• |
ide | kryesore

Prokuroria franceze nis hetimet në lidhje me postimet ndaj konkurrentes së Miss France

-Instant, Paparazzi, Slider

Prokuroria e Parisit ka hapur një hetim pasi ministrja, Marlene Schiappa, paraqiti një ankesë mbi postimet  antisemitike (armiqësor ose paragjykues ndaj popullit hebre) që synonin një konkurente të Miss France me rrënjë izraelite.


Prill Benayoum, e cila përfaqësoi rajonin e Provence për konkursin Miss France 2021 të zhvilluar të shtunën (19 dhjetor)  në mbrëmje, përfundoi natën me kurorën e vendit të dytë.  Por rezultati i saj nuk u prit mirë dhe në Twitter u shkruan komente të shumta antisemite që u shfaqën pasi Benayoum përmendi babanë e saj “izraelo-italian” kur ajo u prezantua. “Xhaxhi Hitler, ke harruar të shfarosësh zonjën Provence”, ”do të pendoheni që jeni gjallë” lexohet në postime në Twitter. “Miss France nuk është një konkurs antisemitizmi,” tha Schiappa ditën tjetër në Twitter .


Ajo dërgoi një kërkesë të plotë mbi çështjen të hënën në zyrën e prokurorit të Parisit, duke cituar një ligj francez që kërkon që nëpunësit publikë të shkojnë tek prokurori kur ata janë duke parë veprimtarinë kriminale në punë. Postimet antisemitike gjithashtu nxitën reagime nga figura të tjera politike, të cilat u bënë thirrje platformave të veprojnë më shpejt për të fshirë përmbajtje të tillë.

“Përballë këtij sulmi urrejtjeje … platformat nuk duan të veprojnë” tha Aurore Bergé, një ligjvënës me La République en Marche të Emmanuel Macron, në Radio Classique të hënën në mëngjes.  “Ne duhet të jemi shumë më të shpejtë në fshirjen e këtyre mesazheve … dhe kështu të urdhërojmë platformat t’i fshijnë ato pasi nuk po e bëjnë.” “Ajo që unë propozova … është të verifikoj që platformat tani të pajisen me burime për të qenë në gjendje t’i përgjigjen menjëherë urdhrave të autoriteteve”, tha Komisioneri Evropian Thierry Breton, i cili prezantoi Aktin e Shërbimeve Dixhitale në 15 Dhjetor , në BFMTV.

1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu