• |
ide | kryesore

Greqia hedh një hap tjetër për zgjerimin e detit/ Hyn në fuqi dekreti për mbylljen e gjireve në Jon

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Dekreti Presidencial mbi mbylljen e gjireve dhe ndërtimin e vijave bazë bregdetare në rajonin e Detit Jon dhe Ishujt Jon deri në Kepin Tainaro në Peloponez hyri në fuqi sot, me botimin e tij në Fletoren e Qeverisë.


Kjo lëvizje sjell një hap më pranë përfundimit të procesit për shtrirjen e Greqisë në zonën bregdetare në 12 milje detare në Detin Jon.


Sipas një njoftimi përkatës të Ministrisë së Punëve të Jashtme, Dekreti Presidencial u lëshua në zbatim të ligjit ratifikues të Konventës së Kombeve të Bashkuara 1982 mbi Ligjin e Detit.

“Është një hap i domosdoshëm për procesin e zgjerimit të zonës bregdetare të vendit në zonën e mësipërme, një veprim që është, sipas Konventës, një e drejtë e patjetërsueshme e vendit.

Greqia rezervon të drejtën të ushtrojë të drejtat e saj përkatëse në pjesë të tjera të territorit të saj, pasi ato rrjedhin nga Konventa mbi Ligjin e Detit, e cila pasqyron të drejtën zakonore ndërkombëtare.

Greqia, e vendosur në mënyrë rigoroze për mbrojtjen e së drejtës ndërkombëtare, përfshirë ligjin e detit, gjithmonë vepron në përputhje me ligjin ndërkombëtar,” – thuhet në deklaratën e Ministrisë së Jashtme të Greqisë.

24 Comments

 1. Merrni sa te doni o greker , se ne kemi aq shume sa nuk kemi ku ta çojme . Por meqenese jeni keq edhe me toke , perveç Çamerise po ju japim toke edhe per ushtaret tuaj qe na erdhen per te na çliruar nga vetvetja .
  Kjo toke pillka vetem tradhtar por tradhtar si ty o pallosh nuk ka per ti a rdhur me ketij vendi.

 2. Po pse dekreti presidencial grek zgjeron Greqine vetem ne Detin Jon???

  Po pse dekreti presidencial grek nuk zgjeron Greqine edhe ne Detin Egje???

 3. Ti i 19 e 59 mos e shaj por vllaun o derr se jo vetem ai qe tu dhimka por politikanet tane kane goxha probleme me politiken jashtme por ky po kalon cdo lloj mase Por shum shpejt do vij dita qe te gjithe do marin ate qe u takon Te keshilloj ruaje qetsin

 4. I paemer 19:59,ne mos edvini vete je,fjale ne bote te pershkruaj nuk gjej dot !?
  Te kam thene dhe here tjeter se nga çfare lloj ngjizeje ke ardhur ne kete bote ?Unike,mamaja jote mesimore katundi,me gomarin e Stavrit,atij te fundi i rrugices ?
  Po,normale kush tjeter mund ti gjendet edvin tradhtarit ne ane ?
  Neveri e madhe,fatkeqesi kombetare,tradhetaret meritojne nje gje :Shkofte ne djall,edvin rama dhe ndytesit pas tij !

 5. @ TIMONIER shkurt TIMI

  Dil te deklarosh boterisht dhe te kujtosh se Greqia ka te drejte te patjetersueshme te zgjerohet edhe ne Detin Egje,
  se harruan greket.

 6. Po si eshte e mundur qe aty ku ka dallavere territoriale gjendet emri i funderrines Edvin Rama?
  Si eshte e mundur qe menjehere sa takoi dhe mori “gjene” ne Amerike,pas takimit me Greket,jo qe te mbroje ujrat tona detare por thote se Greqia ka te drejte ?
  Po ne krahun e kriminelit tjeter Erdogan,pse nuk shtrihet Greqia,monster ?
  Kush eshte ai kelysh kurve qe edhe pas kesaj del me emer e mbiemer e mbron kete Tardhtar te piste ?
  Ne ka zot,Edvin shpejt do paguash per te tera paudhesite,per te tera monstruozitetet qe ke bere ne kurriz te ketij populli!
  Edvin Rama,do pesosh me keq se Gedafi,e rrahen ca fshatare e bene gjak e pastaj i futen nje plumb ne zemer !

 7. Bregu eshte pjesa qe e ka votuar jete e mot PSne po edhe kete rrk qe kemi sot. Prandaj ta gezojne kete dhurate per vit te ri te Edvin komunistit. Pak e kane ata qe votojne PSne qe ju piu gjakun 47 vjet dhe vazhdon ua pi edhe sot me propagande. Atyre qe ngopen me propagande, barkun bosh dhe grekun ne breg te detit, pak e kane, meritojne edhe me keq nga ky rrk qe kemi ne krye

 8. Rilindas,socialiste te degjeneruar :”Skenderbeu” juaj,fort madheria e tij Edvin Kristaq Rama,doli qe eshte thjesht nje Hamza !
  E gezofshi funderrina,ua solli Grekun ne shtepi,nga Jugu,hambari i gomarit Socialist.
  Nga veriu,deshtoi me vellain e tij,kriminelin Vuçiç,me Kosoven,edhe pse ka sjelle ne Tirane Batonin,zedhenesin e UDB-se !

 9. Ky nuk eshte lajm dhe nuk i duhet askujt ne vendin e Shqipeve…!!!
  Lajm eshte relacioni/ referenca ku bazohet Greku ne Ato dekretime…!!! Po te keni mundesi dhe force/ gjak Shqiptare jepni dakortesine/ marreveshjet e pa publikuara te pushtetit Shqiptare sepse, jane Ato marreveshje qe i japin mundesi Grekut te dekretoje…!!!
  Turpi yne…
  Keto nuk punojne per NE dhe, nese kete gje e harrojme atehere nuk eshte faji i tyne por, i YNI ….!!!
  Mjerim

 10. Si esht e mundur historikisht shumica e pushtetarve tan jan te dhen pas lluksit dhe karriges e vetmja mundsi qe egziston per Shqiptart esht qe te kandidojn sa me shum emigrant te aft qe jan shkollu jasht vendit ton qe me te vertet atyre u djeg malli per Shqiprin sepse e kan vuajtur me shum se kushdo largimin prei sai ,ka plot Shqiptar te ndershem dhe te zot qe e duan vendin e tyre me shum se gjdo interes personal si ka mundsi Greqia ishte e zhytur ne borgje dhe me perfaqsusit e sai te aft ne Be te aft arrit ta uli borgjin ne maksimum ndersa ne perfaqsus te shqipris ne BE qojm kushririn ose Mikun jo ate qe me te vertet e meriton, qe mundet vertet te perfaqsoi interesat kombtare qe mundet vertet ti krijon imazh te mir Shqipris per terheqjen e investitorve per hapjen e vendeve te punes, mjaft me me tradhtar mjaft ma kriminela qe shesin gjithcka per interesat e tyre personale , Shqipria esht I vetmi vend ne Ballkan qe ka 400 kilometre vi bregdetare po te menagjohej siq duhej do ishte me lart se Greqia dhe gjdo vend tjeter ne Ballkan ne zhvillimin e turizmit,Mallku qofshi per kte ce po I beni Shqipris

 11. @ Timonier

  Cila ishte axhenda dhe permbajtja e takimit me priftin grek Aleksantros Karloutsos
  me daten 7 dhjetor 2020 ???
  per vaksinat anticovid ???

 12. Si esht e mundur historikisht shumica e pushtetarve tan jan te dhen pas lluksit dhe karriges e vetmja mundsi qe egziston per Shqiptart esht qe te kandidojn sa me shum emigrant te aft qe jan shkollu jasht vendit ton qe me te vertet atyre u djeg malli per Shqiprin sepse e kan vuajtur me shum se kushdo largimin prei sai ,ka plot Shqiptar te ndershem dhe te zot qe e duan vendin e tyre me shum se gjdo interes personal si ka mundsi Greqia ishte e zhytur ne borgje dhe me perfaqesuesit e sai te aft ne BE ja arriti ta uli borgjin ne maksimum ndersa ne, perfaqsus te shqipris ne BE qojm kushririn ose Mikun jo ate qe me te vertet e meriton, qe mundet vertet te perfaqsoi interesat kombtare qe mundet vertet ti krijoj imazh te mir Shqipris per terheqjen e investitorve per hapjen e vendeve te punes, mjaft mo me tradhtar mjaft mo kriminela qe shesin gjithcka per interesat e tyre personale , Shqipria esht I vetmi vend ne Ballkan qe ka 400 km vi bregdetare po te menagjohej siq duhej do ishte me lart se Greqia dhe gjdo vend tjeter ne Ballkan ne zhvillimin e turizmit ,Mallku qofshi per kte ce po I beni Shqipris

 13. Kur u firmos marrëveshja me Greqinë e qeverisë Berisha, opozita e asaj kohe e mazhoranca e sotme, nuk ka bërë asnjë koment. Sigurisht as dhe ndonjë akuzë. Pse? Sepse askush nuk e njihte çështjen në terma specialisti. Njeriu që e hapi debatin ishte kolonel Myslim Pasha, pa asnjë lidhje me opozitën e kohës, siç dhe sot e gjithë ditën.

  Ai e ngriti çështjen vetëm si specialist, pra si ekspert i asaj çfarë po ndodhte. Vetëm pas këtij momenti çështja nis e bëhet edhe politike. Akti politik i saj që çuarja e dosjes në Gjykatë Kushtetuese nga opozita e kohës. Dosja kishte thjesht lëndën e Kolonel Pashajt dhe jo të opozitës. Dhe kështu gjykata e rrëzoi.

  Ndaj, tani që opozita po tenton sforcueshëm të sajojë nje ekuivalent politik, duhet, po për ekuivalencë, të këtë lëndë të ndonjë eksperti për të qenë bindëse në akuzën ndaj Ramës se i ka falur det Greqisë.Shpellkaret e ceceni salih karaxhic berisha mbas supes me haloperidol falas jane leshuar ne per portalet e pd per te bere patriotin Idiot shqipekar

  1. Ama ti rrot kari qenke o? Vazhdo ti me Sali e me cecene se mire qe po i lepin bythen nje skizofreni non stop, por tani do te lepish dhe bythet e grekeve se tu afruan 12 mije milje. Po nejse, ty te te rroje Edi Rama pa ci qi temen Shqiprise e shqiptareve. Yt psikopat njeri te shkerdhefsha robt.

  2. EDHE MBAS 100 VJETESH PO BERISHA E KA FALIJ . EDHE PO THIU KAPESH ME KAR NE BYTHE PO BERISHA JUA KA FAJIN JU KURVAVE MAVI

 14. Filozof Konica nuk ishte budalla kur shkrojti: Shqiperia lindi nga Zoti, jetoje nga rastesia e do te vdese nga politikanet.

 15. Rama, do perfundosh shume keq. Mos kujto se ke gjetur ca shqiptare tradhtare qe te mbeshtesin. Do perfundosh shume keq nga shqiptaret qe e duan kete vend me zemer.

 16. Politikqente ne shqiperi pa perjashtim mendojne vetem te pasurohen e te kene pasuri sa me shume.jane ne nje gare te ethshme me njeri-tjetrin e persa i perket Shqiperise as qe iu bie nder mend.edhe kelyshi me i vogel i nje partie,edhe asaj me 3vota,mendon si e sì te vjedh.vjedhin te gjithe gjithcka e gjithmone.pa diskutim te gjithe.e kuptoni qe shqiperia sot duhet te ishte e gjitha ne shesh e ti bente gjyqin te cmendurit,ndersa bejne te kunderten.asnje nuk flet.opozita mjaftohet me nje deklerate qesharake ku i kerkon te cmendurit llogjike se perse ka shitur truallin shqiptare.jevgu pashaj nuk duket gjekundi,qe per pak futi ne lufte civile shqiperine per 6miljet.e kishte te drejte ,por tani qe u bene 12 dhe de facto te mara nga nje shtet artificial nuk ndihet.pune jevgu do te thoni ju.

 17. Shpellkare te cecenit salih karaxhic berisha nxirrni dokumentin qe rama ka firmosur me greket dhe pastaj shkoni ne shtepi dhe Qihini me rradhe mamate motrat vajzat tuaja,por ju jeni mesuar te hani mutin e salihut dreke darke per dite sepse salihu ju ka perdhunuar trute per 15 vjet ne pushtet,kur te nxirrni dokumentin qe rama ka firmosur atehere di hani supe

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu