• |
ide | kryesore

Superiore/ Teuta skuadra e rekordeve që nuk vlejnë në një fazë loje: Vllaznia ka vetëm atë që i duhet

-Instant, F1, Sport

Kampionati ka përfunduar fazën e parë të tij duke krijuar tashmë një fizionomi të potencialit të skuadrave dhe asaj që mund të prodhojë ky edicion. Supriza e befasi, statistika interesante e zhgënjime në nëntë javët e para të sezonit. Teuta është skuadra që ka fiksuar më shumë rekorde, por ndoshta askush nuk i vlen sa ai i Vllaznisë, që është skuadra kryesuese, me numrin më të lartë të fitoreve 6 e me sulmin më të mirë të kampionatit, 14 gola.


+7 golavarazhi i kuqebluve, më pozitivi bashkë me Partizanin, ndërsa nuk i bën asnjë punë Teutës fakti që është skuadra e vetme e pathyer, sepse 7 barazimet e fiksuara në 9 ndeshje (më shumë se cdo skuadër tjetër) e kanë bërë të humbasë terren në krahasim me skuadrat pretendente. Durrësakët kanë vërtetë mbrojtjen më të mirë, vetëm tre gola të pësuar, duke përligjur kolonën e humbjeve zero, por në anën tjetër janë sulmi më i keq i Superiores, me 5 gola të shënuar në 9 takime, bashkë me Bylis e Apoloninë.


Fierkat janë mbrojtja më e keqe e kampionatit, duke pësuar 19 gola, ndërsa Kastrioti është skuadra befasi e fazës së parë me 13 pikë e performanca pozitive, që ia kanë bërë jetën të vështirë kundërshtarëve të rëndësishëm, edhe pse krutanët janë të sapongjitur në Superiore.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu