatoi cullak Edi Ramën. 

Për ato që tha dhe qëndrimet që mbrojti, askush nuk mund ta akuzojë atë për hipokrizi dhe gënjeshtër. Ajo çka na përplasi në fyryrë është e  vërteta që se luan as topi. 

Por, ka një problem. Gjithçka do të ishte OK, sikur ato ti thoshte, qoftë një intelektual i pavarur, apo qoftë edhe një politikan, kryetar partie. Ndërsa, kur artikulohen nga goja e kryetarit të shtetit të Kosovës, pesha është tejet më e rëndë. Sepse askush më parë, asnjëherë, nuk ka zbarkuar në Tiranë duke përdorur të tilla tone dhe me një axhendë kaq të qartë për goditjen e një njeriu të vetëm.

Mesazhi për serbin Mihajloviç/ Ç’tregon për Ramën letra për mikun e paramilitarëve

Këtë e bëri Vjosa Osmani duke përmbysur raportet e brishta mes lirisë për të thënë të vërtetën dhe vetëpërmbajtjes që obligon arsyeja shtetërore. Pavarësisht se Edi Rama mund ta meritojë numërimin e të gjitha atyre që u thanë, konkluzioni që do të mbahet shënim nga kjo vizitë është shumë i rëndë.

Ai dëshmon se qeveria e Tiranës është vënë në shërbim të Serbisë kundër interesave të Kosovës. Dhe kjo është tepër për të qenë në axhendën e takimit të çdo kryetari shteti. Aq më shumë kur “miku” që e thotë këtë vjen nga Prishtina.

©Lapsi.al

         

50 Comments

  1. Osmani erdhi ne Tirane si zgjatim i Berlinit. Ne nje kohe qe SHBA jane pritje te ndryshimit presidencial. Thjesht po i kthejne reston liderit shqiptar per cka beri ne raport me Kosoven

  2. ky andi paska pjerdh perfundimisht. filloi dhe ky kar me skenare spiunesh dhe agjentesh. pune shqiptaresh, kur skane ca thone flasin per shitje

    1. Nje korrektim per autorin e shkrimit. Nuk ka asnje thike mbas shpine. Jane thene shkurt e shqip mu aty ku behet kuvendi.

 1. Shkurt e shqip, Vjosa Osmani nuk eshte as servile, as lypsare, por eshte vetvetja, palca e Kosoves, qe ka luftuar me plumba armiqt, e shigjeton me te verteten tradhetaret, vasale te armiqve kombetare, te cilen pefpeliten ne llumin e zullumeve qe i kane bere shtetit, qytetarve e gjithe kombit. Me vjen keq, qe nuk eshte amerikane e per rrjedhoje ambasadore, se pjesa e madhe e ketyre ose do ishin ne burg, jo nga kjo pseudoreforme, por nga drejtesia e pavarur, ose do ishin ne kerkim nga interpoli. Mjaft me diplomacite e deshtuara, qe e fundosen kete popull per llogarit te ketyre mafozve politik. Vjosa e Albini jane shprese per shqiptaret kudo jane.

 2. Kosova eshte me fat qe ka politikane si Vjosa dhe Albin Kurti. Uroj qe edhe ne Shqiperi te vijne njerez politikane te tille.
  Duartrokas nga larg qendrinin e tyre.

   1. Po nuk ke faj ti more durrsak se je mësuar me admirimin e Spiropalit që e sheh Ramën si Skënderbe.
    A ka mundësi të na e shpjegosh se cilat qenkam ato “ideale” të kësaj gruaje të re intelektuale nga Kosova, që ti e ofendon si rrugaç, e nuk të pëlqekërkan ?
    Mos duhet që falenderojë Ramën për miqësinë që ka ai me Vuçiç buzviçin ?
    Vjollca Oamani është nga Mitrovica , zona ku ka lindur e luftuar Isa Boletini.
    Gjyshërit e saj janë masakruar njeri nga serbët e tjetri nga zogu i kurvës së serbëve, Enver Hoxha.
    Kë quan “pragmatizëm ti” ?
    Që të shkosh e të kurvërosh me kriminelët që kanë masakruar e përdhunuar me mijra gra shqiptare ?
    Pikërisht një pragmatizëm realist shfaqi kjo politikane ekselente.
    Ndonëse e ka kritikuar Thaçin që sëbashku me Ramën bënë pazare për ti dhuruar Mitrovicën Serbisë, kërkën me këmbëngulje që të mos barazohet genocidi e masakrat kriminale të Serbisë, me veprimet e gabuara të udhëheqjes së UÇK

 3. Vjosa Osmani, rrjedh nga nje familje fisnike e vrare dhe burgosur nga te dyja ante e kufirit te vendosur ne mes te shqiptareve. Ajo eshte nje zonje fisnike me gjak dhe ndjenja shqiptare, krejt ndryshe nga bastardi me origjine komuniste dhe gjakpirese qe eshte kryeminister ne Shqiperi

 4. Do të ishte më mirë që Bushati ta botonte fjalimin e znj.Osmani ashtu siç ajo foli me finesën e saj dipllomatike e zgjuarsinë intelektuale pasi komentet veçse ja ulin vlerat atij fjalimi të shkëlqyer e të veçantë të një politikaneje në Kuvendin e Shqipërisë.
  Në sallën e këtij Kuvendi, me thanë të vërtetën , nuk kisha dëgjuar një fjalim të tillë politik ekselent, veçanërisht duke e krahasuar me fjalimet e ca shushkave , bushkave ,tushkave e spiropalëve apo me idiotësitë e karagjozëve si Rama apo Tao Palla.
  Në një mënyrë të shkëlqyer ajo i bëri thirrje të dy shteteve shqiptare për një bashkim e dashuri të ndërsjelltë si një komb i vetëm., pa haruar edhe të falenderojë Shqipërinë për kontributet që ka dhënë në promovimin e pamvarësinë e Kosovës.
  Ajo nuk përmendi persona se nga politikanët e Shqipërisë që kanë kontribuar për promovimin e pamvarësimit të Kosovës, por është e kjartë se nuk kishte parasysh socialistët shqiptarë, .
  E ndjenë edhe palo deputetët e atij kuvendi që ishin shumë poshtë para saj, prandaj edhe me mëdyshje u dëgjuan duartrokitje.
  E kam dëgjuar edhe Albin Kurtin për të cilin është shumë entuziast Bushati,, por edhe ai nuk i afrohet gjëkundi intelektit të kësaj vajze të Kosovës. në prezantimin me kjartësi të mendimeve të saj, pa rënë në nivelet e përplasjeve politike me gjuhë ordinere.
  Për mua , Vjosa Osmani ishte një surprizë e do të kisha dëshirë që një shtet i përbashkët shqiptar në Ballkan, të kishte një presidente si ajo.

 5. Eshte e koye we habiteni akoma me Ramen!
  Ai eshte INTERNACIONALIST PA ATDHE!
  Ky bastard etërish bolshevikê nuk do t’ia dijê oer Shqiperi e Kosove – vetem vlerat mionetare dhe shtypja e masave i imtereson!

 6. VETEM NJE TRIO NE KOSOVE ,ALBIN KURTI KRYEMINUSTER,VJOSA OSMANI KRYETARE E PARLAMENIT DHE DITMIR BUSHATI PRESIDENT O KOSOVES ,GJERAT E MIRA TE VIJN.

 7. Bushat historia vetem perseritet me emrat te rink.
  Skenderbeu,Qemali,Zogu,Hoxha,Berisha,Nano,Meta,Basha kane qene te lidhur me serbet koke e kembe.Biles edhe gjyshi yt Hysniu ishte I Serbeve.
  Serbet dine te bejme shtet ndersa shqiptaret bejme si patriots pa shtet.
  Rrofte Amerika qe marrim fryme,se per Ne, Bushat serbet Jane present gjithemone.
  Keto pordhet e anarshise patriotike Jane flluska sapuni sepse nuk kemi as ushtri per tu mbrojtur.

 8. Ne fakt te pakte jane ata te cilet gjykojne me mendje te ftohte.
  Shumica denon projektin, nese ka projekt, per kembim teritoresh.
  Por cpo ndodh ne praktike, ne territor? Po konstituohet krijimi i Asocacionit te Komunave serbe ne Kosoven e veriut.
  Qe do te jete nje minishtet serb brenda territorit aktual te Kosoves. Pra qe do te heqe edhe ne menyre ligjore administrimin e shtetit kosovar mbi keto komuna.
  Pasi faktikisht edhe sot shteti i Kosoves nuk kryen asnje rol administrativ ne keto komuna. Aty cdo komunikim behet me Serbine. Furnizimet vijne nga Serbia. Behen zgjedhjet serbe per deputetet ne parlamentin serb ne Beograd. Policia e Kosoves nuk e kontrollon fare kete teritor kontrabandash. Popullsia shqiptare po largohet gradualisht prej atje .
  Po ne komunat ku ka shqiptare ne luginen e Presheves. Ne Medvegje dhe Bujanoc shqiptaret e kane humbur shumicen dhe po pakesohen cdo dite e me shume.
  Kjo gje po ndodh edhe ne Presheve dhe mbas 20 vjetesh edhe aty do te mbizoterojne serbet.
  Ndersa shqiptaret po largohen neper Europe, ne Kosove dhe disa ne Beograd duke humbur identitetin, kolonet serbe po shtohen cdo dite e cdo vit.
  Dhe zoti Bushati uroj qe te jetoje deri ne vitin e
  2050 dhe te vertetoje se ceshtja shqiptare ne Luginen e Presheves, nuk ekziston me. Serbet atje do te jene bere shumice, sic jane bere qe sot ne Medvegj e Bujanoc.
  Dhe keshtu Serbia veriun e Kosoves do ta mare faktikisht me ane te Asocacionit . Ne fakt ajo e ka mare qe sot.
  Po keshtu ceshtja shqiptare ne Lugine nuk do te ekzistoje. Dhe atehere shqiptaret do te behen pishman qe nuk e kapen rastin qe ta futnin Luginen e Presheves brenda kufijve shqiptare ne vitin 2020.
  Ne vitin 2050 eshte Serbia e fituar.
  Keshtu i Bushat. Keshtu thuaj edhe Vjollces.

 9. PER MOSPARAQITJE NE PARLAMENT SOT PALLOSHI DUHET TE KISHTE DHENE DORHEQJEN . KJO NA TURPERON TE GJITHEVE . KY IDIOT NUK KA PER TU BERE NJERI KURRE . KETE EDHE MAJMUNET DO TA PERZININ NGA KOPSHTI ZOOLOGJIK .

 10. Nese sot do te kishim nje politikan qe te ishte sa nje e dhjeta e Vjollca Osmanit apo sa nje e qinda e Albin Kurtit , minimalisht Shqiperia do ishte ne stadin e Sllovenise . Sa keq qe kjo tok prodhon vetem kurva e tradhetar .
  Rrofte Kosova , Çameria , Shkupi , Ulqini e Presheva . rrofte Shqiperia dhe tan Shqiptaret kudondodhen .

 11. Neser te gjithe duhet te dalin ne shesh per te kerkuar doreheqjen e rrumpall rames . Mir qe po na vjedh dhe plaçkit si ti doje qejfi por po na diskretiton e po na degjeneron komplet si komb .

 12. Ne Beograd ka nje rruge me emrin Esat pashe Toptani dhe cdo vit ambasadori serb ne France vendos lule te varri i Esatit qe ndodhet ne varrezat serbe.Esati merrte 100.000 franga ar ne vit pension nga serbet.
  Nuk po flas per Zogun se dihet qe serbet e sollen ne fuqi apo per Hoxhen qe Popovici dhe Mugosha e sollen ne fuqi.
  Keto shkembimet e territoreve jane konsum patriotik por ata qe vendosen per Shqiperine dhe Kosoven ne fakt nuk kane folur akoma.Ne qofte se Ata vendosin te gjithe jane dakort sepse shprehja”kalova lumin te dhjefsha kalin”nuk ecen me.
  As Vjosa as Bushati as kushdo nuk vendos dot asgje.

  1. Sa i informuar qenka ky nga jala. Ngaterron Endhjerin me Zogun dhe Esat pashen. Ore kodra pas bregut, mos flit si gomar duke i ngatrruar gjreat pa asnje infaomacion histoirk. Qe ta dijsh o pyke Esad pasha nuk ka mar asnje pension mga serbet, Mbreti Zog nuk e rimori qeverine me ndihmen e serbeve por me ushtaret e besnike te tije, dhe me 20 à 30 mercenaire private serbe e ruse. Ti je nga a ta gjysme analfabetet qe e bejne historine sipas mendjes se tyre gjysmake me myk propagande islamo orientale!!!

 13. Çfarëdo që të thoshte e nderuara Vjosa, prapë, do t’i mbetej borxh Naltgjatësisë tij. Ai meriton shumë më tepër se kaq. Ajo nuk i tha gomar as nuk e paditi në ndonjë gjykatë. Bravo i qoftë! Uroj që të ketë plotësuar edhe një amanet të dy liderëve kosovarë si Z. Haradinaj dhe Z. Kurti, të cilët meritojnë gjithë respektin.

 14. O shkullak por ti je dhe gazekar i vjeter,gjenocidi serb eshte votuar ne kuvend qe 1991 dhe mos harxho kohen per te treguar se cfare beri kjo cika kosovare keto dite ne shqiperi,ajo erdhi per te treguar se mbeshtet salihun dhe liken per llogari te zgjedhjeve,por si erdhi do ike prap pa Len gjurme si nje presidente delirante nje lloj si albini i kurtajve qe akoma dashuron enverin e salihut.Dy vite më pas nga ky vlerësim ministri i mbrojtjes Arben Imami hedh firmwn përmes kësaj shkrese dhe ngarkon një prej njerëzve më të besuar të tij, Gjeneralin Xhemal Gjunkshin komandant i forcës mbështetëse si përfaqësues i kësaj ministrie, për dorëzimin dhe nënshkrimin e kontratës së shitjes të Klubit sportive Partizani.

  Më 16 Tetor 2009 kjo pronë prej 26.525 m2 dhe nën objekt 775m2 shitet për vlerën 10.109.000 lekë.

  Për këtë privatizim Jamarbër Malltezit i mjaftuan 24 muaj për të finalizuar një privatizim të këtyre përmasave duke u përfshirë një sërë institucionesh në një kohë kur janë mijëra ish pronar të cilët kanë 30 vite në kërkim të pronave të tyre mos ende nuk I kanë marrë.

  E gjithë kjo kronologji privatizimi dëshmon vënien e të gjithë shtetit në shërbim të dhëndërrit të kryeministrit Sali Berisha në këtë operacion masiv privatizimi nga ku ai falë kthimit të kësaj prone tek pronarët, u kthye në një përfitues direk më pas në 17 kullat e ngritura me lejen e një tjetër zyrtari nga partia e vjehrrit kyeministër, Lulzim Bashës ish kryebashkiak i Tiranës.

 15. Bushat bashke me Shkulukun ,bashake edhe me Vjosen dhe Kertin apo bashke me Hajradinajn dhe Mete hajdutin sikur te jeni dakort per shkembim territoresh a thua qe keni gje ne dore?
  NJe mut te madh keni as per PO dhe as per JO.Asnje nga Ju nuk ka harxhuar asnje qime bythe per Kosoven ,vetem jeni pasuruar dhe keni shtuar begatine.
  Edhe ky gjatoshi Rame qe vjen verdalle si shampanje e skaduar,asgje nuk ka ne dore pervecse te vjedhi ndonje cope identitet.
  Ata qe na dhane lirine nuk kane folur akoma sepse e dine qe te menduarit dhe te vepruarit e shqiptarit”kalova lumin te dhjefsha kalin” eshte shume e vjeter dhe moderne.
  Por liria nuk eshte e LIRE.(the freedom it is not free).,ajo kushton sa qe shqiptaret nuk e paguajne dot me hartime dhe biseda ne TV tip Bushati apo Fevziu.
  E kush e rruan per mendimin e Bushatit apo Bazes? Askush ,vetem se eshte nje menyre per te ngrene ca te dali perpara.
  Kujdes popullin se eshte shume esnaf dhe ka kenduar dhe kendon ne te gjitha gjuhet e botes,turqisht,greqisht,italisht,frengjisht,serbisht,rusisht,,kinezce,gjermanisht,anglisht ,biles dhe hebraisht.

 16. Është e politike naive që Presidentja e Kosovës të mbaje qëndrim armiqësor ndaj Kryeministrit të votuar Shqiptare? Kushdo qoftë kryeministri, Sali Berisha, Edi Rama apo Ilir Meta. Ky është një budallek madh që institucionet e Kosovës të sillen në këtë mënyrë dhe ti thojnë kësaj diplomaci. Turp.

  1. Me vellane nuk ka diplomaci, sepse te vjen motra per here te pate ne shpi e ti i kthen shpinen, cfare vllaut je. Te dhimka ty per palo kryeminister i Shqipnise, qe ne fakt ai eshte i anti shqiptar. Si priti vucicin, me lule e tapet te kuq 50 m, e nuk mund te priste motren tone, Presidente, qofte edhe formalisht, sic e kerkon etika zyrtare. Turp te keni qe ofendoni figurat me te pastra atdhetare, qe jane ardhmeria e gjithe shqiptarise e ju serviloseni te korruptuarve, qe po i fundosin shqiptaret kendej e andej kufirit, keta vasale shqipfoles te serbise.

   1. Jam Shqiptar, Lezhjan dhe absolutisht me shpirt, zemër dhe mend Shqipëria dhe Kosova janë të pandashme. Por, realiteti është që jemi dy shtete. Si të tillë, është shumë më e lehtë me fut përçarje mes nesh. Po shumë e lehtë. Është njëlloj si kryetari i bashkisë së Lezhes me shku në Vlorë për vizitë dhe me fillu me sha kryetarin e bashkisë së Vlorës. Kjo është pa lidhje komplet. Pse? Sepse banorët e Vlorës e kanë zgjedhur, jo të Lezhës. Njëlloj me këtë presidenten. Nëse kanë gjëra duhet t’i shkoqisin në takimet e tyre private. Në publik ata kanë vetëm një detyrë, me pasqyru marrëdhëniet e shkëlqyera që kanë shqiptarët në Shqipëri me shqiptarët në Kosovë; dhe jo me fut sterkembesha sado t’jua dojnë politika e momentit. Ishte turp sjellja e asajt.

 17. Luci ,nje ish kryespiun I Sigurimit te shtetit thote per vitet 1965-1982 qe. …akoma pa u zbardhur mbledhjet e Byrose Politike ne leter,pra pa kaluar 24 ore ,Serbet e kishin ne tavoline.
  Keta lapsaxhinj Jane per karafila se Osmani apo Kurti Jane xhuxha para Amerikes.Serbia tere jeten na ka akuzuar si shtet jo formues.
  Te provojme te kunderten,por pa ndihmen e pudrosur te Bushatit.

 18. Eh mer and, po karroqe idealist ngele. Duan ca mencuri e pragmatizem kto pune, ti vazhdon fishkellime. Nejse, per kte karen se rru njeri ktu te ne. Ti vazhdo enderro si sumkapuc qe je.

 19. Kurvat mavi , duhet me i rrah dhe me i qi ropt para dhe pas buke . rrace me perverse nuk gjene ne bote. me te bukurat e shtepise ku ti keni . por me pare duhet me ju qi burrat se i keni me kurva se grate o sekti mavjosur

 20. Or I paemer ,11.04 ne te fusim preshin bythes edhe gojes or plehre sic ja futem baballareve te tu kur filloi tu kruhej bytha per presh .Kurse mamiseksit tend I fusim dellin.

  1. Duket se e paska ndarë mëndjen që në 27 prill bashkë me EDramën do të ndodhesh në Aeroportin Nënë Tereza (që ti antishqiptar ja ke mohuar emrin dhe e quan rinas) për tja mbathur për në Beograd.

 21. Kosova nuk mund të ndihmohet në arenën ndërkombëtare nga një Shqipëri anti-Perëndimore dhe as nga figurat më anti-Perëndimore të Shqipërisë.

  Mençuria e Ibrahim Rugovës më 1996, ishte që u distancua nga Sali Berisha, pasi ky i fundit hyri në luftë me SHBA, dhe ai ruajti mbështetjen amerikane për Kosovën, duke mos e bërë pis me Shqipërinë.

  Sot Vjosa Osmani dhe Albin Kurti duan të bëhen aleatë me Ilir Metën dhe Sali Berishën, që janë “dele e zezë” e Perëndimit në Shqipëri, dhe pastaj duan që po kjo Shqipëri anti-perëndimore, të ndihmojë Kosovën. Zoti i ndihmoftë ata dhe Kosovën, me këtë mendje që kanë.

  E njëjta gjë është dhe me retorikën boshe, që Parlamenti i Shqipërisë të dënojë krimet dhe genocidin serb në Kosovë. Kjo domethënë që Parlamenti jonë prej vitit 1991, nuk e paska dënuar genocidin serb dhe tani duhet ta kujtojë për këtë, Albin Kurti me Vjosa Osmanin.

 22. Zjarri qe ndezi Vjosa Osmani ne Tirane e shuan Vucic me nje te shurruar poshte tryezes se Mini-Shengenit Ballkanik ku mban…e dini vete se cilin!

 23. Kryeministri pare shqiptar qe shko ne Beograd pas 70 vitesh, e kur? Fill pas ndeshjes skandaloze Serbi-Shqiperi ne futboll ku lojtaret shqiptar u nxorren me shkelma nga fusha!

  Kryeminister shqiptar me te cilin A. Vucic ka me teper foto se me te shoqen!

  Kryeminister shqiptar qe i vidhet Parlamentit kur aty flet Presidentja ne detyre e Kosoves!

  Po ku gjejne dot serbet me te mire, edhe ta zgjidhte Serbia vete nuk do mund te zgjidhte tjeter

 24. Bravo Vjosa Osmani, brilante ,beri shume me teper se disa diplomate amator e te shitur.

  Sa per KM I ka ditet e numeruar e bashke me te do largohet edhe nje nga politikanet me deshtake te histories se re Shqipetare.

  Kosova duhet ta kete per nder qe ka nje politikane te ketij niveli….

 25. Deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Vjosa Osmani ka lidhje të afërta me biznesmenin që u arrestua nga Policia e Kosovës për fajde, Ismet Osmanin i njohur si Curri. Ai dyshohet se ka qenë lideri i grupit.

  Indoks zbulon edhe lidhjen që e ka Curri me Vjosa Osmanin e LDK-së.

  InDoks edhe më herët kishte raportuar për këtë figurë të botës së biznesit e i dyshuar edhe si mafioz, por në këtë dokumentar do të sjellim një profil krejt tjetër të tij.

  Me krejt lidhjet që i ka me botën e krimit. Me botën e politikës. Spiunazhit ndërkombëtarë. Është një histori e madhe që sillet rreth një grupi të vogël, por të fuqishëm njerëzish”, shkruan Insajder, që në videon e mëposhtme shpjegon lidhjet e Osmanit me një prej personazheve më të dyshimtë në Ballkan.Supen e keni falas deri 25 prill o shpellkaret e cecenit salih

 26. Sali Berisha, Ilir Meta dhe Lulzim Basha

  Presidentja në detyrë e Kosovës, Vjosa Osmani, gjatë vizitës në Tiranë, kërkoi miratimin e një rezolute nga Kuvendi i Shqipërisë, për dënimin e gjenocidit serb në Kosovë. Kjo kërkesë dhe disa deklarata të tjera të zonjës Osmani, sidomos kundër projektit të Minishengenit Ballkanik, po përdoren nga Sali Berisha, Lulzim Basha dhe Ilir Meta për luftën e tyre të përditshme politike. Por, dokumentet parlamentare konfirmojë se, në një kohë kur Sali Berisha sulmonte UÇK dhe e shpallte terroriste siç e quante Millosheviçi, Kuvendi i Shqipërisë ka dënuar disa herë, përmes 15 rezolutave dhe deklaratave të njëpasnjëshme, krimet e përbindshme dhe gjenocidin e Millosheviçit ndaj shqitarëve të Kosovës.

 27. I përjashtuari i parë ishte një piktor dhe quhej Rexhep Aliaj.

  “Ka qenë Rexhep Aliaj, një piktor dhe arsyeja e përjashtimit ishte se doli dhe foli në tribunën e mitingut të parë të PD-së me 15 dhjetor pa qenë në protokoll. Berisha i kërkoi llogari dhe Rexhepi iu kthye se “kush je ti që po kërkon llogari. Ti je një komunist i thekur”. Berisha i tha je i përjashtuar nga PD-ja, edhe pse nuk ishte bërë akoma kryetar i saj. Rexhepi i futi një të sharë dhe u largua

 28. Madje Amerika, sot për sot, ka më shumë arsye që të takojë kryetarin e Opozitës se sa kryetarin e qeverisë.

  Çfarë arsyesh? Shumë të thjeshta:

  Arsyeja se kazani i opozitës po zien, jo kazanë të tjerë. Aty përgatiten ‘ puçet’ kundër njëri tjetrit, aty gatuhen molotovët, aty është përqendruar frika e liderëve se mos po vjen Drejtësia e na merr me vete, aty është strehuar presidenti i republikës duke braktisur ligjin, aty po bëhet gati ‘revolucioni permanent’ i dhunshëm deri në zgjedhje; aty po ravijëzohet edhe njëfarë anti- amerikanizmi që do ta ndikojë rajonin drejt një dorëzimi ndaj kaosit e pastaj drejt Rusisë… Ja pra pse është e njohur një nga arsyet.

  Arsyeja se PD duhet të ndahet prej traditës së dhunës që e ka lodhur kombin tonë që prej vitit 1996, shto 4 dekada më parë. Luli nuk ka aq shumë mundësi sa ta ndajë muhabetin, por të paktën me vulën e tij të mos marrë ‘visto’ dhuna në bulevarde dhe mbi institucione. Preludi i një kaosi të përgatitur, me partinë e presidentit në krye, u duk këto ditë me rastin e ‘Klodianit’.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu