• |
ide | kryesore

Meta dekreton Sonila Bejten, Gjykata Kushtetuese bëhet me 7 anëtarë

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka dekretuar emrin e Sonila Bejtes si anëtaren e shtatë të Gjykatës Kushtetuese. Kjo Gjykatë ka 9 anëtarë, por kryetares Vitore Tusha që vjen nga Gjykata e Lartë i ka mbaruar mandati dhe ajo qëndron në detyrë deri në zëvendësimin e saj. Sapo Gjykata e Lartë të bëhet funksionale ajo do të dërgojë 3 kandidaturat e saj.


Njoftim i Institucionit të Presidentit të Republikës


28 dhjetor 2020

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z Ilir Meta sot më datë 28.12.2020, ka administruar nga Këshilli i Emërimeve në Drejtësi Listën Përfundimtare të Renditjes së Kandidatëve të lejuar për kandidim dhe Raportin e Arsyetuar të Renditjes së tyre për plotësimin e vendit vakant në Gjykatën Kushtetuese, vakancë e parakohshme, e krijuar pas mbarimit përpara kohe të mandatit të ish-gjyqtarit Besnik Muçi, shpallur nga Presidenti i Republikës me Dekretin nr. 11364, datë 22.11.2019.

Sipas praktikës dokumentare të dërguar, Këshilli i Emërimeve në Drejtësi me vendimin nr. 66, datë 28.12.2020, ka vendosur miratimin e listës përfundimtare të renditjes së kandidatëve për gjyqtar në Gjykatën Kushtetuese, në vendin vakant, vakancë e parakohshme, e shpallur nga Presidenti i Republikës në datën 22.11.2019, si më poshtë:

1) Sonila Bejtja 76.83 Pikë

Presidenti Meta, pasi u njoh dhe vlerësoi praktikën dokumentare të vendimmarrjes së Këshillit të Emërimeve në Drejtësi; si dhe duke vlerësuar njëkohësisht nevojën jetike që ka vendi për plotësimin dhe funksionimin sa më parë, e mbi të gjitha në mënyrë të qëndrueshme të Gjykatës Kushtetuese, në përfundim të shqyrtimit, në mbështetje të neneve 93, 125 pika 1, 127 pika 3, 129, 149/d pika 1, të Kushtetutës së Republikës së Shqipërisë, neneve 7, 7/a pika 4, 7/b, 7/dh pika 2, të ligjit nr. 8577, datë 10.02.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Gjykatës Kushtetuese të Republikës së Shqipërisë”, të ndryshuar, pa asnjë vonesë, me Dekretin nr. 11886, datë 28.12.2020, ka vendosur që:

– Zonja Sonila Bejtja të emërohet gjyqtar në Gjykatën Kushtetuese.


4 Comments

  1. gruaja and bejtes para 1 muaji doli publikisht mbrojti presidentin dhe rama do me fut zhaku peton me cdo kusht vari lesht gjykates

  2. Çdo gjyq ka gjithmnë dy palë. Vetëm ky gjyq ka tre palë. Dy palë janë me qëndrimin grek dhe një me atë shqiptarë. Pra kemi qeverinë greke dhe Sali Berishën e Ilir Metën, që do mbrojnë Marrëveshjen e 2009 dhe qeverinë shqiptare që do një interpretim të ri.

    Tani ne duhet të presm se kush do fitoj, aleanca e qeverisë Greke me Berishën dhe Metën, apo versioni i qeverisë shqiptare.

    Eshtë pak ironike, por kushdo që të fitoj një palë shqiptare ka për të fituar, ose qeveria që kërkon pak më shumë det, ose Berisha e Meta me qevernë greke që duan atë det që na la Marrëveshja e 2009.

    Hajt me fat, se barazimin e kemi në xhep. Në atë xhep ku mban qeveria greke marrëveshjen e Berishës e Metës

  3. o paemer pse rama eshte pro shqiptar? eshte e njejta marveshje me berishen qe do e miratoj rama Pse nuk behet e ditur harta e zgjerimit grek? se eshte po e njejta qe miratoi kur ishte berisha Rama eshte tradhetar njesoj si berisha meta Ju sufllaqet mos beni sikur nuk kuptoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.