• |
ide | kryesore

Gjykata rrëzon padinë e Selami Simsek, turku një hap më pranë ekstradimit

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Gjykata Administrative rrëzon padinë për Selami Simsek, i cili kërkoi azil në Shqipëri me argumentin se përndiqet nga autoritetet në Turqi, pasi pjesëtarët e familjes së tij janë mbështetës të lëvizjes Gylen.


Simsek paditi Drejtorinë e Azilit dhe shtetësisë në Ministrinë e Brendshme dhe Komisionin Kombëtar për azilin dhe refugjatët dhe kërkoi nga gjykata t’i urdhëronte këto dy institucione t’i pranonin kërkesën e tij për azil në vendin tonë.


Për momentin ai ka mundësinë e Apelimit të vendimit dhe nëse rrëzohet edhe në Apel Administrativ rrezikon dënimin drejt Turqisë, si miku i tij Harun Çelik.


1 Comment

  1. Eh ka mar urdhër nga vëllai Erdogan ky fyelli kryeministër i ynë.Asnjë vënd europian nuk i dërzon turqit e larguar nga satrapi Erdogan e ky satrapi ynë bën të kundërtën.Dhe pëllet që e dua Europën por sna do ajo!!!E si të dojë kur i del kundër në gjënë më të shtrenjtë,liritë e të drejtat e njeriut.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.