• |
ide | kryesore

Lubonja: Gjykata Kushtetuese, bandat bënë marrëveshje me ndërkombëtarët

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Analisti Fatos Lubonja, i ftuar në emisionin “Real Story” në “News 24” deklaroi se Gjykata Kushtetuese rrezikon që të jetë vegël e maxhorancës. Ai thekson se në Shqipëri dominon marrëveshja me ndërkombëtarët, madje kjo edhe mbi ligjin.


“Në Shqipëri dominon marrëveshja me ndërkombëtarët mbi ligjin. Meqenëse bandat nuk respektojnë ligjin, konflikti mes tyre zgjidhet me marrëveshje. Reforma në drejtësi nuk është bërë me vullnet të mirë, por ndërkombëtarët duan që thonë se është me sukses.


Nuk është sukses i madh se kemi Gjykatë Kushtetuese. Nuk besoj se kemi Gjykatë Kushtetuese që është ndryshe nga sa ka qenë më herët. Kjo Gjykatë Kushtetuese jo më e mirë se ata më parë. Nëse flasim për një bandë, është presidenti bandë ekulibruese. Nëse arrijmë në putinizëm, Gjykata Kushtetuese mund të jetë vegël e maxhorancës”, – u shpreh Lubonja.

5 Comments

 1. Çdo gjyq ka gjithmnë dy palë. Vetëm ky gjyq ka tre palë. Dy palë janë me qëndrimin grek dhe një me atë shqiptarë. Pra kemi qeverinë greke dhe Sali Berishën e Ilir Metën, që do mbrojnë Marrëveshjen e 2009 dhe qeverinë shqiptare që do një interpretim të ri.

  Tani ne duhet të presm se kush do fitoj, aleanca e qeverisë Greke me Berishën dhe Metën, apo versioni i qeverisë shqiptare.

  Eshtë pak ironike, por kushdo që të fitoj një palë shqiptare ka për të fituar, ose qeveria që kërkon pak më shumë det, ose Berisha e Meta me qevernë greke që duan atë det që na la Marrëveshja e 2009.

  Hajt me fat, se barazimin e kemi në xhep. Në atë xhep ku mban qeveria greke marrëveshjen e Berishës e Metës,o fatosi i enverit vetem tre nga keta te shtate jane vendosur nga meta tusha kryetare,bejtja gruaja e kolegut tend bejtja dhe perparimi qe u dekretua para pese ditesh,je legen i madh o fatos

  1. ti bytheqire dobici i kuq pa emer nuk kane si te jene me grekun ato se asnjeri dhe as tjetri skane lidhje me bizabtin se num jane evgjiter nga vunoi ohhh idiot.

 2. Kjo dihet. Fatkeqesia e ketij populli eshte se keto 8 vitet e fundit ishte ne meshiren e fatit. Dihet qe nje popull i shtypur mashtrohet dhe nenshtrohet shume me lehte se nje popull qe e din ceshte liria.
  Le te urojem qe kjo plejade ambasadoresh ( Lu, Kim, Soreka) kurre mos ardheshin me ne kete toke.

 3. Rendersi ka qe u bene 7(shtate)me numrin jemi ne rregull, me cilesi e s’ka rendersi. Do funksionoje, sigurisht qe po, por jo sic duhet por si duan Ata qe nuk ju intereson drejtesia.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu