• |
ide | kryesore

Si po i del boja Veliajt, manipuluesit përtac të mediave

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Propaganda e Erion Veliajt ka mbërritur në lartësi groteske. Edhe sektori i tij i mbipopulluar i shtypit, ka degraduar deri në atë pikë, sa u servir të njëjtin lajm të gjitha mediave, por edhe gazetarët që i shërbejnë, po e bëjnë këtë punë me aq angari, sa nuk i heqin asnjë presje servisit që duhet të kryejnë, duke e botuar lajmin “copy paste” në të gjitha mediat. Kjo është parë sot. pas fjalës që mbajti kryebashkiaku para anëtarëve të këshillit, ku foli edhe për teatrin e ri kombëtar.


“Kemi disa javë e muaj që diskutojmë ende për prishjen e Teatrit Kombëtar, një ndërtesë e cila nuk mbante më, sipas të gjitha studimeve, por sidomos sipas 99% të aktorëve dhe atyre që realisht punojnë aty, dhe jo në një parti politike. Detyra e kryetarit të Bashkisë dhe Këshillit Bashkiak është të marrin vendime për të ecur përpara. Nuk marrim dot vendime që mbajnë peng vendin. Vendimet duhet të jenë si të ecim përpara dhe unë besoj fort se një ndërtesë e re, moderne, me 9-fishin e hapësirës, e vendosur ekskluzivisht në territorin e Teatrit Kombëtar, pa i ngrënë asnjë centimetër, është një ndërtesë që i ka hije Tiranës, teksa hyn në 100 vjetorin e dytë të saj si kryeqytet” tha ai duke e shfrytëzuar këtë ssi gjithmonë për të goditur një opozitë që nuk do të vijë kurrë në pushtet dhe pikërisht për këtë mban peng vendin.


Këtë tekst që e disponon të plotë edhe Lapsi.al, e shpërndau për mediat zyra e shtypit e bashkisë.

Dhe shikoni çfarë ndodhi?

Asnjë nga këto media nuk bëri detyrën e saj për të pyetur: pse Erion Veliaj në fillim mbështeti ligjin special të parlamentit për prishjen e teatrit që më pas u rrëzua nga BE dhe presidenti? Pse ai mbështeti gënjeshtrën se projekti i Bjarke Ingels ishte paguar nga hartuesi i ofertës së pakërkuar Fusha? Pse pastaj nxorri alibinë se Firma Fusha u tërhoq ngaqë nuk plotësonte dot kërkesat ekzigjente të Hervin Culit dhe Altin Bashës? Pse në fillim ai mbështeti versionin e Ramës se shteti s’kishte para për të ndërtuar vetë një teatër, ndërsa tani kërkon kredi 30 milionë euro, për të provuar të kundërtën, se do ndërtohet me paratë e bashkisë?

Skandali/ Pa nisur Teatri, Rama e Veliaj imponojnë pa garë projektin e paguar nga Fusha

Atij nuk iu përmend as mënyrëa se si u rekrutuan, një e nga një, aktorët dhe as nëse do të ndërtohen kulla pas teatrit, ashtu siç ishte plani i parë me kompaninë Fusha. Në vend të këtyre deklaratat e tij u mbuluan me tituj gloriozë, sikur publiku ta ketë memorien të shkurtër.

Por kjo ndodh gjithmonë e deri këtu nuk ka çudi. Ajo që është qesharake dhe e neveritshme njëkohësisht, ka të bëjë me faktin se në të gjitha mediat e kontrolluara prej tij, lajmi i Lalit është botuar njësoj, me pikë dhe me presje, siç është shkruar nga zyrat e bashkisë (shiko faksimilet poshtë).

Skaneri/ Veliaj, sa shumë mashtrime vetëm brenda një interviste (video)

Dhe kjo është gjëja që po i nxjerr bojën përditë e më shumë. Sepse prej kohësh, gazetarët në redaksi e kanë kuptuar se lajmet për Veliajn, janë njësoj si reklamat që u paguhen pronarëve. Ato as ndryshohen, as redaktohen, vetëm botohen, madje pa u lexuar. Dhe më e keqja është se ndaj këtij injorimi përbuzës që i bëjnë gazetarët, nuk reagon as zyra e idiote dhe pertace e bashkisë.

Kërcënimet ndaj mediave/ Veliaj, një manjak që lë gjurmë

Së paku, gjithë ata vetë që paguhen të mund të përgatisnin lajmin në forma të ndryshme, për mediat e caktuara qofte edhe për të ruajtur fasadën. Por as kjo nuk ndodh. Sepse kur situata degjeneron deri në kët pikë, askush nuk merr më mundimin që ta ndalë. Dhe prandaj prodhohen situata qesharake si kjo, kur vetëm titulli i gazetës është i ndryshëm, por lajmi i botuar është i njëjti që ka shkruar bashkia.

©Lapsi.al

29 Comments

 1. O LAPSI.
  Nese doni te beni nje shkrim te sakt. Dhe te besueshem, per postin e kryebashkiakut. Dilni e beni nje sondazh neper tr. Shumica e njerzve e vlersojn.
  Dhe e sigurt qe tr e zgjedh serish veliajn ne krye te bashkis.
  Pra lerini keto shkrime inati. Dhe dilni e beni nje mini sondazh.
  Ju interson????

  1. Mund ta vleresojne dhe 99% te njerezve ne sondazh, por kjo sdo te thote qe ne kete pike Lapsi ska te drejte. Ik qihu tani, shkerdhate!

    1. E megjithate ajo rrotullohet, tha Galileo mbi turren e druve.
     Apo ku e njeh Galileon ti. Ti vetem me sufllaqe i ke postimet e tua. Mer nje here hamburger.
     Dru me pre do te kete gjithmone.
     Dhe gazetat Veliaj i ka blere te gjitha. I degjoj tek Bashkimi.
     Fillon me Panorama, Shqiptarja.com, Telegraf, Koha Jone, Mapo, Fjala, Standard, Cili. Vetem nje gazete ka kunder Tema e Meros.
     Pirc pirc.
     E megjithate ajo rrotullohet, tha Galileo, o dru me pre.

  2. Hahaha cna shkrive ti! Seriozisht e ke?
   Edhe mund te jete e vertete kjo qe thua ti, por gjithsesi kjo nuk do te thote qe Lali Eri po ben dicka pozitive per Tirnen. Po te kishin mend shumica e njerezve ne Shqiperi do ishim si Zvicra ne, dhe jo vendi me pleh ne Europe.

   1. o loqe , po kur je injorant i lindur mos boj si i ditun , o loqe
    ene here tjeter kur do me bo si intelektual shif i qik wikipedia
    para se te shkrush .

  3. Ta lexoj lali Eri kete komentin tend, do njehet i ofenduar. Do thote me vete: ” bobobo arriti puna te me mbroje mua nje sufllaqist qe i ben fjalite sikur i pret me sopate qe s’di kur vihet pike e kur presje:).

 2. Por le të kthehemi tek ata që mendojnë se Vjosa ka fyer Tiranën zyrtare dhe ndaj e kemi kritikuar. Vjosa ka fyer pa të drejtë shtetin shqiptar, duke gënjyer për faktet.

  Personalisht Vjosa nuk ka fyer qeverinë aktuale, as Edi Ramën. Vjosa ka fyer Sali Berishën dhe Ilir Metën, që kanë qenë në pushtet prej vitit 1991 deri në vitin 2000, kur është çliruar Kosova prej Serbisë.

  Kërkesa e saj që Parlamenti i Shqipërisë të miratojë një rezolutë ku të dënojë genocidin serb në Kosovë, është një fyerje e ndyrë ndaj shtetit shqiptar, Parlamentit shqiptar të Sali Berishës deri më 1997 dhe atë të socialistëve Nano- Majko- Meta deri në vitin 2000, të cilët kanë miratuar 15 rezoluta për Kosovën deri në vitin 2000.

  1. Prandaj te shaj ohh dobici i kuq paemer se futesh ne portal per me bo rremuje per cfare shkruhet ketu,dhe cfare brrockullis ti?!
   Se une se kam natyre me sha,se ti mund te kesh nje moter ose nene te perkryer,dhe se meriton ti shajme ato prej teje

   1. Nuk ka as nënë e as motër të përkryer, nuk ka asnjë mundësi, kurvat pjellin kurva, përjashtimi përforcon rregullin, por jo në rastin e langaraqëve militantë të të gjitha partive që janë parrazitë e gjysëm të arsimuar.

 3. Ky eshte me i rrezikshem se Rama

  Pasi eshte genjeshtar serial mjafton te rikujtojme premtimin e tij per mosndertimi te larta ne Tirone duke u bere njesh me mafien e droges dhe ndertimit..

  Sa per Tironen eshte e pabanueshme.

  1. Pse, Rama ka ndonje nderprerje ne genjeshtrat qe thote cdo dite? Keta te dy jan nje m*t i madh i ndare pergjysem nga rrota e nje qerreje qe ka kaluar mbi te

 4. Nuk ka me hapesira. Pallate ne mes te pallateve masakra me e madhe qe po ndodh.
  Prokuroria duhet te nderhyje sa me pare

 5. Ooo popull i Tiones dhe ju qe shkruni mir per Erion mutin, a keni sy mo qa po bon ky plere apo ju jep ju qe shkruani nga cop mut te hani juve qe shkruni per ket mut mire dhe ju mbyll gojen ee . Prandaj jemi kaq mbrapa o popull se me shum duam partin pastaj femijet dhe kombin, turp miljona her turp, prandaj kush ka pak tru ikni prej ketij vendi te mallkuar nga Ruso Serbet.

 6. YMER GELBAZA KELLIRA DO TE PUBLIKOJ NJE DOSHE PER LAL DHJERIN SE ,KUJTIM GJUZI ESHTE BABAIT I DJALIT YR LAL DHJERIT-E KA BERE EDHE ME GREG KRISTAQ RAMEN PER GREGUN thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA E PRET NE WC LAL DHJERIN PER TI FUTUR LLAPEN NE BYTY BILES EDHE CARLO BOLJA BOLINO NUK JA KALON MJEROS SE MJERUAR

 7. ZOTI BUSHATI JU LUTEM PRANOJE NJE POST SI KESHILLTAR POLITIKE TE ALBIN KURTIT OSE DITMIR BUSHATIT SE NE KETO ZGJEDHJE ESHTE E GARANTUAR SE DULLA KOTI DO TE PERFUNDOJ NE KOSH TE PLEHRAVE SE KRYEMINISTER KOTI

 8. Mos u ngaterro. Lali Velina e ka paguar dy sufllaqe sot per te komentuar ketu. Por jo vetem kaq, i ka derguar si dhurate edhe nje kuti ku ka pase vendosur torten Ajola, kuti bosh kuptohet

 9. Ne Tirane do dalin grope, as 10 deputete nuk japin, nuk ka biznes qe ti japi vete ketyre, nuk ka punetor ge thjeshte ri japi vete ketyre, nik la popull qe ti japi voten ketyre Hajdutave, Kriminelave, Horrave te Rilindjes.

 10. Ky zgjyre, nuk eshte se po i del boja qe pershkruan gazetari ne konceptin e tije, editorial, e ka te drejte, por ky si i pa boje, por me maske aktoresh, ka mashtruar ,mashtron ne cdo ore e minut. Pa shtruar faktet qe jane bere e behen cdo dite me kllounin e bashkise, duhet te dijme qe sa rreal e konciz ka qene me shperndarien e taksave qe ka mbledhur nga populli. Vetem me taksen e shkolles, pese vjecare qe ky hajdut ka mbledhur, po te llogaritet ne shumen e mbledhur, me siguri qe jo do ishin bere aqe shkolla sa jane te domosdoshme, por edhe ne akumulim.Do ju jap nje shembull, ne rinovimin e shkolles !MAJI, ne Tirane,,,shuma ishe 480,000000 leke, vetem per rinovim, e qe gjoja do behej me sistem ngrohje, bujrum, shkoni e kontrolloni, vetem arenime, zbukurime, per soditje. Me ate shume mund te ndertohesh se paku nje shkolle e re, me te tera paisjet, e ku vajten parate e popullit? Ivodhen, me sigurine me te madhe, banditi e CO,, pra vetem me kete shembull shihet makuteria e ketij banditi hipokrit qe na mbush ekranet me propaganden e shpelare nga nje surrat i ndyre kllouni. Perse nuk le kontrollin e shtetit ti beje auditin e shpenzimeve e parave te taksave se sa e ku i con ky mamuth.. Keshtu vepronte edhe ish kryetari , qe sot e ka ne krye te partise e pushtetit, sepse vidhnin, genjenin, e benin propagande se po benin punera te medha.Prandaj ketij laros jo boja, por edhe ndryshku po idel ngadale, po aqe sa dhe kryetarit e bandes se tyre te rilindjes se qelbesirave.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu