• |
ide | kryesore

Pse Kosova ka ende shpresë

-Instant, 1, Arkiva, Ide

Një lajm i mirë, që do ishte i paimagjinueshëm këtej në anët tona, ka ardhur nga Prishtina. Drejtësia i ka ndërprerë jetën një qeverie të paligjshme e cila qëndronte prej shtatë muajsh në detyrë, falë votës së vetme të një deputeti, të dënuar me burg. 


Ky vendim i Gjykatës Kushtetuese, që e konsideroi të pavlefshme votën e 61 të Ethem Arifit, duke vendosur shkuarjen drejt zgjedhjeve të parakohëshme brenda 40 ditësh, nuk ka rëndësi vetëm se shënoi fundin e një kabineti të kotë, të zgjedhur kundër vullnetit të votës popullore. 


Lexo me tej:

Kushtetuesja vendos/ Rrëzohet qeveria e Avdullah Hotit, Kosova për 40 ditë në zgjedhje

Ai nuk është i rëndësishëm vetëm se e riktheu legjitimitetin në duart e sovranit, kundër vullnetit të një kaste të korruptuar politike. 

Ai dëshmon shumë më tepër sesa kaq. 

Sepse, në thelb, organi më i lartë i gjyqsorit në Prishtinë, i dha të drejtë një kërkese të opozitës së Vetëvendosjes, duke ndërmarë një akt të forë kundër pushtetit të gjithë partive të vjetra. Sado dyshime të jenë ngritur, kohë pas kohe, për Gjykatën Kushtetuese të Kosovës, ajo ka nxjerë vendime që drejtësia në Tiranë do të kishte frikë edhe ti imagjinonte. Këtë herë rrëzoi një qeveri duke ndjekur traditën e ndërprerjes së mandatit të dy presidentëve dhe të një kryetari kuvendi.

Pra edhe njëherë, Kosova tregoi se mekanizmi i kontrollit të pushteteve është i mundshëm edhe në një demokraci shumë më jetëshkurtër sesa kjo e jona.

Por, ajo që jep shpresë nuk ka të bëjë vetëm me mirë funksionimin e balancës mes institucioneve dhe kontrollin reciprok të tyre. 

Edhe skena politike kosovare ka dëshmuar se refuzon të jetë një kënetë e përhershme si këtej nga ne. 

Vetë ekzistenca e lëvizjes Vetëvendosje, një forcë e pa mbështetur nga establishmenti mediatik dhe oligarkik e demostron këtë. Në më shumë se në një dekatë e gjysëm, forca e Albin Kurtit njeh vetëm rritje, nga zgjedhja në zgjedhje dhe po bëhet gati të futet në garën e sapo hapur si partia më e madhe politike në vend. 

Pasi dëshmoi në pak muaj qeverisje se nuk e do pushtetin me çdo çmim edhe kundër interesave të vendit, pasi nuk iu nënshtrua aventurave alla Grenell, për të bërë pazare të ndyra, sipas modelit tinzar të politikanëve të vjetër, përpara Vetvendosjes po hapet një horizont i ri dhe pa pengesa.

Albin Kurti flet për “The Guardian”/ Grenell nxiti puçin kundër qeverisë

Me Thaçin dhe Kadri Veselin të ngujuar në gropën e Hagës që hapën vetë, me Isa Mustafën që iu thyen të dy patericat, ajo që e mbante në presidencë dhe ajo që e mbante në Uashington, me Avullah Hotin që e përdorën si vegël dhe që nuk diti të dalë kurrë nga kostumi që i qepi Hashimi, Albin Kurti ka sot një mundësi të pamatë të dëshmojë se koherenca dhe parimësia shpërblehen dikur në politikë. Dhe ky nuk është një lajm dosido, në një vend ballkanik.

Krejt i zakonshëm nuk është as konsolidimi i figurës së Vjosa Osmanit. Gruaja më e votuar e Kosovës, ndonëse u tradhëtua nga kasta e mykur e partisë së saj, ndonëse u flak përjashta, duke zhbërë edhe grimcën e fundit të tolerancës nga ajo që ka mbetur prej Rugovës në LDK, sërish po tregon që mbijeton në sondazhe. Dalja e saj si forcë serioze në zgjedhjet e ardhshme është gjithashtu një ogur i mirë për një demokraci të re. Ajo është dëshmia e një mjedisi të shëndoshë politik, që di të ndajë dallimin e  qartë, mes atyre që mbajnë fjalën e dhënë duke respektuar mandatin që kanë marrë dhe kalkulatorëve që bëjnë pazare me interesat e çastit. 

Farkëtimi i modelit të Vjosës si antitezë e kotësisë, meskinitetit dhe mungesës së çdo aspirate të treshes Mustafa, Veliu, Hoti është gjithashtu një pasuri për Kosovën.

Natyrisht, gjithë sa ka ndodhur nuk ngjall vetëm optimizëm. Ende është e paqartë nëse forcat progresiste dhe të pakorruptuara kanë mundësi të krijojnë shumicë dhe të formojnë një qeveri ndryshimi pas zgjedhjeve të ardhshme. Rezistenca e kastës e vjetër e mbështetur nga interesa oligarkike, nga një lukuni mediatike dhe nga të gjithë ata që tremben prej ndryshimit është e fortë.  

Madje edhe nëse pas zgjedhjeve ‘mrekullia’ ndodh, asgjë nuk do të jetë fushë me lule. Qeveria e re do të ketë mbi shpinë pandeminë e Covid -19 dhe efektet  e saj shkatërruese në ekonomi, sfidën e zgjedhjes së një presidenti të ri, dialogun e pamundur, plot rreziqe dhe sakrifica me Sebinë, trysninë e pashmangshme që do ti vijë nga Brukseli dhe Uashingtoni.

Por, pavarësisht nga këto, e sotmja është një ditë që ka vend për gëzim. Sepse Kosova tregoi edhe njëherë se shpresa nuk ka vdekur, se demokracia nuk është atrofizuar, se instucionet funksionojnë dhe se mjedisi politik nuk e ka bllokuar valvulën e forcave të reja që mund të sjellin transformim.

Dhe kjo nuk është pak. Për të kuptuar këtë boll të kthesh kokën e të shohësh nga Shqipëria…

©Lapsi.al

26 Comments

 1. YMER GELBAZA KELLIRA DHE BATON HAXHIU E KANE BLERE HELMIN DHE LITARIN , KUR ALBIN KURTI TE JETE KRYEMINISTER ,DITMIR BUSHATI PRESIDENT DHE VJOSA OSMANI KRYEPARLAMENTARE E KOSOVES thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA DHE CA ZAGAR TE TREDHUR NGA EDI RAMA DHE CA BANDITE DHE ORGANIZATA KRIMINALE E ETIKETUAN z VJOSA OSMANI TALEBANE JENICERE E LLOJE LLOJE EMRASH

 2. OR ANDI QKA MENDONI ,KETE YMER GELBAZA KELLIREN A KA FEMER QE JA JAP KETIJ BYTHLEPESI ME ATE SURRAT TE SHEMTUAR ASHTU

 3. Në Kosovë Gjykata Kushtetuese rrëzoi pushtetin e paligjshmën vetëm me votën e një deputeti të parregullt.

  Në Shqipëri pushteti rilindas(PS+neobllokmen+OJQ+SOROS+media) së bashku me të huajt kanë shpartalluar prej vitesh:
  Gjykatën Kushtetuese,
  Gjykatën e Lartë,
  Gjykatën Apelit,
  Prokurorinë,
  Policinë,
  etj…

  Dhe bëjne çtë duan me votat e një parlamenti jo kushtetues të mbushur me deputetë të padenjë për ato karrige dhe me bekimin e ambasadave dhe bashkëpunimin e gazetarëve. Shtet tipik i Amerikes Qendrore, ku nuk dihet ku mbaron narkosi e ku fillon ligji.

  Mirë që kemi Shqiptarët e Kosovës që të mund të bëjmë ndonjë krahasim se ngelëm vetëm me filmat e Hollivudit dhe taksat e Gjermanisë.

 4. Në vitin 2010, Sali Berisha dhe Ilir Meta, në atë kohë njëri kryeministër dhe tjetri zëvendëskryeministër kërkuan dëbimin nga Shqipëria të ambasadorit amerikan John Ëithers, për shkak të qëndrimeve kritike ndaj qeverisë së tyre dhe sidomos për Gërdecin.

  Meta i kërkoi DASH me anë të një letre sekrete largimin para kohe të Ëithers, kërkesë kjo që jo vetëm u refuzua nga DASH, por mbështeti qëndrimet e ambasadorit. Sali Berisha dhe rrethi i tij politik shumë shpejt nisën sulmet edhe ndaj ambasadorit tjetër amerikan Alexander Arvizu, që pasoi Ëithers. Në vitin 2013, Arvizu e konsideroi rrëzimin e Berishës nga pushteti po aq të rëndësishëm sa rrëzimi i Ramiz Alisë. Sulmet më të ashpra të Berishës, por edhe të Metës, janë përqendruar mbi pasuesin e Arvizu, Donald Lu, për shkak të angazhimit të tij pro reformës në drejtësi. Sulmet vijojnë me të njëjtën intensitet edhe ndaj ambasadores aktuale, Yuri Kim, pikërisht për shkak të mbështetjes ndaj reformës në drejtësi, të cilën disa politikanë e shikojnë si rrezik për pozitat dhe të ardhmen e tyre.

  1. Pirdh pirdh ato jane thjeshte vegla te sorrosit,ohhh dobic i kuq po pse flet kuturu eshte teme tjeter
   Ketu po flitet per zonjen kosove jo per baxhellen shqiperi
   Baxhella shqiperi ka qene eshte dhe do te jete nen pushtetin e kuq!?!
   Se ka shume monstra si puna jote qe votojne djallin se nuk e kuptoni.
   Derisa te ndryshoje kjo fare e keqe juaja shqiperia do vuaj.
   Do vuajme dhe ne na keni ra per hise,skemi cbojme
   Lutem qe zoti tu ndryshoje mendje qe te fitojme te gjithe
   Democracia eshte e mire por,edhe e keqe shume me budallej se u njihet vota
   Se budallaji si puna jote nuk e kupto se cfare eshte e mire apo e keqe vetem urra se shpetoje shurra!!
   Nuk dini ti vleresoni figurat e kombit

   1. Besnik kari!
    A e di ti se Basha ka mare burse nga Soros per shkollen qe beri ne Hollande?
    A e di ti se Sali Berisha ka qene sekretar i PPSH para se te gdhihej antikomunist?
    A e di ti qe kupola drejtuese e PD eshte e gjitha e kompromentueme me Salehun qe ja u ka dosjet ne sirtar?
    A e di ti qe Gaz Bardhi eshte pederast?

    Kshu qe shko qiu e mos na mbaj fjalime per fe, sorros e te kuq.

 5. YMER GELBAZA KELLIRA MOS SHKRUEJ KETU TR LAPSI.al ,IK FUTJA LLAPEN NE BYTH SALI BERISHES DHE KA**N NE BYTY ERION BRACES

 6. kosova me komunst stalini si ti bushat e edvini ne tiran pra kurtin ka shpres sa ju morrat e lenint.me komunist as nje qenef nuk e ben dot e lere nje shtet.kokain e kanabis po dhe pis.

 7. Bravo Kosova.

  Nje leksion demokracie per politiken shqipetare dhe ambasadoret dordoleca ne Tirane.

  Vjollca Osmani Presidente e Kurtin kryeminister.

  Thaci e Veseli ne burg.

 8. Nuk di c’të them për Kosovën. Nga jashtë duket sikur ka të drejtë Bushati , ka vend për shpresë. Por vetëm koha do ta tregojë sa e bazuar është kjo shpresë. Sa për Shqipërinë vec një gjë tregon se sa pa shtyllë kurrizore jemi si popull. Shikoni në lagjet fhe qytetet ku jetoni. Kush jane zgjedhur nëpër keshillat bashkiakë dhe komunalë. Njerëz pa asnjë kontribut për komunitetin dhe shpeshherë njerëz të hurit e të litarit. Ky nuk është fenomen i viteve të fundit por i gjithë tranzicionit, pra 30 vjet.

 9. DULLA KOTI DHE ISA MORINA LE TE FORMOJNE NJE PARTI ME BYTHLEPERSIT ,BATON HAXHIU,CARLO BOLEN BOLINO,DHE YMER GELBAZA KELLIRA thotë:

  KY DO TE JETE REZULTATI ME I MIRE NE KOSOVE,ALBIN KURTI KRYEMINISTER,VJOSA OSMANI KRYETARE E PARLAMENTIT,DHE DITMIR BUSHATI PRESIDENT I KOSOVES

 10. Te na rroje demokracia se Kosoven tjeter kush e mbron nga serbia.
  P.sh nqs Bushati dhe Shkullaku do te shkonin vullnetare me UCK dhe luftonon atje.atehere do na tregontre”demokracine” njelloj si Gjyshi Hysni.
  Ti puthim mender bythen amerikes qe na akoma na mbron se per ne Serbet do te ishin duke bere shurren ne Prishrine.
  Pushteti nuk eshte loder qe na e kane dhene per te luajtur Bushati apo Kurti apo Haradinaj apo Meta.
  Jam demokrat ne krevat dhe ne Televizion.

 11. Statusi im bazohej në një fake neës dhe unë besoj plotësisht te përgënjeshtrimi që bëri komisioneri Varhelyi që unë e vlerësoj si njeri serioz, transparent dhe një njeri që përpiqet të ndihmojë Shqipërinë me aq mundësi që ka. Nuk ka arsye të dyshoj në përgënjeshtrimin e tij. Tërheq me ndjesë statusin tim me bazë një fake neës. Besoj që komentet e tjera janë të tepërta”,

 12. OR ANDI SI KA SURRAT YMER GELBAZA KELLIRA QKA SHKRUAN TE GAZETA E TIJ I BENE COPY-PEST DHE I SHKRUAN KETU HAHA HAHA SA ZAGAR I QELBUR QE ESHTE

 13. DERI SA TE ESHT GJALL MUSTAFA VELIU LUTA GAGJRKA BATON STANISHIQI DARDAM QEN MULLIQI ZAFER QYQJA ESELMANAJ E HOTI POP ME TE VOGLIN SKENDER QENIN ENDE KA PUN PO I QIFT NE BYTH CIMA KTA MAJMUN

 14. Demokrat ,demokrat
  Bum kopacja verr parate.
  Dikush tha qe Bushati dhe Shkulkali kane dale komite ne male duke organizuar demokracine e Berishes dhe te Gazidedes.
  Pak e keni,me keq do te shkoje .
  Oh sa e dua dhemokracine ne leter.

 15. Meqë Brukseli i çoi mesazh Berishës duke i treguar vendin, ata bëjnë sikur nuk e kanë mendjen se çfarë ka ndodhur, duke e lënë Berishën vetëm.

  Kjo e ka kthjelluar Berishën dhe e detyroi të lëpinte atë që kishte pështyrë. Eshtë mirë të lajmërojë ndërkohë dhe Kaç Islamin dhe bashkëpunëtorët e Metës t’i fshijnë postimet që tregojnë se ata e prisnin lajmin e rremë që kishin bërë vetë dhe sapo doli i bënë jehonë.

  Jo se do t’i thërrasë dikush dhe ata, por nuk është mirë të duket që Meta dhe Basha tallen me Berishën duke e përdorur si dordolec për të trembur Perëndimin për reformën në drejtësi.

  Se “dordolecët” janë ca shkopinj druri që i veshin me rroba si plak, për të trembur njerëzit. Ato janë qënie pa shpirt dhe nuk kanë frikë. Kurse Berisha është një plak i mbështetur në shkop, por ndryshe nga “dordolecët” me lecka, ka akoma shpirt dhe natyrisht, ka akoma frikë.

 16. opozita dhe mediat afër saj kanë trajtuar faktin që Greqia do zgjerohet me 12 milje në detin Jon si rrezik që po i kanoset Shqipërisë. Mbi këte argument, kanë sulmuar me tej kryeministrin Rama.

  Por si është e vërteta e thjeshtë e kësaj historie?

  Fakti është se Konventa është shumë e qartë dhe historia dihet botërisht: Ku ka mbi 24 milje, palët zgjerohen nga 12 milje secila. Ndërsa ku ka më pak se 24 milje, ose negociohet ose shkohet ne Gjykatë Nderkombetare. Shqipqria dhe Greqia kanë negociuar përmes Saliut dhe Lulit ku dhe falën detin. Partia Socialiste dhe Edi Rama e çuan në Kushtetuese e cila e rrëzoi marrëveshjen e Berisha-Basha, pasi këta (që sot sulmojnë) kishin bërë në fakt tradhëti kombëtare. Në 20 tetor, gjatë takimit me Edi Ramën, ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias pohoi se çështja e detit Shqipëri-Greqi do të shkojë në Gjykatën e Hagës për të marrë një zgjidhje.

 17. YMER GELBAZA PSE JA PUBLIKOJE DOSJEN E EDI RAMES KUR KRISTAQI JA PALLOJ GRUAN TE BIRIT HAHA HAHA ,YMER TANI KOT LEH SI ZAGAR TE GJITHE SHQIPERIA TE TALLIN SI BYTHLEPIRES thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA MOS SHKRUEJ KETU OR ZAGAR I TREDHUR DHE FRUSTRUAR SEXUALISHT

 18. Arrestohen në Greqi Meta dhe Berisha. Ja për çfarë akuzohen,o gelbaze mbylle halene se e di kush je o pushti i cecenit salih stresi

 19. Gjykata Kushtetuese prej tre ditësh është funksionale. Ringritja e saj, një nga kushtet për mbajtjen e konferencës ndërqeveritare Shqipëri-Bruksel për nisjen e negociatave, u përshëndet njëzëri nga ambasadorët e huaj në Tiranë. Një ditë më pas, kishte një reagim edhe nga Ilir Meta, ndonëse me natyrë shantazhuese ndaj 6 anëtarëve të saj, pasi deklaroi se nëse e shpallin 30 qershorin legjitim, atëherë ajo është e vdekur. Ndonëse tre ditë me vonese, një reagim erdhi edhe nga kreu i PD, Lulzim Basha.

  I vetmi që nuk ka thënë asnjë fjalë është Sali Berisha. Njeriu që prej tre vitesh ka bërë me dhjetëra deklarata dhe ka dhënë alarmin për mungesën e funksionimit të Gjykatës Kushtetuese, vijon të heshtë për ringritjen e saj. Gjatë këtyre tre ditëve, Berisha ka reaguar për çështjen e detit, për shkollat, për asfaltime rrugësh, për masat anti-covid, plazhe, largime nga puna etj., por asnjë fjalë për Gjykatën Kushtetuese.

 20. Bushati ka kaluar ne ekstaze me Vjosa Osmanin ,mendoni qe Bushatit i rruhet shume per Kosoven por hahaha por ai u bene levdata Vjoses dhe Albinit vetem se tash per tash nuk kane raporte te mira me Edi Ramen,e imagjinoni dot se sa “vizionar’eshte Bushati ne politike.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu