• |
ide | kryesore

Drejtuesit e OBSH komentojnë Covid-19: Pandemia tjetër mund të jetë më e rëndë

-Instant, Arkiva, F1, Planet

Në një konferencë fundviti për mediat, ekspertët e lartë të Organizatës Botërore të Shëndetësisë kanë paralajmëruar se edhe pse pandemia e koronavirusit ka qenë shumë e rëndë, ajo “nuk është domosdoshmërisht më e madhja”. Pandemia tjetër mund të jetë më e rëndë. Sipas ekspertëve të OBSH-së, bota do të duhet të mësojë të jetojë me Covid-19.

“Fati” i virusit është që të bëhet endemik, edhe kur vaksinat të fillojnë të shpërndahen në SH.B.A. dhe Mbretërinë e Bashkuar, thotë profesor David Heymann, kryetari i grupit këshillues strategjik dhe teknik të OBSH-së për rreziqet infektive.


“Bota ka shpresuar për imunitetin e tufave, që disi transmetimi do të zvogëlohej nëse mjaft persona ishin imunë,” tha profesor Heymann.

Por Heymann tha se koncepti i imunitetit të tufës ishte keqkuptuar.

“Duket se fati i SARS-CoV-2 [Covid-19] është të bëhet endemik, ashtu si edhe katër koronavirusë të tjerë njerëzorë, dhe se ai do të vazhdojë të shndërrohet ndërsa riprodhohet në qelizat njerëzore, veçanërisht në zonat me pranim më intensiv.

Për fat të mirë, ne kemi mjete për të shpëtuar jetë, dhe këto në kombinim me shëndetin e mirë publik do të na lejojnë të mësojmë të jetojmë me Covid-19.”

Shefi i programit të emergjencave të OBSH-së, Dr. Mark Ryan, tha: “Skenari i mundshëm është që virusi të bëhet endemik, që do të mbetet disi një kërcënim, por një kërcënim i një niveli shumë të ulët në kontekstin e një programi efektiv global të vaksinimit .

“Mbetet për t’u parë sa mirë merren vaksinat, sa afër jemi në një nivel mbulimi që mund të na lejojë mundësinë për të shkuar për eliminim. Ekzistenca e një vaksine, madje edhe me efikasitet të lartë, nuk është garanci për eliminimin ose çrrënjosjen e një sëmundje infektive. Ky është një nivel shumë i lartë për ne që të jemi në gjendje të kapërcejmë “- tha Ryan.

Kjo ishte arsyeja pse qëllimi i parë i vaksinës ishte të shpëtojë jetë dhe të mbrojë të prekshmit, tha Ryan. “Dhe pastaj do të merremi me mundësinë e eliminimit ose çrrënjosjen e këtij virusi.”  

Ryan paralajmëroi se pandemia tjetër mund të jetë më e rëndë. “Kjo pandemi ka qenë shumë e rëndë… ka prekur çdo cep të këtij planeti. Por kjo nuk është domosdoshmërisht më e madhja, ” tha ai.

“Kjo është një telefonatë zgjimi. Tani po mësojmë si t’i bëjmë gjërat më mirë: shkencën, logjistikën, trajnimin dhe qeverisjen, si të komunikojmë më mirë. Por planeti është i brishtë.

Ne jetojmë në një shoqëri globale gjithnjë e më komplekse. Këto kërcënime do të vazhdojnë.” – citon The Guardian.

Shefi shkencëtar i OBSH-së Dr Soumya Sëaminathan tha se vaksinimi kundër virusit nuk do të thoshte se masat e shëndetit publik si distancimi social do të mund të ndaleshin në të ardhmen.

Roli i parë i vaksinës do të ishte parandalimi i sëmundjes simptomatike, sëmundjes së rëndë dhe vdekjeve, tha ajo. Por mbetet për tu parë nëse vaksinat do të zvogëlonin gjithashtu numrin e infeksioneve ose do të parandalonin njerëzit që të përhapnin virusin.

“Unë nuk besoj se kemi prova në ndonjë prej vaksinave për të qenë të sigurt se do të parandalojë njerëzit që të marrin infeksionin dhe për këtë arsye të jenë në gjendje ta kalojnë atë”, tha Sëaminathan. “Kështu që mendoj se duhet të supozojmë se njerëzit që janë vaksinuar gjithashtu duhet të marrin të njëjtat masa paraprake.”  

Drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha se fundi i vitit ishte një kohë për të reflektuar mbi ‘taksat’ që kishte marrë pandemia, por edhe progresin e bërë, shkruan The Guardian. Ai tha se viti përpara do të shohë pengesa të reja dhe sfida të reja.

“Për shembull, variante të reja të Covid-19, dhe duke ndihmuar njerëzit që janë lodhur nga pandemia vazhdojnë ta luftojnë atë,” th Ghebreyesus. ©LAPSI.AL 

2 Comments

  1. He mo pederast lgbtje dole prap ti shko re ne afrike me majmunet se atje e ke vendin pallohu me shimpazet se kristi pinderin ka kush e pallon andje nga eshte syrgjynosur qe mos e kthefte me koken o specie mutacionesh

  2. Po hiqeni kete verrziun se na e thevi ekranin e telefonit na e thevi
    A skeni ndonje lajm tjeter se kete e kemi marr vesh pa e thene ky teneqexhiu

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu